Péče o zdraví psa
Pyometra: hnisavý zánět dělohy u fen. Poznejte ji včas
10.10.2024Pyometra je velmi závažné onemocnění dělohy především u fen starších 7 let a těch, které nikdy nerodily, neznamená to však, že by kvůli tomu měly mít štěňata.
Na přelomu léta a podzimu můžete v zahradách narazit na Sametku podzimní
19.9.2024Konec léta a září je doba, kdy se u psa (i člověka) může vyskytnout trombikuloza. Parazit i název vypadá sice hrozivě, ale ve skutečnosti se jedná spíše o nepříjemnou než závažnou parazitozu.
Poklad z moře pro zdraví kloubů a celkovou vitalitu vašeho psa
28.8.2024V poslední době se více, než kdy jindy setkávám s otázkou co na bolesti kloubů u psů. Samozřejmě, současná nabídka trhu je široká a určitě se najde řada přípravků, a tak budu mluvit o mém favoritu v této oblasti.
Jak moc je moc pohybu pro psa?
26.8.2024Jak moc pohybu je moc pohybu pro psa? Položili jste si někdy tuto otázku? Nebo pohyb psa v jakémkoliv rozsahu berete za samozřejmost?
Jak správně pečovat o psí drápy?
15.8.2024Možná se to nezdá, ale i péče o drápy je pro psy důležitá. Drápy psům slouží jako opora, díky nim lépe drží rovnováhu, snáze zatáčí, jsou rychlejší. Stejně jako lidské nehty rostou psí drápy nepřetržitě, a když se o ně nepečuje, může to vést k problémům.
Hydratace je důležitou součástí péče o psy. V létě to platí dvojnásob!
12.8.2024Tělo psa je tvořeno ze 70 procent vodou a dostatečná hydratace je proto pro jejich zdravý život zásadní. Psi ale bohužel na dodržování pitného režimu příliš nedbají, a je proto na nás, abychom jim zajistili dostatečný přísun vody.
Epilepsie psů a koček: jak ji poznat a jak ji řešit
1.8.2024Pod pojem epilepsie můžeme zahrnout velké množství různorodých onemocnění, jejichž společným projevem jsou křečové stavy.
Stříhat, nebo nestříhat? Klasická otázka, která v létě trápí většinu majitelů psů
26.7.2024"Mému psovi je v létě teplo, musím ho ostříhat,“ tak přemýšlí většina majitelů psů. Často je ale opak pravdou. Pokud ho ostříháme, zbavíme ho jeho vlastní termoregulace.
Jak předejít přehřátí psa v horkých letních dnech
18.7.2024V horkých dnech je třeba mít neustále na paměti, že regulace teploty těla u psů probíhá pouze dýcháním a v omezené míře tlapkami. Na rozdíl od nás lidí psi nemají potní žlázy (kromě těch na tlapkách), a proto se nemohou ochladit pocením, jako mi lidé, ale pouze dechem.
„Dornovka“ pro psa – proč a kdy přijít?
11.7.2024Co to ta „dornovka“ vlastně je a jak funguje? „Je to jemná manuální technika, která ošetřuje opěrný aparát a reguluje chybná postavení kostí a kloubů v těle.“
Syndrom kognitivní dysfunkce
13.6.2024Dnes je vlivem změny způsobu života (méně nebezpečné tvrdé práce, více pohodlí a péče), kvalitní výživy a pokroků ve veterinární medicíně mezi psy mnohem více seniorů, než tomu bývalo dříve. To s sebou nese výskyt nejrůznějších onemocnění...
Dejte svému psovi na spaní polštář! Uvidíte, co se stane.
27.5.2024Je důležité věnovat pozornost denním aktivitám psa, aby nezahrnovaly příliš mnoho napětí, včetně opakujících se pohybů, nebo aktivit, které mohou mít vážný negativní dopad na jeho svalově kosterní systém, stejně jako na jeho celkové zdraví. Tedy aktivity, na kterých se psi podílejí během dne, jsou nesmírně důležité, ale jak je to v noci?
Co mám dělat? Můj pes si olizuje, či okusuje tlapky, ale alergie to není
6.5.2024Ve své praxi se často setkávám se psy, kteří si olizují či okusují tlapky, případně jinou část svého těla. Jejich majitelé se často, pomocí nejrůznějších vyšetření, pokoušeli zjistit příčinu, bohužel však s nulovým výsledkem. Důvodem je i skutečnost, že interpretace symptomů, kdy nelze určit jasnou příčinu problému (např. akutní zánět, alergie, roztoči atd.) se nejčastěji odvozuje od chování psa. To se však může významně lišit a vést tak šetření různými směry.
Pomoc! Můj pes potřebuje pomoc!
22.4.2024Kdo z majitelů psů může zodpovědně říct, že ví, co by dělal v krizové situaci, kdy jeho pes potřebuje poskytnout první pomoc, která může zachránit zdraví a nebo přímo život psa?
Psí parazit míří z teplých krajů do střední Evropy. Před zahraniční cestou nasaďte léky, radí lékaři.
4.4.2024Migrace a nové druhy komárů, změna klimatu, ale také častější cestování se psy do zahraničí – to jsou důvody, které podle odborníků mohou za rozšíření tzv. srdeční dirofilariózy do zemí střední Evropy.
První pomoc při epileptickém záchvatu
26.3.2024K sepsání tohoto článku mě přivedla smutná realita sociálních sítí. Co dělat se psem při záchvatu je poměrně častá otázka na seminářích i na síti. Na semináři se tázající dozví správný postup, ale na facebooku se stále spekuluje o nutnosti vyndat psovi jazyk a nebo vložit nějaký předmět do tlamy, aby si jazyk nepřekousl…
Jak pečovat o starého psa: změňte mu pohybový režim, stravu a víc si s ním hrajte
4.3.2024Jednou to přijde. Z vašeho pejska se stane pes senior, který bude mít specifické potřeby a nároky. Vzpomínáte si, když byl ještě štěňátko? Potřeby se mění v každém věku a je potřeba na to brát ohled. Na co se tedy máte připravit?
První pomoc: lehké a těžké poranění psího a kočičího ocasu
14.2.2024Prvním příznakem problémů s ocasem je skutečnost, že zvíře nepoužívá ocas jako obvykle. Dochází k částečné až k úplné ztrátě pohyblivosti, v některých případech naopak ke ztrátě povrchové a hluboké citlivosti.
Životní fáze vaší kočky
9.2.2024Že má kočka 9 životů? Bohužel má jako každý jiný živý tvor život jen jeden, a i proto je kočkám potřeba věnovat tu nejlepší péči, aby po našem boku žily co nejdelší a nejspokojenější život. Při správné péči (a dávce štěstí) může s námi v domácnosti kočka strávit i 18 let.
Blokády krční páteře a atlantooccipitálního kloubu
31.1.2024Mechanická blokáda krční páteře a atlantooccipitálního kloubu způsobuje velice nepříjemné neurologické projevy jak u lidí, tak u zvířat. Bohužel, řada veterinářů i humánních lékařů stále nepřikládá těmto blokádám velký význam.