Unikátní projekt - Ponožkový pes

Publikováno: 6.9.2016
Autor: Pestrá společnost, o.p.s
Foto: Archiv Pestrá společnost, o.p.s.

Kampaň Ponožkový pes pořádá nezisková organizace Pestrá společnost, o.p.s., kde se od roku 2009 cvičí asistenční psi pro lidi s postižením. Klienty jsou často děti, kterým pes pomáhá svým teplem a klidem při canisterapii. Pro neslyšící cvičí psy signální, kteří upozorňují své páníčky na okolní zvuky. Lidé s tělesným postižením, např. na vozíku, mohou získat psa asistenčního, který podává spadlé předměty ze země, otevírá a zavírá dveře, pomáhá při svlékání, atd. Vodicí psy zase připravují k pomoci lidem s omezením zraku.

Kampaň Ponožkový pes pořádá nezisková organizace Pestrá společnost, o.p.s.,

Výcvik je kvalitní, bezkotcový (psi nejsou celý den v kotcích, ale žijí a jsou trénováni v přirozeném domácím prostředí) a individuálně zaměřený. Každý pejsek se cvičí na míru konkrétnímu člověku a výcvik se řídí přímo podle konkrétních a specifických potřeb klienta. V bezkotcovém výcviku je zajištěn vysoký standard životní pohody psů a spokojenost zvířat se pak kladně projeví na jeho povaze a chování u klienta.

Státem je proplácen pouze pes vodicí pro nevidomé, ovšem pes asistenční, signální ani canisterapeutický tuto podporu nemá, a právě proto je zde kampaň Ponožkový pes.

Pomožkový pes - Klienty jsou často děti, kterým pes pomáhá svým teplem a klidem při canisterapii.

O projektu

Ponožkový pes je unikátní projekt, jehož úkolem je přiblížit dětem a široké veřejnosti pomoc asistenčního psa v životě hendikepované osoby a zároveň možnost pomoci netradiční formou výcviku psích asistentů.

Princip celé akce je jednoduchý. Děti i dospělí z celé České republiky šijí pejsky z ponožek (podle návodu zde nebo videonávodu zde), ty  zasílají poštou, Pestrá společnost je nabízí k prodeji a výtěžek putuje na podporu výcviku asistenčních psů.

Kampaň se setkává s velkým ohlasem, do projektu se již zapojilo více než 40 základních škol ze všech krajů České republiky i na Slovensku a více než 1 tisíc dětí a dobrovolníků. Děti vyrábějí v rámci výuky „ponožkové psy“ – jednoduché figurky z ponožek, které jsou nabízeny k prodeji. Výtěžek z ročníku 2014, který přesáhl částku 120 000 korun, byl použit na výcvik asistenční signální čivavy Alvina pro neslyšící Mirku, borderkolii Matěje pro malého chlapce Fandu a pomůcky pro psy ve výcviku a předvýchovách.

K šití se přidávají nejen děti školou povinné ale také široká veřejnost, dětské domovy, domy seniorů, zájmové kroužky a nadšení jednotlivci. K akci se stále připojuje mnoho dobrovolníků. V projektu v roce 2014 byla zapojena i americká designérka Stacey Hsu se svou firmou Sock Dogs. Její realisticky provedený čivavák Alvin byl vydražen za 20 000 korun.

Nápad na tuto kampaň se zrodil na začátku roku 2014, první sezóna 2014/2015 probíhala od září až do jara a Pestrá společnost získala přes 1000 ponožkových psů.

Ponožkový pes - patronkou celého ročníku byla herečka Anička Polívková.

Druhá sezóna 2015/2016 přinesla přes 2000 ušitých pejsků s celkovým výtěžkem 150 000Kč. Do šití se zapojilo 17 organizací, škol a výtvarných kroužků, ponožkoví psi se prodávali na 16 partnerských místech a eshopech. Patronkou celého ročníku byla herečka Anička Polívková. Výtěžek byl použit na výcvik asistenčního psa Maxe pro malého Martina po dětské mozkové obrně a na sociální práci s klienty, lidmi s postižením (tzv. sociální rehabilitace).

Třetí sezóna Ponožkového psa je již otevřena!

 

Pestrá společnost: Třetí sezóna Ponožkového psa je již otevřena!

Mnoho dospělých i dětí má psy rádo a ví, že mohou také významně pomáhat lidem s postižením v roli jejich asistentů. Běžně je asistenční pes spojován s osobou nevidomou. Avšak speciálně vycvičený psí asistent může významně zkvalitňovat život i jiným skupinám. Např. psi, kteří dokáží signalizovat záchvatové onemocnění (např. epilepsii), označují zvuky neslyšícím, asistují lidem na vozíku nebo pomáhají zklidňovat děti při canisterapii a přispívat celkovému jejich dobrému psychickému i fyzickému stavu. Bohužel státem je hrazen pouze vodicí pes pro nevidomé, ostatní tuto podporu nemají. Právě na výcvik těchto pomocníků se již 7 let specializuje Pestrá společnost, o.p.s a celá kampaň je na ně zaměřena.

Podívejte se zde, kteří psí asistenti se již díky Vaší podpoře dostali ke svým páníčkům.

Ponožkový pes, Pestrá společnost o.p.s.

Kučerova 809/11
Praha 9 Černý Most
19800
Mgr. Martina Evjáková, koordinátorka kampaně, fundraiserka a PR
tel.:732 138 186
email: martina@pestraspolecnost.cz
 

Kam dál: 

Učte se a hrajte si - Odraz s přemetem

Problematika malých psů

Přeskokové jednání

Metoda pachové identifikace? Triumf šikovných nosů

Trénink se “stopovačkou”? Pár praktických tipů, jak se do toho nezamotat

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...