Pes a vánočně-silvestrovské oslavy

Publikováno: 21.12.2023
Autor: Zuzana Wildmannová
Foto: Archiv Zuzana Wildmannová

Přiblížilo se snad nejhorší období pro mnoho psů (a jiných zvířat) - Vánoce a Silvestr. Každoročně se začnou plnit facebookové diskuze dotazy ohledně toho, co se psem okolo Silvestra ideálně 30.12. večer. Přípravy pro psa na období vánočních svátků a Silvestra by však mělo začít několik týdnů předem. Jak zajistit, aby i pro psa byly Vánoce a Silvestr klidné?

Ať se pečení vánočního pečiva a vánoční hody nezmění v návštěvu veterináře…

Domácnost se v období Vánoc plní svátečními pokrmy a vánočním pečivem. Doma je obecně shon a panuje chaos a stres (ano, svátky klidu 🙂 ). Často uniká pozornosti právě pes, který dokáže využít chvilky nepozornosti majitele a uloupnout něco ze stolu, případně z koše.

Pro psa je nebezpečené pozření kynutého těsta. Proto pokud dáváte kynout těsto na vánočku a nebo jiné kynuté pečivo na topení a nebo jiné teplé místo, rozhodně zamezte psu přístup do těchto míst. Kynuté těsto začne v trávicím traktu kvasit a uvolňují se plyny, které nafukují střeva a žaludek psa a navíc se uvolňuje alkohol. Při pozření těsta je nutné vyvolat zvracení (nejlépe 3% peroxidem vodíku), podat živočišné uhlí a nebo Enterozoogel a rozhodně neváhat s návštěvou veterinárního lékaře. Vyvolávat zvracení má smysl pouze do dvou hodin od pozření.

Čokoláda je pro psa toxická v závislosti na obsahu theobrominu, což je látka, kterou obsahují kakaové boby. A právě o Vánocích se doma často vyrábí cukroví s poctivou čokoládou z kvalitní čokolády a nebo holandského kakaa, které může pro psa být nebezpečné. Platí, že v případě pozření vyvoláme zvracení peroxidem vodíku, psu podáme živočišné uhlí a nebo Enterozoogel a stav psa minimálně telefonicky konzultujeme s veterinářem telefonicky.

Rozinky jsou pro psa také nebezpečné. Jak uvádí veterinární toxikologická databáze: "Otrava záleží na citlivosti jedince a na jeho genetické výbavě, ne všichni psi se rozinkami otráví. Nicméně pro citlivé jedince (a zatím neumíme určit, kteří to jsou) je požití nebezpečné, protože vede k rychlému selhání ledvin a velmi často také k úmrtí zvířete… Obsahové látky hroznů a rozinek se déle vstřebávají, proto je v rámci první pomoci možno vyvolat zvracení asi do hodiny od pozření a následně podat aktivní uhlí.“

O otravách nejen theobrominem, hroznovým vínem a nebo rozinkami se dočtete v článku ZDE.

Vánoční hody dělají těžkosti s trávením lidem, ale pokud se dostane pes k přeplněným vánočním tabulím a nebo vyžere zbytky z koše, případně od svých nezodpovědných páníčků dostanou výjimečně lidské jídlo, „když jsou ty Vánoce“, může nastat pro psa nepříjemný zánět žaludku, celková dysbalance v trávicím traktu doprovázená zvracením a průjmy, což může vést k dehydrataci psa končící infuzní terapií na veterině. V horším případě můžete vánočním přilepšením psa přivodit až život ohrožující zánět slinivky a nebo torzi žaludku.

Pečené kosti od sváteční kachny a nebo kuřete můžou psu způsobit poranění a nebo neprůchodnost střev. Psům je v žádném případě nepodávejte! Pokud kosti vyhazujete do odpadkového koše, zabezpečte je tak, aby se k odpadkům pes nedostal.

Oslavy konce roku..

