Jak pečovat o psí srst a předcházet jejímu zacuchání? Pomůže česání, koupele a správná výživa

Publikováno: 16.10.2020
Autor: Ivana Kalmusová
Foto: Archiv Rada veterináře, archiv PesWeb

Přestože svého chlupáče kartáčujete a staráte se o jeho srst, jak nejlépe dovedete, najednou je matná, zacuchaná a bez života. Na kvalitu srsti má vliv mnoho faktorů. Jak se s nimi vypořádat a zajistit, aby se zvířátko opět krásně lesklo a nemělo všude chuchvalce?

Proč se srst zacuchává?

Špatná technika stříhání a nedostatek kartáčovánío. Z velké části je zacuchaná srst zapříčiněná nedostatečnou péčí a zanedbaným kartáčováním. Spousta majitelů zvířat to nerada slyší, ale pravidelná mechanická péče o psí srst je základ. Tím více, pokud máte doma psa s delší nebo dlouhou srstí. Jak často srst kartáčovat? Velmi záleží na délce srsti, typu a aktivitě zvířete. Kromě kartáčování jsou potřeba také vhodné přípravky na srst, poraďte se se svým veterinářem, jak se nejlépe o pejskovu srst postarat.

Matná a zacuchaná srst u koček je většinou způsobená nedostatečnou péčí o sebe sama. To může být způsobeno více faktory: necítí dobře nebo jsou nemocné, například při obezitě se kočka při čištění kožichu nedostane do všech zákoutí. Problémy se srstí mohou nastat také při diabetu, rakovině, onemocnění ledvin. Podobně jako u lidí, také u zvířat se dá poznat jejich zdravotní stav z kvality srsti.
Dalšími faktory mohou být: statická elektřina, suché podnebí nebo třeba zimní období

Důsledky zacuchané, neopečovávané srsti

Pokud je srst zacuchaná a slepená, může zdravotní stav zvířete vést až ke kožním problémům, ty se pak mohou rozvinout až ve zranění a hluboké rány. Pamatujte na to, že srst zvířeti slouží mimo jiné jako ochranná bariéra. A pokud neplní svou funkci, je kůže náchylná k různým problémům a parazitům.

Jak se zbavit chuchvalců?

  • Pracujte na sucho – pokud to stav srsti dovoluje, zkuste zacuchanou srst jemně rozčesat. Buďte trpěliví.
  • Vyberte si správné pomůcky – kartáče, hřebeny, i ty běžně dostupné ve zverimexech. V krajních případech můžete chuchvalce srsti ostříhat či vystříhat. Dejte si ale pozor na to, abyste zvířátku neublížili, nůžky by mohly nadělat více škody než užitku. Nůžky či jiné zastřihovací nástroje před použitím vydesinfikujte, snížíte tak riziko bakteriální nebo plísňové infekce. Cokoliv, co přijde do styku s poraněnou kůží, je potencionálním rizikem nákazy.
  • Navštivte veterináře – pokud je srst vaše chlupáče už v tak špatném stavu, že na to sami nestačíte, navštivte veterináře a poraďte se s ním o odborné péči, případně nechejte srst zvířete upravit v ordinaci.
  • Zvířátko po stříhání vykoupejte – vykoupáním odstraníte zbytky vyčesaných nebo vystříhaných slepenců a srst můžete preventivně ošetřit vhodným přípravkem.

Prevence nezdravé, zacuchané srsti

Samozřejmě je to pravidelná péče – česání, kartáčování, používání vhodných přípravků při koupání a po něm. Nezapomeňte si pečlivě přečíst příbalové informace, zda je pro vaše zvíře bezpečné a také vhodné zrovna pro něj, srst zvířete důkladně vymývejte vodou. Velmi důležitá je správná výživa a pestrá strava. Pokud si úpravou a přípravky nejste jistí, poraďte se s veterinářem.

Další články najdete na:  www.radaveterinare.cz.

Kam dál: 

Myoterapie

Léto je tu! Čemu se se psem v létě vyvarovat?

Na psí zuby mají největší vliv výživa, skus, čištění a pravidelné prohlídky, říká stomatoložka Vladěna Štrosová

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...