Péče o zdraví psa
Základy přípravy na výcvik obrany z hlediska fyzioterapie
21.1.2021My lidé se o svá těla a o své zdraví staráme. Když nás bolí koleno, jdeme k ortopedovi, pokud nás dlouho bolí záda, pravděpodobně začneme uvažovat o fyzioterapii. Nutnost pravidelných prohlídek stoupá s mírou sportovní zátěže. Podobně je tomu u psů, a zejména pak u těch, kteří se věnují výcviku obrany.
První pomoc: zvířecí průjem
18.1.2021Průjem potrápil nejedno zvíře. Často pes nebo kočka něco nevhodného sežerou, chytnou virus nebo bakterii a problém je na světě. Průjem můžeme rozdělit do několika kategorií, například na průjem infekční a neinfekční.
První pomoc: pokousání, poškrábání nebo zhmoždění jiným zvířetem
4.1.2021Rána kousnutím může být podobná ráně bodné, zhmožděnině nebo tržné ráně. Často u ní dochází k infekci a špatnému hojení rány. Zuby zvířat mají na svém povrchu vrstvu zubního plaku, která je plná bakterií. Při kousnutí tyto bakterie kontaminují porušenou kůži a měkké tkáně napadeného zvířete a dochází k rychlému rozvoji zánětu.
Nejčastější nástrahy Vánoc pro domácí mazlíčky? Uloupené jídlo, stuhy, háček z kolekce i návštěva
25.12.2020Známe to ze zkušeností, filmů i písniček. Kost v krku, hořící stromeček, žlučníkový záchvat… sváteční pasti ale nečíhají jen na lidi. Jaké jsou nejčastější zdravotní problémy, které mohou vašeho mazlíčka potkat v souvislosti s vánočními svátky?
Nebezpečí vánočního pečení
18.12.2020Otravy rozinkami jsou tak trochu záhadné. Asi polovina psů je pravděpodobně může pozřít bez jakýchkoli následků, u některých nešťastníků však mohou vyvolat selhání ledvin.
První pomoc: jak ošetřit zvířeti řeznou ránu
11.12.2020Řezné rány mohou být povrchové nebo hluboké, s ostrými nebo zubatými okraji. Mohou porušit pouze povrchové tkáně nebo ovlivnit i ty hlouběji uložené, jako jsou vazy, svaly, šlachy, nervy, cévy nebo kosti.
Pes a vánočně-silvestrovské oslavy
1.12.2020Přiblížilo se snad nejhorší období pro mnoho psů (a jiných zvířat) - Vánoce a Silvestr. Každoročně se začnou plnit facebookové diskuze dotazy ohledně toho, co se psem okolo Silvestra ideálně 30.12. večer. Přípravy pro psa na období vánočních svátků a Silvestra by však mělo začít několik týdnů předem. Jak zajistit, aby i pro psa byly Vánoce a Silvestr klidné?
Jak léčit odřeninu poraněného psa
26.11.2020Rozdíl mezi řeznou ránou a odřeninou je, že řezné rány jsou delší, jejich okraje jsou hladké a úhly ostré. Nejhlubší bývají uprostřed. Odřenina je méně hluboká než řezná rána a krvácení, pokud k němu vůbec dojde, je jen minimální. Mírné odřeniny mohou po zahojení zůstat bez následků...
Co dělat, když kočka nebo pes hodně pije?
19.11.2020Pokud se vám zdá, že váš pes či kočka moc pije, může se jednat o příznak řady závažných onemocnění. Měla by se nám vždy v hlavě rozsvítit červená kontrolka.
První pomoc: lehké a těžké poranění psího a kočičího ocasu
14.11.2020Prvním příznakem problémů s ocasem je skutečnost, že zvíře nepoužívá ocas jako obvykle. Dochází k částečné až k úplné ztrátě pohyblivosti, v některých případech naopak ke ztrátě povrchové a hluboké citlivosti.
Potravinová alergie a intolerance u psů: příčiny, projevy a jak najít alergen
5.11.2020Potravní alergie na stravu se u psů a koček objevuje tehdy, krmí-li majitel nevhodným složením delší dobu, může se projevit v jakémkoliv věku vašeho mazlíčka. Z odborných studií bylo zjištěno, že zhruba jedna třetina psů trpících alergií na krmivo, jsou mladí psi do jednoho roku stáří.
Jak pečovat o psí srst a předcházet jejímu zacuchání? Pomůže česání, koupele a správná výživa
16.10.2020Přestože svého chlupáče kartáčujete a staráte se o jeho srst, jak nejlépe dovedete, najednou je matná, zacuchaná a bez života. Na kvalitu srsti má vliv mnoho faktorů. Jak se s nimi vypořádat a zajistit, aby se zvířátko opět krásně lesklo a nemělo všude chuchvalce?
Kdo může v České republice vystavovat průkazy původu psům?
9.10.2020V poslední době se množí otázky na téma: „Kdo může vystavovat průkazy původu pro psy? Existuje v České republice více možností?“.
Ne každá svědivost je alergie
17.9.2020Usilovné drbání bývá častým důvodem, proč majitel přivede svého mazlíčka do ordinace veterináře. A i když svědivost je hlavním příznakem alergie, nemusí to být vždy ta správná diagnóza.
Včelí bodnutí a hadí uštknutí
17.8.2020Období pozdního jara, léta a začátku podzimu znamenají pro mnoho majitelů psů obavy z vosího, včelího bodnutí a nebo dokonce uštknutí zmijí a kolikrát netuší, co se psem dělat v tom či onom případě, jak dokazují debaty na facebookových pejskařských skupinách.
10 kroků jak snížit stres z návštěvy veterináře
7.8.2020Ruku na srdce, i pro nás lidi, kteří si dokážeme racionálně odůvodnit nutnost návštěvy lékaře, je tato událost spojena se zvýšením krevního tlaku, tepové frekvence a rozšířenými zorničkami. Jak teprve musí taková návštěva působit na naše čtyřnohé členy domácnosti?
Jak poznat a řešit dehydrataci u psa
31.7.2020Dehydratace, laicky řečeno ztráta tekutin v organismu, je pro psy někdy poměrně zrádným nepřítelem. Pokud se podchytí včas a začne se s adekvátní terapií, pes s největší pravděpodobností nebude mít žádné následky. Jestliže se ale dehydratace neřeší, nebo dokonce stupňuje, může vyústit až v selhání ledvin, poruchy vědomí, šok či smrt.
Nebezpečí zvané osina
21.7.2020Řekne-li se louka, představí si většina z nás voňavý travnatý koberec protkaný lučním kvítím, tedy idylické prostředí, zvoucí ke hrám všeho druhu. Právě na louce nebo i malém travnatém plácku ale může psa potkat problém, který mu dokáže znepříjemňovat život poměrně dlouhou dobu.
Vliv střevní mikroflóry na fungování psí imunity
11.7.2020Napadlo vás někdy, že složení střevního mikrobiomu vašeho psího parťáka bude krom trávení ovlivňovat i jeho náladu, metabolismus nebo imunitu? Víte, jak bakterie ve střevech pracují a jak tam udržet ty správné?
Zvíře v autě: Jak postupovat při jeho záchraně?
6.7.2020Léto je v plném proudu a teploty šplhají na maxima. Stále se najdou lidé, kteří si neuvědomují, že v tomto počasí prostě nesmí nechat zvíře ani dítě v autě.