…se už mnoho let vymykají jakékoliv kontrole díky dostupnosti zábavní pyrotechniky. Jediní, kdo se nebaví jsou volně žijící zvířata a zvířata domácí. Oslavy, které spíš připomínají pouliční nepokoje majitel psa a nebo jiného zvířete nevyřeší, ale o to více musí zajistit bezpečí pro své zvíře a pokud možno co nejklidnější prostředí, pokud lze. Pokud má zvíře panickou úzkost z petard, je možnost vyzkoušet některé alternativní metody ke zklidnění psa, případně využít veterinární přípravky pro zklidnění.

V první řadě je potřeba myslet na to, že při venčení pes MUSÍ BÝT ZABEZPEČEN tak, aby nemohl utéct, pokud se lekne blízko odpálené petardy. Obojek NENÍ v těchto vypjatých dnech bezpečný a na bezpečnost psa je potřeba myslet už od vánočních svátků a ne až na Silvestra, protože slabomyslní jedinci se baví odpalováním pyrotechniky zhruba od Štědrého dne a ti nejvíc choromyslní považují za nutné odpalovat pyrotechniku ještě na Tři krále. Psa v těchto dnech venčete ideálně v postroji, ze kterého se pes v záchvatu paniky nemůže vyvléci a pochopitelně na vodítku. Pokud se pes panicky bojí a bydlíte ve velkém panelovém sídlišti a nebo centru města, ideální je v podvečerních a večerních hodinách venčit někde mimo centrum a sídliště. Někteří majitelé bázlivých psů volí možnost psa naložit do auta a vyjet někam do klidnějšího prostředí na delší vycházku.

Pes by měl být snadno identifikovatelný pro případ útěku. Pokud pes není čipovaný, varianta je obojek s telefonním číslem (který pes ovšem může ztratit). Pokud je pes čipovaný, majitel psa by měl jeho čip registrovat v některém z dostupných databází čipů. Pak je identifikace zaběhnutého psa jednoduchá a proces návratu k majiteli je otázkou hodin.

Obecně lze doporučit psa během roku přivykat na hluk v rámci výcviku. Kvalitní chovatelé zvykají štěňata na nárazový hluk už od útlého věku. Pokud pes má s odpálením petard a nebo jiným nárazovým zvukem negativní zkušenost, většinou přeroste v nezvladatelnou paniku, která okolo Silvestra psa (i majitele) dohání k šílenství.

Co se psem na Silvestra, aby ho pes (i majitel) přežil co nejvíc v klidu?

  • na Silvestra a Nový rok nevenčit psa ve večerních hodinách (nebo odjet autem někam za město), jen na dobu pro vykonání potřeby
  • se psem ven jedině na vodítku a ideálně na postroji! Nikdy nevíte, kdy někdo odpálí petardu za zadkem psovi a i pes, který hluk neřeší se může leknout a například vběhnout do silnice
  • zajistit klidné a tmavé místo – předsíň, koupelna, komora, zatahnout žaluzie … . Pokud je pes zvyklý ze cvičáku a nebo výstav na kenelu, nabídněte mu ji i doma jako místo, kde se může schovat (ideálně zatemněte ubrusem a nebo dekou)
  • zachovejte klid. Pokud bude majitel ve stresu a nebo negativně naladěný, pes bude mnohem více řešit. Nezapomínejte, že pes načítá emoce svého majitele. Buďte vy ta jistota a bezpečí a uvidíte, že pes bude o něco klidnější. Nelitujte, nenadávejte, netrestejte. Litovat psa ve chvíli, kdy se nesnesitelně bojí je stejně špatně jako stát u okna a nadávat na ty venku, co dělají kravál a nebo vytrestat psa, že v panice shodil něco ze stolu, vykonal potřebu v bytě a podobně.

