Výcvik
100% přivolání psa - realita nebo zbožné přání?
7.3.2021Funkční přivolání za každé situaci je rozhodně snem každého pejskaře. Nebo alespoň toho, který to myslí s bezpečím vlastního psa a zvířat i lidí v okolí vážně. Pokud pes opravdu dobré přivolání nemá, raději ať zůstává na vodítku/stopovačce.
Záchranařina aneb psí pomocníci
8.2.2021Jsou otázky, které se člověku honí hlavou, pokud vidí psy, kteří pátrají po lidech ztracených v lese, zavalených v sutině zřícené stavby či tonoucích v přehradě. Jak složité je pro psa takového člověka najít?
Jak pes říká, že je ve stresu
17.6.2020Výkon ovlivňuje nervozita a stres psovoda. Ale každý tým tvoří dva a bohužel ani náš pes není stresu odolný a jeho psychický stav se negativně odráží na jeho výkonu. Chování psa ve stresu se často zaměňuje s neposlušností a tvrdohlavostí.
Jak se účastnit online kurzů (a nezbláznit se z toho)
15.5.2020Online kurzů se účastním už dlouho, hlavně proto, že témata, která mě zajímala, tehdy u nás vůbec dostupná nebyla. To je hlavní bonus online kurzů - můžete se učit i od člověka z druhé půlky zeměkoule, aniž byste za ním museli jezdit.
Adopce zvířat - jak to nepokazit a začlenit nové zvíře do svého života, díl I.
8.4.2020Jak je možné, že se tolik adoptovaných zvířat vrací zpět do útulků, či pod křídla soukromých spolků nebo (v tom nejhorším případě) se inzeruje bez předchozího informování na bazoši, fb skupinách, předá se prvnímu, kdo se namane?
Online výzva - přivolávačské hry. Nesmysl nebo výborný pomocník?
20.5.2019Zkusit se má všechno. A tak jsem si jednoho dne řekla, že zkusím dubnovou přivolávačskou výzvu. Popisek hlásil zlepšení přivolání a vztahu. To opravdu nejsou věci k zahození. Hlavně pokud vlastníte pejska z útulku. Takového toho zlobivějšího, který má venku vždy něco lepšího na práci než poslouchat a držet se paničky.
Říkat NE, ano nebo ne?
14.6.2018Z mého posledního kurzu si odnáším hlavně to, že mám psovi říkat: "Ne"! Není to tak úplně fér, neb jsme zápor používali jen pro demonstraci používání tónu a zabarvení hlasu a vyjádření vnitřního přesvědčení, ale mnoho z nás při jedné z úvodních her zjistilo, jak moc mají "pozitivkáři" zakódováno, že zákaz je při výcviku tabu.
Mohou psi trpět ADHD?
5.4.2018Je známo, že chování jedince je podstatnou měrou (70-80 %) dáno dědičně. U řady plemen psů byla a stále je velká fyzická aktivita a neúnavnost žádoucí, ať pro pracovní nebo sportovní účely. Proto jsou do dalšího chovu vybíráni převážně takoví psi, kteří tento požadavek splňují. Není tedy divu, že jejich potomci vykazují náramnou „akčnost“ a ne všichni majitelé jsou na ni náležitě časově, prostorově a nervově připraveni.
Jak naučit psa na eskalátory rychle a bezpečně?
3.2.2018Cestování se psem po městě je pro mnoho pejskařů stresující představa. Jedním z důvodů může být i obava z jízdy po eskalátorech. Pokud není pejsek navyklý odmala, může s tím mít v dospělém věku problémy. I v případě, že to váš pejsek zvládá na jedničku, je potřeba dbát na opatrnost.
Přinášení
19.9.2017Přinášení je velice specifický cvik, se kterým mnoho lidí marně zápasí a často na něm také ztroskotá jejich výcvikové snažení. Já považuji tento cvik za jeden ze základních a mám ho opravdu moc ráda. Proto jsem pro vás zkusila připravit článek o tom, jak psa přinášení naučit. Metod je samozřejmě mnoho, já zde uvedu ty, které užívám já.
