První pomoc: lehké a těžké poranění psího a kočičího ocasu

Publikováno: 14.2.2024
Autor: MVDr. Petra Orlovská
Foto: Archiv Rada veterináře

Prvním příznakem problémů s ocasem je skutečnost, že zvíře nepoužívá ocas jako obvykle. Dochází k částečné až k úplné ztrátě pohyblivosti, v některých případech naopak ke ztrátě povrchové a hluboké citlivosti.

Trauma spojené přímo s ocasem: lehké poranění

Příčina

Lehké trauma ocasu je většinou zapříčiněno úrazem. Stává se to třeba přivřením ocasu do dveří, přišlápnutím, zaseknutím ocasu v nějaké škvíře, nebo v plotě a v neposlední řadě pokousáním jiným zvířetem.

Příznaky

Po takovém traumatu je ve většině případů funkce ocasu zachována. Ocas může být bolestivý na dotek, to znamená, že není narušena povrchová ani hluboká citlivost. Zvíře ví, že ocas má na svém místě a že ho bolí.

První pomoc

  • Pokud jste si tedy vědomi takového traumatu, postačí, pokud zvířeti ocas na chvilku zchladíte a nebudete mu na něj pár dní sahat. U těchto zranění dochází pouze k pohmoždění a k hematomu (modřině), které během pár dní odezní samy.
  • Pokud se jedná o otevřenou ránu – odření nebo pokousání, tak stačí, když ránu vydesinfikujete a nebo omyjete heřmánkem. Při pokousání je vhodné navštívit veterinárního lékaře, který podá antibiotika.
  • Veterinárního lékaře volejte v případě, že i pár hodin po úrazu zvíře naříká, odmítá žrát, nebo na sebe nenechá sáhnout.

Terapie od veterinárního lékaře

Léky proti bolesti a otoku.

Trauma spojené přímo s ocasem: těžší poranění - zlomenina ocasu

Příčina

Zlomenina ocasu je způsobená většinou zavřením ocasu do dveří od auta a nebo silným zaseknutím v nějaké škvíře, ze které jste museli zvířeti pomoci osobně.

Příznaky

Při větším rozsahu zranění dochází k částečné až úplné ztrátě pohyblivosti. Ocas je bolestivý při doteku i v klidu. V některých případech, kde dochází k úplnému zlomení, může ocas zneciltivět od zlomeného místa směrem ke konci ocasu.

První pomoc

  • V takovém případě pozorujte, jak se stav zvířete vyvíjí. Pokud se úraz stane ráno, klidně počkejte do odpoledne, nebo do druhého dne a uvidíte, jak bude vše pokračovat (v případě, že je ocas vážně viditelně zlomený, navštivte veterináře neprodleně).
  • Veterinárního lékaře volejte v případě, že i pár hodin po úrazu zvíře naříká, odmítá žrát, nebo na sebe nenechá sáhnout. Pokud je ale vaše zvíře bez příznaků velké bolesti, tak vyčkejte. V těchto případech dochází spíše k nalomení a k otokům, které po nějaké době odezní.
  • Pokud se do druhého dne neobnoví pohyblivost ocasu, tak navštivte veterinárního lékaře.

Terapie

Ve většině případů jde o pouhé nalomení, které se řeší speciální dlahou na ocas a léky proti otoku a bolesti. Při rozsáhlém zranění, které zapříčiní doživotní nefunkčnost ocasu, veterinář zváží, zda je stav operabilní, nebo se přistoupí k amputaci.

Trauma spojené s páteří: vliv na ocas

Úrazy patéře jsou samostatnou kapitolou. Ráda bych zde ale poukázala na to, že ne jenom úrazy ocasu souvisí se samotným ocasem.

Příčina

K takovému typu úrazu dochází zpravidla tehdy, pokud na zvíře spadl těžší předmět, například dřevo v kůlně, venku v lese, spadla na něj nákupní taška aj.

Příznaky

Při tomto traumatu dochází k otoku, následnému utlačení míchy a ztrátě citlivosti ocasu, který vypadá jako by byl mrtvý a ke zvířeti vůbec nepatřil. Ve většině případů tedy dochází ke ztrátě citlivosti, tudíž ocas vašeho mazlíčka vůbec nebolí.

První pomoc

  • V tomto případě navštivte veterinárního lékaře. Veterinární lékař zkontroluje oblast páteře a vyloučí závažnější zranění.
  • Se zvířetem manipulujte s maximální opatrností, pokud je schopné chodit, raději ho zbytečně nezvedejte a nenoste.

Další články najdete na:  www.radaveterinare.cz.

Kam dál: 

Potravinová alergie a intolerance u psů: příčiny, projevy a jak najít alergen

Jak pečovat o psí srst a předcházet jejímu zacuchání? Pomůže česání, koupele a správná výživa

Kdo může v České republice vystavovat průkazy původu psům?

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...