Péče o zdraví psa

obrázek

Anaplazmóza

17.2.2017 Veterinární centrum ATEvet
Anaplasmóza je onemocnění, které na psa může přenést klíště a při kterém dochází k poškození a zničení bílých krvinek. Onemocnění je charakteristické opakovanými stavy, které se objevují každé 2 - 3 týdny, kdy zvíře trpí horečkou a má celkově špatný zdravotní stav.

obrázek

Psincový kašel

7.2.2017 Kateřina Novosádová
Psincový kašel, psincák, kotcový kašel....odborně: infekční laryngotracheitida psů ILT. Jedná se o virové onemocnění, které oslabí obranyschopnost horních cest dýchacích - hrtanu a průdušnice.

obrázek

Kila navíc způsobují napětí a přetížení všech částí těla psa!

3.2.2017 Šárka Janouchová
Přílišné množství potravy a nedostatek pohybu - nejčastější příčina nadváhy psů, se kterou se bohužel setkáváme čím dál častěji. Že nadbytečné kilogramy nesvědčí ani lidem, natož jejich čtyřnohým kamarádům je známý fakt. Jaké efekty má tedy nadváha s ohledem na mobilitu psa a jak může ovlivnit účinek případné myoterapeutické, či fyzioterapeutické péče?

obrázek

Jak psi cítí bolest

14.1.2017 Pavla Tichá
Psi instinktivně svou bolest skrývají. I proto panovalo ve vědeckých kruzích dlouhou dobu přesvědčení, že stejně jako ostatní zvířata bolest necítí. Jak tomu je ale ve skutečnosti a jak se posunul vědecký a potažmo i etický pohled na bolest zvířat?

obrázek

Od nechutenství k přejídání

2.1.2017 MVDr. Hana Žertová
Potravní reflex je z vrozených reflexů nejdůležitější a nejsilnější – zajišťuje jedinci přežití. Přesto se občas setkáme se psy, kteří potravu odmítají. Na druhou stranu jsou i takoví, kteří by jedli neustále. Co bývá příčinou narušeného potravního chování?

obrázek

Čtyřnozí cukrovkáři

17.12.2016 Markéta Baráková
Pravděpodobně mezi svými přáteli máte i někoho s cukrovkou. Víte ale, že tímto onemocněním trpí poměrně často i psi a kočky?

obrázek

Přetržení křížových vazů

3.12.2016 Veterinární klinika Nisa
Co jsou křížové vazy? V každém kolenním kloubu jsou 2 křížové vazy, které spojují holenní a stehenní kost a udržují koleno tzv. „pohromadě". Jak se mohou vazy poškodit?

obrázek

Co mám dělat? Můj pes si olizuje, či okusuje tlapky, ale alergie to není

8.11.2016 Šárka Janouchová
Ve své praxi se často setkávám se psy, kteří si olizují či okusují tlapky, případně jinou část svého těla. Jejich majitelé se často, pomocí nejrůznějších vyšetření, pokoušeli zjistit příčinu, bohužel však s nulovým výsledkem. Důvodem je i skutečnost, že interpretace symptomů, kdy nelze určit jasnou příčinu problému (např. akutní zánět, alergie, roztoči atd.) se nejčastěji odvozuje od chování psa. To se však může významně lišit a vést tak šetření různými směry.

obrázek

Jak si poradit se psím nachlazením

18.10.2016 Pavla Tichá
Během podzimního a zimního období bychom měli mít stejnou péči jako o své zdraví také o imunitu a zdravotní stav našeho chlupáče. Nachlazení není u psů ničím neobvyklým, existuje však několik užitečných tipů, jak mu předejít.

obrázek

Opravdu vašeho psa nic nebolí?

26.9.2016 Šárka Janouchová
Vždy mě překvapí, když mi majitelé při diskusi o zdravotním stavu a chování svého psa ve chvíli, kdy zmíním, že by ho mohlo něco bolet, bez zaváhání řeknou „ale mého psa nic nebolí“. Již jsem tuto větu slyšela mockrát a vždy mě zaskočí jejich naprostá jistota. Za několik let své praxe myoterapeutky jsem se setkala s pěknou řádkou hafanů, o kterých to jejich majitelé tvrdili.

