10+1 Mýtus o klikrtréninku

Publikováno: 4.5.2017
Autor: Jaina Bartáková
Foto: Archiv Jaina Bartáková

Vzhledem k tomu, že se na sociálních sítích čím dál více objevují příspěvky s mylnými a nepravdivými informacemi o klikrtréninku, rozhodla jsem se některé z těchto mýtů vyvrátit.

1. "Je to jen cpaní psa pamlskama" - Pamlsky zde slouží pouze jako forma odměny, které se dávají za určitých podmínek a pravidel. Jídlo je upřednostňované proto, že je ve většině případů nejrychlejší odměnou. Je pouze na vás, jakou odměnu použijete.

10+1 Mýtus o klikrtréninku

2. "Když jednou začnete cvičit pomocí klikru, už se bez něj neobejdete." - Klikr opravdu není nic bez čeho byste se neobešli. Pokud se vám s ním nechce tahat nebo jej zapomenete, pak můžete bez problémů používat pouze slovní marker.

3. "Klikr vydává moc hlasitý zvuk." - Dnes je na trhu nepřeberné množství klikrů, takže k sehnání jsou jak hlasité klikry, tak i velmi potiché.

4. "Moc dlouho trvá vysvětlit psovi co kliknutí znamená." - Naklikání a vysvětlení principu klikrtréninku je ve většině případů velmi rychlý proces - povětšinou je to otázka pár opakování.

5. "S klikrem nemůžete cvičit dva psy najednou, jelikož neví, komu zrovna klikáte." - Zde jde pouze a jen o to psy naučit, kdy se se kterým z nich pracuje. Pak moc dobře chápou, komu zrovna klikáte.

6. "Můj pes to nechápe." - Pokud pes nechápe klikrtrénink, pak většinou není problém v tom, že by pes byl hloupý, ale spíše v tom, že to člověk špatně vysvětlil.

7. "Je to zbytečně zdlouhavé." - Zde hodně záleží na metodě, kterou si zvolíte. Je rozdíl mezi shapingem a luringem a ostatními metodami. Ovšem vše je individuální a záleží na tom, jaké chování učíte a hlavně jak jej učíte zrovna vy (jaká nastavíte kritéria apod.). Dle mého je ideální přizpůsobení se dané situaci.

8. "Klik nahrazuje odměnu/pochvalu." - U klikrtréninku je důležité dodržovat nějaká pravidla a jedno z nejzákladnějších a nejdůležitějších pravidel je: klik = odměna. Pokud tuto "dohodu" nedodržíte, je to nefér a je velmi pravděpodobné, že vám to nebude fungovat. Pamatujte také na to, že odměna nemusí být pouze a jen ve formě jídla.

9. "Klikr ignoruje řeč psa." - Právě naopak. Samozřejmě záleží, kterou z metod učení si zvolíte, každopádně u většiny metod je důležité především sledovat psa, řídit se jeho signály a podle toho vést tréninkové lekce. To, že to někdo nedělá, bohužel už není problém klikru.

10. "Je to jen další zbytečná metoda, co je zrovna v módě." - Klikr není úplně moderní záležitost, principy klikrtréninku se používají již dlouhá léta. V posledních letech se rozmáhá nejspíše proto, že to prostě funguje a lidi i jejich psy to jednoduše baví.

11. "Nefunguje to na všechny psy." - Jeden z argumentů, proč klikr nepoužívat, ovšem co je na něm pravdy, to už musí posoudit každý sám. No uznejte, když klikr funguje na zvířata jako jsou kosatky, delfíni a lachtani, myslíte, že se najde nějaký výjimečný pes, u kterého by klikr nefungoval? Samozřejmě není dané, že to psa bude bavit, ovšem zde opět záleží na tom, jakou metodu člověk zvolí a jak to člověk podá.

Kam dál: 

Hersenwerk v psím útulku

Jak naučit psa nosit náhubek

Kýblíčková hra (The Bucket Game)

Trénink se “stopovačkou”? Pár praktických tipů, jak se do toho nezamotat

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...