Onyx - ČSV s PP

Pohlaví

Pes

Věk

4 roky

Velikost

Velký (61 cm a více)
Icon: Pes 4 Icon: Velký (61 cm a více)
Říhův atlas plemen

Vhodný pro

  • Hodí se k dětem
  • Kočičí kamarád
  • K jiným psům
  • Pro začátečníky
  • Na zahradu
  • Do bytu
  • Pro aktivní majitele

Doplňkové údaje

Barva: Šedá
Tetování: Ne
Kastrovaný: Ne
Handicapovaný: Ne

Kde se nachází

Region: Jihočeský
Akt. umístění: Fosters z.s.

Podrobný popis

Onyx - 4 letý československý vlčák s PP k adopci

Aktuálně 1 zájemce, domlouvá se návštěva, přijímáme i další nabídky na nový domov = pokud by toto nevyšlo, hned se ozveme

7.10. objel do nového domova, bohužel na nové majitele vyjíždí a opět tak hledá nový domov :(

 

Shrnutí o Onyxovi:

- Čistokrevný ČSV s PP z chovatelské stanice ArQeVa (chovatelka informována)

- Věk 4 roky

- ❌ Nevhodný k: jiným psům (samcům), dětem

- ✅ Vhodný k: jiným malým zvířatům, submisivním fenám, do hospodářství

- Vhodný domov: zahrada s přístupem dovnitř, ne do kotce

- Nový majitel: aktivní, domácnost bez dětí, klidný a zkušený, baví jej vymýšlet pro pejska aktivity, bere jej s sebou kam to jde

- ♥️ Onyx má rád: sníh, vodu, les, volný pohyb, hůře zničitelné hračky a hlavolamy, trénink, svého páníčka, jízdu autem či MHD, nová místa, je velmi kontaktní ke své rodině, tahání na postroji, dlouhé túry

- Nico nemá rád: samotu, jiné velké psy, být zavřený, nudu

- Zdravotní stav: má záchvaty paniky (neurologické problémy) při kterých vyjíždí a je mimo sebe, zahojené roztržené ucho a ulomený zub, zažívací problémy pokud se nebude dodržovat druh granulí či BARF a podávat probiotika, jinak v pořádku, nekastrovaný (nevhodný do chovu)

- Podmínky adopce: podpis adopční smlouvy, ochota dodržovat dietní stravu a podávat podpůrnou léčbu (snese dva typy granulí nebo BARF a podávají se mu probiotika a lví hříva - dostane s sebou)

- Onyx se nachází v: Roztoky u Prahy

V případě zájmu a pro více informací prosím napište přes formulář níže nebo na info@fosters.cz

 

Toto je náš původní popis pejska:
 
Onyx ArQeVa k adopci
 
S těžkým srdcem a po dlouhé úvaze nabízíme k adopci tříletého československého vlčáka Onyxe z chovatelské stanice ArQeVa. Chovatelka je informovaná.
Onyx je skvělý pes, velmi kontaktní a ke svému člověku přátelský, neloví drobná zvířata ani kočky, má dobré přivolání (chodí na volno), je velmi učenlivý, chytrý, často až vychytralý Miluje jízdu autem a výlety, byl s námi na několika dovolených od moře v Polsku přes túry v Tatrách po Budapešť.
Umí se chovat uvnitř, ani pobyty v hotelích nebyly problém. Má za sebou základní výcvik i výcvikový pobyt pro pokročilejší, ale neposlechne každého, je potřeba k němu mít citlivý a zároveň ráznější přístup, jinak řečeno nesmíte se nechat přesvědčit, že “neslyšel”, jinak si s vámi bude dělat co chce. Násilím se na něj ale nesmí, je to citlivý pes.
 
Potřebuje člověka, který bude jeho parťákem, nebude ho nechávat samotného, protože samotnou trpí (jak v kotci tak doma) a bude ochotný “přehlížet” jeho neštvary. Teď tedy k nim. Nesedne si s každým člověkem, k cizím je ze začátku nedůvěřivý, což tedy není nic neobvyklého u tohoto plemene. Bohužel některé muže vyloženě nesnese... Pak dokáže být agresivní, vyjíždí, štěká, vrčí (i když mu ten člověk nedá žádný dobrý důvod, prostě mu “nevoní”).
 
