Dej pac!

Publikováno: 24.4.2017
Autor: Ing. Šárka Pravdová
Foto: Archiv Ing. Šárky Pravdové, archiv PesWeb

Kromě potřeby naučit psy základní povely se na mne často lidé obracejí i s otázkami na rozličné triky a kousky, které by chtěli, aby jejich pes uměl. Tím nejzákladnějším a nejčastěji dotazovaným je podávání packy. 

Mnoho z nich dělá tu chybu, že řeknou povel a pak psovi packu zvednou. I když jej poté sebelépe odmění, psa tím ve většině případů naučí pouze to, aby si nechal zvedat packu. Při tomto způsobu výcviku je pes celou dobu pasivní. Nedělá nic, nenapíná svaly, aby packu zvedl. Prostě jen čeká, až to uděláte vy a až on za to dostane odměnu. Jsou psi a majitelé, kteří takto cvik naučí, ale je jich opravdu málo. Daleko častěji se setkávám s tím, že jim to touto cestou nejde. Pokud chcete, aby byl pes od počátku aktivní, sám packu zvedal a sám vyhledával vaši ruku, kam packu položí, existuje na to jednoduchý trik...

Jak naučit povel Dej pac.

Ukažte mu, že si berete do ruky pamlsek, nejlépe nějaký voňavý, sevřete ho v pěst a tu přidržte před psem. Lepší je přidržet ji blíže u země, než u čumáku a pokud si pes lehne, nevadí, klidně ji položte až na zem. Pes se bude samozřejmě snažit k pamlsku dostat. Bude Vám do ruky šťouchat nosem, olizovat nebo dokonce okusovat palec a dříve nebo později si zkusí pomoci packou. Máte vyhráno! V tu chvíli pochválíte, ruka se otevře a pes získá odměnu. A Vy začnete od začátku. Teď již pes zkusí použít packu o něco dříve, příště ještě dříve a pak ještě dříve. A než se nadějete, máte tu psa, který, když sevřete pamlsek v dlani, podává packu. 

Pokud už pes toto umí, můžete začít měnit pozice, v níž pes packu podává – v sedě, v leže, ve stoje – a přidávat povel, na který pes packu podává. Pokud budete učit podávat na jeden povel packu levou a na druhý pravou, doporučuji také střídat u toho ruce, do níž bude pes packu podávat. Tedy například pravou packu Vám bude podávat do levé ruky a levou packu do pravé ruky. Rozlišení pomocí použití jiné ruky bude pro psa snažší než rozlišit pouze podle slovního povelu, kterou packu má právě použít.

A pokud i toto zvládnete, můžete začít odbourávat pomoc pamlskem. Nejlépe tak, že podávání packy párkrát procvičíte a pak zkusíte cvik udělat stejně, pouze s tím rozdílem, že v sevřené ruce nebude pamlsek. Až pes packu podá, ruka se otevře, pes zjistí, že tam nic není, ale ihned dostane odměnu z druhé ruky. Pozor, to je velice důležité! Pokud pamlsek v ruce není, musí přijít odjinud, ale přijít musí! Jinak pouze naučíte psa, že podávání packy už se mu nevyplatí. Po prvním pokusu, kdy byla sevřená ruka prázdná, opět zopakujte několikrát cvik s tím, že v ruce bude pamlsek, než opět zkusíte cvičit bez pamlsku v dlani. Postupně zařazujte prázdnou ruku do cvičení víc a víc a až už se pes nebude trápit tím, zda pamlsek v ruce je či není a bude ochotně podávat a čekat odměnu z druhé ruky, můžete nastavenou ruku rozevírat a nechávat si podávat packu do otevřené dlaně. Postupně také můžete chtít malou výdrž v této pozici, vždy ale jen takovou, jakou je pes ochotný vydržet.

Jak naučit povel Dej pac - Ukažte mu, že si berete do ruky pamlsek, nejlépe nějaký voňavý, sevřete ho v pěst a tu přidržte před psem.

Pozor! Hodně lidí dělá to, že po podání packy, psa za tlapku chytí a podrží ji. To ale bývá psům nepříjemné a vnímají to jako trest za podání packy. Postupně se tak opět naučí, že podávání packy se nevyplatí, protože pak přijde nepříjemné tahání za nohu.

Pozor! V naší společnosti je gesto podání ruky vnímáno jako vřelé zdvořilé gesto. V psí společnosti tomu ale tak není. Malá štěňata v době, kdy sají od matky, provádí tzv. mléčný krok, kdy packami masírují mléčnou žlázu feny. S postupujícím vývojem se význam mléčného kroku mění a přechází ve smířlivé gesto vyjadřující „neubližuj mi, jsem ještě malé štěně“. Toto chování pak zůstává psům až do dospělosti a pokud se cítí nějákým způsobem ohroženi, mohou Vám na usmířenou jakoby podávat packu. U psů, které neznáte, nebo kteří neměli možnost správně si zvyknout v lidské společnosti, dávejte proto na toto gesto pozor a určitě se nesnažte psa za zvedanou packu uchopit.

Ing. Šárka Pravdová
Výcvik psů
www.ozzoteam.cz

Kam dál: 

Trénink a jeho poslání 

10+1 důvod, proč nepouštět na volno psa bez přivolání

Respekt a důvěra - černá a bílá?

Přeskokové jednání

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...