obrázek

Utírání tlapek? Denní rutina ve znamení kontaktu se psem i nechtěného úrazu

22.9.2016 Pavla Tichá
Před neopatrnou manipulací se psem nejen při utírání tlapek varují veterinární lékaři, ale i zvířecí terapeuti. Málokdo ví, že i malým nešikovným škubnutím můžeme zvířeti nechtěně ublížit. Následky se mohou projevit až po letech, obzvlášť děláme-li chybu opakovaně. Zároveň je tento kontakt se psem důležitý nejen pro výchovu a výcvik, ale i vzájemný vztah psa a jeho pána.

obrázek

Zvířata se umí sama léčit. Pojďme jim to umožnit

8.9.2016 Michal Babka
Zoofarmakognozie, neboli metoda samovýběru účinných látek, je úžasná metoda. Zvířata se umí sama diagnostikovat i léčit a je nyní na nás, abychom jim to umožnili. Když jim toto umožníme, dokáží nám během chvilky o sobě říci více, než jsme schopni se o nich naučit za celý život.

obrázek

Proč psi žerou trávu?

27.8.2016 Pavla Tichá
Určitě máte také jako já zkušenost s tím, že pes sem tam žere trávu. Po tom, co na chalupě jeden z mých chlupáčů spásl za týden prakticky celou zahradu, začala jsem mít obavu, jestli s ním je vše v pořádku. Napadaly mě otázky, jestli jeho tělu něco nechybí nebo naopak nemá nějaké zažívací problémy. Proč psi mají vůbec takovou zálibu v zelené trávě?

obrázek

Lokální anestézie u veterináře?

8.8.2016 MVDr. Vojtěch Novák, CertVA
Kdekdo už zažil zákrok u zubaře nebo třeba chirurgický úkon, který mu lékař prováděl v takzvané lokální anestézii, lidově řečeno v "lokálním umrtvení". S tímto úkonem se můžeme setkat také při návštěvě veterináře. Ale má to svá specifika. Tak se na ně podívejme.

obrázek

Jak vytvořit bezpečný domov pro Vaše štěňátko

13.7.2016 Veterinární klinika Nisa
Štěňata jsou obdivuhodná a zábavná, hravá a plná energie, dokud zničehonic neupadnou do hlubokého spánku. Ale může s nimi být stejně problémů jako s batoletem.

obrázek

Výměna mléčného chrupu u psů. Co byste měli vědět?

5.7.2016 Pavla Tichá
U štěněte je to podobné jako u dítěte. Prořezávání prvních zubů nebo výměna mléčného chrupu za trvalý nejsou totiž ani pro malého chlupáče procházkou růžovým sadem. Může je doprovázet nejen bolestivost, ale i nechutenství nebo zvracení a teploty.

obrázek

Pes v rozpáleném autě – rozbít či nerozbít okýnko?

27.6.2016 MVDr. Jiří Žák
Tento článek se zabývá každoročně velice diskutovaným tématem a to je záchrana psa (či jiného zvířete) z rozpáleného vozidla v horkých letních dnech.

obrázek

Přehřátí psa

23.6.2016 Pavla Tichá
Blíží se období teplých slunečných dnů, které budou určitě mnohé lákat na dlouhé procházky. Spousta z nás vyjede se svými čtyřnohými společníky na dovolenou. V těchto časech je ale třeba dát pozor na přehřátí, jak nás samotných, tak i psů. Jak přehřátí - tzv. hypertemii psa zabráníme? A jak ho poznáme a co dělat, pokud k němu dojde?

obrázek

Jak chránit psa před klíšťaty

7.6.2016 Pavla Tichá
Klíšťatům se v létě prostě nejde vyhnout. Posledních několik zim nebylo zrovna tuhých, a tak přežívá větší počet klíšťat a narazíte na ně v podstatě na sebemenším kusu zeleně. Naštěstí už máme dost způsobů, jak před nimi a nemocemi, které přenášejí, mazlíky chránit. Pojďme se tedy podívat jak na ty preventivní, tak i na ty, které brání před nemocemi z už přisátého klíštěte.

obrázek

Dieta při potížích s močovými cestami

31.5.2016 Psí kusy
Vážená redakce, obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně ledvinové diety. Mám sedmiletou fenu velkého plemene, která nikdy netrpěla žádnými zdravotními potížemi. Jen pře dvěma lety prodělala otravu jedem na krysy, kterou zvládla bez obtíží. Velkou část jedu ještě nestrávenou vyzvrátila. Jediným problémem, kterým trpí, je sezónní inkontinence po kastraci. Kvůli tomu také poměrně pravidelně nechávám kontrolovat moč. V posledních měsících se jí v moči ale začaly vyskytovat určité zvláštnosti....

1-20/79 stránka: 1 [ ]