Není rozhodně vhodný k dětem, ani k větším, domácnost jedině s dospělými. Má neurologickou poruchu, kdy o sobě neví, začne být opravdu velmi vyděšený, někdy agresivní k okolí, vypadá to jako záchvat paniky. Pokud je při tomto záchvatu někde zavřený, je schopný si i hodně ublížit, aby se dostal ven, a zničí cokoliv (prokouše, roztrhá, rozdrápe - i pevnou kovovou klec). Zavírat ho tedy nepřipadá v úvahu ani na velmi krátké časové úseky (na klec byl zvyklý od úplného štěňátka, nikdy neměl problém, dokud se nezačala projevovat nemoc).
 
Jinak zdravotně je (až na ulomený zub a roztržené ucho - oboje zahojené) v pořádku, byli jsme na specializovaných pracovištích a zkoušeli všechna možná vyšetření a léky, nejedná se o nádor, epilepsii, zánět ani jiné onemocnění, které by bylo možné léčit. Nejde o poruchu chování, má to v hlavě, jde o poškození neuronů. Jako podpůrnou léčbu dostává lví hřívu, stav to ale nevyléčí bohužel, jen trochu zmírňuje progresi.
 
Má od mala citlivé zažívání, je narozený císařem a matka jej nepřijala, proto je potřeba mu doplňovat probiotika a snese pouze dobře vyvážený BARF a dva druhy granulí (zkusili jsme jich kolem 15 různých značek a složení). Na stravu je tedy potřeba dbát, nelze mu dávat “co dům dal” nebo nekvalitní granulovanou stravu. Jinak má vážné zažívací problémy. Není to ale složité, krmí se normálně 2x denně jako jiní psi.
 
Jaký tedy hledá domov - ideálně zkušenější člověk, který ví, jak jednat s citlivými ale velkými psy. Aktivní, potřebuje dostatek pohybu, a také zaměstnat hlavu, jinak si najde zábavu sám a to většinou není nic pozitivního (hrabe, skáče, trhá pelech apod). Umí trochu běhat u kola a u běžkování, miluje dogtrekkig a tahání na postroji.
 
Je to vodní živel, rád se cachtá a plave pro klacky. Má rád přetahování, pešek, aport, psí hlavolamy jedině ty méně jednoduše zničitelné (ručníky a lízací podložky nemají šanci).
 
V domácnosti by snesl jiná zvířata (kočky, menší zvířata), ale nedoporučuji ho k jinému psovi (u nás vyrůstal s druhým kastrovaným psem a přesto spolu měli několik sporů i na krev). Jedině submisivnější feny nevadí, ty si očichá a ignoruje. Stejnětak na procházkách je potřeba se velkým psům na stejném chodníku vyhnout, už se to hodně zlepšilo, ale stále občas po některém vyjede. Na tomto se ale dá dále pracovat, jak jsem již zmínila, výcvik má rád.
 
Co se týče bydlení, není vhodný do bytu, potřebuje se hýbat a špatně snáší vyšší teploty, naopak nízké teploty mu nevadí a sníh přímo miluje. Nezažili jsme situaci, ve které by mu s jeho kožichem byla zima. Přesto by bylo lepší, kdyby mohl mít alespoň na noc přístup do domu, není rád sám, doma neštěká a nevyje, ale venku ano. Není možné ho nechat zavřeného v kotci, ideální by byl volný pohyb po zahradě, jinak se bude snažit dostat ven a ublíží si.
 
Manipulaci a veterinu většinou zvládá, pokud zrovna nedostane svůj záchvat. Ještě se nestalo, že by někoho pokousal, maximálně si vrčí pod vousy. Je zvyklý na psí batoh, náhubek, postroje, obojky. Umí jezdit v MHD i ve vlaku. Slyší na Nyxi, Nico, Nikolasi.
 
Není kastrovaný, ale není uchovněný a do chovu bych jej vzhledem k neurologickým problémům nedoporučila. Kastrace je možná, a pravděpodobně také vhodná. Počítejte v adopční smlouvě s tím, že v žádném případě nesouhlasíme, aby jím byla připuštěna fena bez PP, opravdu nechceme, aby skončil v nějaké množírně.
 
Pokud jste dočetli až sem, děkujeme. V případě zájmu či dotazů neváhejte napsat soukromou zprávu. Nyx se aktuálně nachází v Roztocích u Prahy, do nového domova odjel minulý rok na podzim a vše se ze začátku zdálo být skvělé, ale následně začal vyjíždět na nové majitele. Je potřeba k němu někoho ráznějšího, méně benevolentního, zkušeného, kdo si s jeho "výmysli" poradí.
 
Pokud myslíte, že by se k vám Nyx hodil, neváhejte se ozvat formulářem níže nebo na info@fosters.cz. Převoz je možné zařídit.