Učte se a hrajte si - Odraz s přemetem

Publikováno: 10.4.2015
Autor: Alžběta Vlachynská
Foto: Karolina Kramolišová

Efektní cvik – přemet odrazem od psovoda. Tento cvik se využívá i při dogfrisbee u tzv. vaultu od těla (valuty [čti: volty] jsou skoky, při kterých pes používá tělo člověka jako odrazový můstek – pozn. red.). Hodí se především pro mrštné sportovní psy, ale není zdaleka tak těžký, jak vypadá. Pejsek se učí ovládat své tělo a orientovat se v prostoru. Cvik není příliš vhodný pro velké psy, kteří by vás pak při odrazu od těla mohli povalit, ale přemet o strom se můžou naučit i oni. Rozhodně však tento cvik neučte štěně nebo mladého psa! Doskoky z výšky by mohly poškodit jeho ještě ne zcela vyvinutý pohybový aparát.

1. V první řadě je potřeba vybrat stranu, na kterou se psovi lépe otáčí. Zjistíte to, když psovi hodíte balonek ke zdi. Pokus několikrát zopakujte. Uvidíte, kterou stranou se pes stočí zpět směrem k vám častěji, ta je jeho dominantní. Ve výcviku ji pak už neměňte! Pokud pes neaportuje, můžete pokus provést i s pamlskem.

Jak naučit cvik psa přemet odrazem od psovoda.

2. Pro nácvik si v okolí najděte šikmo rostlý strom (alespoň tak, jak vidíte na obrázku, když začínáte, klidně i víc nakloněný). Poté psa pamlskem nebo hračkou navádíte, aby obloučkem vylezl na strom a lehce se od něj odrazil zase dolů. Ze začátku ho odměňujte i za sebemenší snahu šlápnout na strom.

 Pro nácvik přemetu odrazem od psovoda si v okolí najděte šikmo rostlý strom

3. Cílem cvičení je, aby pes na strom vylezl všemi čtyřmi tlapami. Když pes pochopí, že ho u vás pokaždé čeká odměna, postupně se začne sám odrážet od stromu směrem k vám. Jako podporu odrazu mu za odměnu můžete házet balonek.

Cílem cvičení je, aby pes na strom vylezl všemi čtyřmi tlapami. Jako podporu odrazu mu za odměnu můžete házet balonek.


4. Jakmile pes pochopí, o co se jedná, snažte se omezovat navádění rukou, směr na strom mu jen ukazujte. Můžete také vyzkoušet odraz od méně nakloněného stromu. Dobré je přidat slovní povel (záleží na vás, já používám „šup“). Pozor na to, aby šlo o výrazně jiný povel než při výskoku do náruče.

Jakmile pes pochopí, o co se jedná, snažte se omezovat navádění rukou, směr na strom mu jen ukazujte.

5. Pokud se pes zvládá s jistotou odrážet od pevné podložky, zkuste se opřít o strom vy a stejným způsobem navádějte psa na sebe. Tento nácvik provádějte zpočátku s pomocníkem, který na vás psa navede. Někdy může chvíli trvat, než pes pochopí, že se od vás má odrazit. Pokud už umí skákat do náruče, bude očekávat, že ho chytíte. Jako podporu odrazu doporučuji balonek, tím psa na sebe nalákáte, balonek pak odhodíte.

Pokud se pes zvládá s jistotou odrážet od pevné podložky, zkuste se opřít o strom vy a stejným způsobem navádějte psa na sebe.

6. Až vy i pes získáte jistotu, můžete cvik provádět i bez opory stromu. Pak není problém cvik oživit a pro změnu nechat psa odrazit od boku či zad. Pokud váš pes chytá disky, vypadá velmi pěkně, když mu ho hodíte a on ho po odrazu od vás chytí.

Až vy i pes získáte jistotu, můžete cvik provádět i bez opory stromu.

V příštím díle si ukážeme, jak psa naučit válet sudy.

Článek vyšel v časopisu č.2/2014

logo Haf a Mňau

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Výcvik - Povel volno

Zkratkou na houby

Výcvik - Povely vpravo, vlevo, vpřed!

Cviky odložení 

Jak pes říká, že je ve stresu

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...