Když dva dělají totéž, není to totéž aneb podle čeho vybrat cvičák
18.5.2017Právě jste si domů pořídili nového chlupáče a hlavou se vám honí otázky: “Chodit se psem na cvičák - ano nebo ne?”, “A jak vybrat ten správný?”.
10+1 Mýtus o klikrtréninku
4.5.2017Vzhledem k tomu, že se na sociálních sítích čím dál více objevují příspěvky s mylnými a nepravdivými informacemi o klikrtréninku, rozhodla jsem se některé z těchto mýtů vyvrátit. 1. "Je to jen cpaní psa pamlskama"...
Dej pac!
24.4.2017Kromě potřeby naučit psy základní povely se na mne často lidé obracejí i s otázkami na rozličné triky a kousky, které by chtěli, aby jejich pes uměl. Tím nejzákladnějším a nejčastěji dotazovaným je podávání packy.
Trénink a jeho poslání
4.10.2016V minulém díle jsme se zabývali jedním z nejdůležitějších témat týkajících se našeho soužití se psy – otázkou respektu a důvěry. Psal jsem o tom, že celá tato problematika je mnohem složitější, než se na první pohled zdá, a také že bezprostředně souvisí s prostředím, v němž s našimi zvířaty žijeme.
10+1 důvod, proč nepouštět na volno psa bez přivolání
2.10.2016Neodvolatelní psi, kteří si pobíhají na volno a dělají si, co chtějí, asi majitelům bezproblémových psů moc vrásek nedělají, ovšem majitelům hárajících fen, psů v rekonvalescenci, či psů se špatnými zkušenostmi už můžou pořádně zavařit a ztížit veškeré snažení.
Unikátní projekt - Ponožkový pes
6.9.2016Ponožkový pes je unikátní projekt, jehož úkolem je přiblížit dětem a široké veřejnosti pomoc asistenčního psa v životě hendikepované osoby a zároveň možnost pomoci netradiční formou výcviku psích asistentů.
Respekt a důvěra - černá a bílá?
29.6.2016Za dobu, co se pohybuji ve světě kynologie, se mi často stává, že má-li někdo problém se svým psem, dostane se mu univerzální odpovědi, a to, že "v jeho vztahu se psem chybí respekt a důvěra", případně že majitel psa má "nějaký problém sám se sebou a přenáší ho na psa, což je příčinou vzniku onoho problému".
Cesta k pozitivnímu posilování
2.6.2016Jméno Jakub Beran Vám určitě neznámé není. Už nějakou dobu si na těchto stránkách čtete jeho vynikající články o pozitivní motivaci a o dominanci v psím světě. A jistě s námi bude spolupracovat i nadále. Jakub je psím trenérem spolku Žít je Psina, v posledních měsících už pravidelně působí i v Praze. Se zvířaty měl vždycky vynikající vztah, už odmalička věděl, že budou jeho životním posláním.
Pozitivní posilování ve výcviku psů. Dominance u psů II jak je to doopravdy
3.5.2016V minulém díle jsme rozebrali pojem "psí dominance", vysvětlili jsme si, jak teorie "vůdcovské dominance" vznikla a proč je ve světě moderního tréninku zvířat považována za zastaralou a překonanou. V dnešním díle se na tuto problematiku podíváme z praktického pohledu, ukážeme si konkrétní situaci, která je ve světě pejskařů často interpretována jako "on je dominantní", a nastíníme si možná řešení problému.
Pozitivní posilování ve výcviku psů. Dominance u psů jak je to doopravdy
7.4.2016Asi každý, kdo se pohybuje ve světě kynologie nebo se, byť jen okrajově, problematikou chování a výchovy psů zabývá, alespoň jednou v životě slyšel větu: Ten pes dělá (nedělá) to a to, protože je dominantní nebo: Je potřeba mu ukázat, kdo je alfa (popř. "vůdce smečky"). Jak se ale k problematice dominance a "vůdce smečky" staví současné etologické poznání? Je celá problematika skutečně tak jednoznačná, jak nám ji některé televizní pořady a instruktoři na kynologických cvičištích i mimo ně předkládají?