Na uklidnění psa lze využít veterinárního přípravku Sileo. Jedná se o pastu, která se dává psovi do tlamy a její účinná látka psa lehce zklidní. Osobně odzkoušeno na dvou psech s velkým úspěchem. Pes zůstává plně mobilní, reaguje na majitele i situaci venku, ale díky velmi nízce sedativnímu účinku nereaguje tak úzkostlivě.


Naopak dříve hojně využívaná pasta Sedalin je nevhodná pro použití pro psy na Silvestra, protože pes zůstává plně při vědomí, ale je omezena pouze motorika zvířete!

Viz farmakodynamické vlastnosti tohoto přípravku v příbalovém letáku:
SEDALIN gel obsahuje fenotiazinové neuroleptikum s velmi dobrou snášenlivostí acepromazin Ten svým centrálně psychomotorickým působením snižuje dráždivost (sedace) a motoriku (hypokinese), dochází k ochabnutí svalstva, vědomí není podstatně omezeno. Tento stav relativní lhostejnosti vůči prostředí vede k apatické netečnosti se sníženou citlivostí tak, že manipulace na a se zvířetem je snadná.

Takže Sedalin NENÍ vhodný pro řešení silvestrovských oslav. Sedalin je na jiné věci. Zapsat za uši a nepoužívat. Díky za všechny psy.

Alternativně lze použít s poměrně hezkým účinkem mnoho přírodních látek, které mohou psovi pomoci zvládat stres. Žádná alternativní metoda vám neudělá službu jako veterinární medikace, ale v kombinaci s ní a nebo samostatně, pokud pes neskáče na Silvestra po zdech lze prožít Silvestra se psem tak, aby majitel nepotřeboval platíčko Lexaurinu a pes přežil co nejvíc v pohodě.

Jaké jsou možnosti?

Jednoznačně doporučuji směsi esenciálních olejů na zklidnění. Aromaterapeuticky zdatní si míchají vlastní, ale máme k dostání dost kvalitní směsi od výrobců. Za sebe mohu doporučit zakoupit domů aromadifuzer a odpařovat doma tyto směsi několik dní před Silvestrem. S esenciálními oleji pracuji při rehabilitaci úzkostných a bázlivých psů a nebo koní s velkým úspěchem. Znovu podotýkám, je to alternativní cesta, jsou to bylinky a ne veterinární přípravek se sedativním účinkem, takže u psů s panickou hrůzou z hluku počítejte s touto variantou jako s doplňkovou možností.

Esenciální oleje ve velmi vysoké terapeutické kvalitě lze použít i topicky na uši zvířete, nakapat na papírovou utěrku a nebo kapesník a položit k pelechu psa.

Lze využít následující směsi:

Další možností jsou Bachovy květové esence, v některých lékárnách jsou k sehnání „krizovky“, Bachovy krizové kapky.

Tellington Touch wrap

Bandáž kolem těla zintenzivňuje vnímání vlastního těla, zvyšuje pocit bezpečí. Na bandáž by měl být pes navyklý předem! Není ideální, pokud psa omotáte bandáží na Silvestra v deset, protože to někdo nasdílel na facebook, že mu to pomohlo u psa. Lze použít elastické obinadlo. Uzel se nesmí dotýkat páteře. Bandáž by měla být uvázaná pevně, ale ne tak, aby se pes cítil nepohodlně a nebo se nemohl hýbat. Pes by měl bandáž dobře snášet a být s ní seznámen dopředu.

Přeji klidné prožití vánočních svátků a silvestrovských oslav, bezpečné a klidné pro vašeho psa. Ať je nadcházející rok lepší a podařenější než letošní a možná na viděnou na některém ze seminářů první pomoci pro psy 🙂

Kam dál: 

Co dělat, když kočka nebo pes hodně pije?

První pomoc: lehké a těžké poranění psího a kočičího ocasu

Potravinová alergie a intolerance u psů: příčiny, projevy a jak najít alergen

Jak pečovat o psí srst a předcházet jejímu zacuchání? Pomůže česání, koupele a správná výživa

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...