Výchova
Během koronaviru si štěně nepořizujte. Se psem je potřeba se správně pozdravit.
6.12.2020Štěně se v této době nedá socializovat. To, co je doma, se nepočítá. Počítá se kontakt s cizími objekty.
Jak zvládnout separační úzkost psa?
21.10.2020Každý majitel pejska zná pocit, kdy musí odejít z domu například do práce, svého mazlíčka si z nějakého důvodu s sebou vzít nemůže a neví, co se bude dít. Zvládne to pejsek nebo bude štěkat a vyvádět?
Útěkáři
29.5.2020Jsou psi, kteří se nehnou od domu, ani když je majitelé nadobro opustí. Jsou ale i takoví, kteří občas nebo dokonce velmi často ze dvora nebo zahrady utečou a toulají se po okolí.
Adopce zvířat - jak to nepokazit a začlenit nové zvíře do svého života, díl II.
4.5.2020Jak to udělat, aby se domácí a adoptovaný pes naučili spolu vycházet? Existuje určitě řada doporučených postupů a rad založených na etologii, sociálním chování zvířat, výcvikových teoriích. Nejsem ani vyškolený psí psycholog, ani etolog, takže Vám mohu jen říct, jak začleňuji „ztracené hochy“ do naší rodiny já.
Návrat k životu po karanténě
1.5.2020V souvislosti s koronavirovou pandemií musela řada lidí zůstat doma. Naši psi to samozřejmě uvítali, jsou nejspokojenější, když nás mají stále nablízku. Ale nařízená krizová opatření se pomalu rozvolňují a blíží se doba, kdy zase všichni odejdeme z domu a psi zůstanou sami.
Adopce zvířat - jak to nepokazit a začlenit nové zvíře do svého života, díl I.
8.4.2020Jak je možné, že se tolik adoptovaných zvířat vrací zpět do útulků, či pod křídla soukromých spolků nebo (v tom nejhorším případě) se inzeruje bez předchozího informování na bazoši, fb skupinách, předá se prvnímu, kdo se namane?
Nezáleží na věku ani rase psa, záleží na vašem přístupu.
16.3.2019Je pes vaším obrazem, jak se s oblibou tvrdí? Jistě ano, ale zároveň je každý pes výjimečný. Je sám sebou a jde tedy o dvoustranný vztah. Je dobré si uvědomit, že pes chyby nedělá.
Jak udržovat psa v kondici? S rozumem.
12.2.2019Kondice každého psa je jiná, podle toho, jak se mu ten který majitel věnuje. Pes, který nemá dostatek odpovídajícího pohybu se stává apatickým nebo naopak agresivním. Často si psi z nudy vymýšlí mnoho zlozvyků, které se velmi špatně odnaučují.
O stresu, neúspěchu a úspěchu
16.12.2018Pevně věřím, že člověk se nejlépe vcítí do psa, pokud se sám učí něco nového. Najednou zjistí, jak náročné je vytvářit si nové nervové dráhy, zatížit svaly nezvyklým způsobem, soustředit se na 100%.
Proč mne nemá rád?
31.7.2018Když máte pocit, že Vás Váš pes nemá rád, většinou jde pouze o nedorozumění – o rozdílná očekávání a potřeby.
Není to jedno!
6.7.2018Tellington TTouch spadá do šuplíčku činností, u kterých není jedno, jak je děláte.
Splašené hormony
17.5.2018Také už se vám stalo, že se váš pes snažil zmermomocnit nohu nebo ruku vašeho hosta nebo návštěvě předváděl náruživé milostné hrátky se svým oblíbeným polštářkem? Pořádný trapas, že? Nežádoucích projevů souvisejících s pohlavními hormony však může být mnohem více.
Mohou psi trpět ADHD?
5.4.2018Je známo, že chování jedince je podstatnou měrou (70-80 %) dáno dědičně. U řady plemen psů byla a stále je velká fyzická aktivita a neúnavnost žádoucí, ať pro pracovní nebo sportovní účely. Proto jsou do dalšího chovu vybíráni převážně takoví psi, kteří tento požadavek splňují. Není tedy divu, že jejich potomci vykazují náramnou „akčnost“ a ne všichni majitelé jsou na ni náležitě časově, prostorově a nervově připraveni.
Proč psi štěkají?
14.3.2018Psi, stejně jako jejich předci vlci, komunikují mimo jiné i prostřednictvím zvuku. Psi jsou však mnohem hlučnější než vlci. Je to důsledek selekce, kdy k chovu byli dlouhodobě vybíráni právě psi s hlasitým projevem, ale i důsledek učení a vlivu okolních podnětů. Zvukové signály se výrazně liší v souvislosti s plemennou příslušností, pohlavím, sociálním postavením, emocionálním rozpoložením, a dokonce i se zdravotním stavem psa.
Vyměšování a emoce
28.1.2018Maličká štěňata mají vyměšování spojeno s máminou laskavou péčí. Bez jemné masáže bříška a okolí patřičných tělních otvorů by se nedokázala sama vymočit a vykálet. A protože tento akt jim přináší velice příjemnou úlevu, brzy se naučí bříška a zadečky mámě sami nastavovat.
Výběr psa pro canisterapii
6.1.2018Častými dotazy, které se týkají canisterapie - tedy terapie se psy, jsou dotazy ohledně výběru vhodného plemene. Jaký by měl být a nebo naopak neměl budoucí canisterapeut? Je důležitější výběr plemene nebo spíše konkrétního jedince?
Výchova psů pro canisterapii
3.12.2017Slovo Canisterapie se v současné době objevuje stále častěji a ve volném překladu znamená terapie s pomocí psa. Je to způsob terapie, která využívá pozitivního působení psa na zdraví člověka. Jak pejska pro canisterapii vychovat a jak s ní začít?
Rrrrrrrrruce prrrrrryč!
17.10.2017Zvedněte ruku ti z vás, kteří klidně vynecháte objímání s přáteli a radši se jen z uctivé vzdálenosti pozdravíte. Řekla bych, že vás není zrovna málo, což? A teď zvedněte ruku ti z vás, kdo máte doma pejska, který oceňuje větší osobní prostor nebo vy, kteří docházíte do útulku, kde se setkáváte se psy, kteří rozhodně nestojí u vrátek s otevřenou náručí radostní, že je někdo podrbe.
Jste ovládáni emocí strachu ve výchově vašeho mazla?
11.9.2017Je přirozené, že chráníme ty, které milujeme. Jak velkou potřebu kontroly nad jejich životy tato ochrana však představuje?
Řeč psího těla: Jak poznat, že je váš pes nervózní?
30.8.2017Hned v úvodu musím zdůraznit, že každý pes je jiný. Každý prožívá nervozitu jinak, a tudíž ji i jinak projevuje. Někteří se bojí, jiní se hned ženou do boje. Je úkolem pána poznat, co jeho pes zrovna cítí, a pokud možno i předvídat, jaká situace mu bude nepříjemná.