Péče o zdraví psa
Život ohrožující krvácení
11.12.2023Krvácení – zranění, které může být absolutně banální a nebo zranění, které vám zabije psa, než se vůbec zorientujete v situaci. Na seminářích se setkávám s tím, že zástava krvácení je veliká neznámá a přitom je to jedna z nejčastějších věcí řešených v rámci poskytnutí první pomoci.
Na psí zuby mají největší vliv výživa, skus, čištění a pravidelné prohlídky, říká stomatoložka Vladěna Štrosová
27.11.2023MVDr. Vladěna Štrosová se specializuje na stomatologii zvířat ve své ordinaci v Hradci Králové, kde vás naučí, jak se starat o chrup psa, kočky nebo králíka.
Obezita u domácích mazlíčků je narůstající problém, varuje nutriční specialista
23.11.2023Obezita není civilizačním problémem pouze lidí, ale také domácích mazlíčků. Jedná se o stav, kdy organismus přijímá více energie, než ji vydá. Co je hlavní příčinou, a jak obezitu u domácích mazlíčků případně řešit? Odpovědi přinášíme v následujícím článku.
11 potravin pro přírodní odčervení psa
21.11.2023Znáte běžně dostupné potraviny, které kromě množství zdravotních přínosů fungují jako přírodní odčervení psa? Dost možná máte některé doma.
Proč stříhat psovi drápy
10.11.2023Drápy psa jsou mnoha majiteli opomíjená část těla, přestože většina majitelek úzkostlivě dbá o stav svých „drápků“, na svého psa většinou v tomto směru zapomíná a nebo péči vede do bizarního extrému. Věděli jste, že existuje speciální lak na psí drápy?
5 způsobů jak přimět kočku cvičit
9.11.2023Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa.
12 fascinujících faktů o štěňatech. Jak jsou na tom po narození?
1.11.2023Štěňátka jsou maličká, roztomilá, a naprosto fascinující! První dny štěněčího života nepatří mezi ty nejakčnější. Vlastně jde jen o hodně spánku, jezení a vyměšování, asi tak jako v životě většiny novorozenců. Je ale několik věcí, které by novopečení štěněčí rodiče měli vědět, aby jejich kulička vyrostla ve zdravého a spokojeného psa.
První pomoc: zvířecí průjem
26.10.2023Průjem potrápil nejedno zvíře. Často pes nebo kočka něco nevhodného sežerou, chytnou virus nebo bakterii a problém je na světě. Průjem můžeme rozdělit do několika kategorií, například na průjem infekční a neinfekční.
Péče o psa v chladném počasí – oblékat a nebo neoblékat?
16.10.2023Je tu podzim a nastává každoroční módní přehlídka psích oblečků, která trvá do jara. Někdy je oblékání psů nutností, někdy zlepšení komfortu sportujícího psa a ochrany jeho svalstva před a po zátěži. Nejčastěji jsou k vidění psi oblečení špatně a zbytečně.
Jak vyhodnotit stav psa v akutním stavu
2.10.2023Úraz, nehoda a nebo jiný akutní stav psa znamená pro majitele velký stres. Někteří majitelé jednají racionálně a psovi dokážou pomoci, ale většina upadne v hysterii a paniku a není schopna vymyslet, CO dělat, s čím začít, na co se zaměřit a minuty utíkají.
Pokojové rostliny nebezpečné pro domácí mazlíčky: tulipán, lilie nebo marihuana
18.9.2023Dekorativní rostliny ať už v pokoji, nebo venku, má rád téměř každý. Ne všichni se ale umí jen kochat jejich vzhledem, pro chlupaté členy vaší rodiny může být jejich pozření i fatální.
Péči o chrup potřebují psi v každém věku – od štěněte po seniora
11.9.2023Mléčné i trvalé zuby potřebují péči, díky které zajistíte psovi zdraví a pohodlí během celého života. Víte, jak se o psí zuby správně starat?
První pomoc při dušení psa
1.9.2023Když jsem před několika lety měla v hlavě nápad na semináře první pomoci pro psy, poslední impuls k tomu, abych nápad zrealizovala byl právě můj dusící se pes.
První pomoc: když zvíře zvrací nebo je mu nevolno
29.8.2023Vše, co se zdá jako zvracení, nemusí být zvracení. Rozlišujeme dva základní termíny, a to regurgitaci a samotné zvracení. V článku se dozvíte důvody zvracení a jak zvířátku pomoci.
Kardiopulmonální resuscitace psa
15.8.2023Když se ptám na seminářích, co od semináře očekáváte především, tak se většinou shodnete na tom, že určitě tu resuscitaci. Kdyby jako náhodou. Tak kdyby jako náhodou vám zkolaboval pes tak, že nedýchá, tak ve většině případů ho neoživíte. Vítejte v realitě. Teď ještě vědět PROČ...
První pomoc: když má zvíře zánět
8.8.2023Zánět je obrannou reakcí organismu na poškození tkáně. Záněty se projevují se v různých místech a s různou intenzitou. U některých typů stačí počkat, jak se s ním organismus vyrovná, některé naopak vyžadují léčbu a tedy i návštěvu veterináře.
I psí mozek stárne: život se psem seniorem
3.8.2023Stáří se nevyhne nikomu, a bohužel ani našim čtyřnohým mazlíčkům. Čas strávený s vaším mazlíčkem utekl jako voda, z malého štěněte vyrostl statný dospělý pes, který se pomalu mění v psího důchodce. Stárnutí se ale netýká jen jeho fyzické stránky, ale taky té psychické.
Včelí bodnutí a hadí uštknutí
28.7.2023Období pozdního jara, léta a začátku podzimu znamenají pro mnoho majitelů psů obavy z vosího, včelího bodnutí a nebo dokonce uštknutí zmijí a kolikrát netuší, co se psem dělat v tom či onom případě, jak dokazují debaty na facebookových pejskařských skupinách.
Jak poznat a řešit dehydrataci u psa
22.7.2023Dehydratace, laicky řečeno ztráta tekutin v organismu, je pro psy někdy poměrně zrádným nepřítelem. Pokud se podchytí včas a začne se s adekvátní terapií, pes s největší pravděpodobností nebude mít žádné následky. Jestliže se ale dehydratace neřeší, nebo dokonce stupňuje, může vyústit až v selhání ledvin, poruchy vědomí, šok či smrt.
Starý pes je stále náš
14.7.2023Čtyřnohý přítel nás doprovází deset a více let a jeho životní období až nepříjemně kopírují život lidský. Každé z těchto období klade rozdílné nároky na péči, kterou by měl majitel svému psovi věnovat.