Online výzva - přivolávačské hry. Nesmysl nebo výborný pomocník?

Publikováno: 20.5.2019
Autor: Lenka Frková
Foto: Archiv Lenka Frková

Zkusit se má všechno. A tak jsem si jednoho dne řekla, že zkusím dubnovou přivolávačskou výzvu. Popisek hlásil zlepšení přivolání a vztahu. To opravdu nejsou věci k zahození. Hlavně pokud vlastníte pejska z útulku. Takového toho zlobivějšího, který má venku vždy něco lepšího na práci než poslouchat a držet se paničky. Přesně takovou hyperaktivní, rozlovenou potvůrku mám. Jistě to znáte také, tuhle je pejsek za kterým musí, tam zase čučí na letícího ptáka, vedle je les plný zvěře. Prostě pohroma.

Pro jaké pejsky je výzva vhodná?

Pro pejsky bez omezení velikosti, plemene i věku. A pro jejich páníčky. Myslím, že páníček může klidně výzvu zkusit od 12 let. Horní věková hranice, bude už spíš o technické dovednosti a trochu toho pohybu to také chce zvládnout. Největší výhoda výzvy je opravdu to, že je online, tedy dostupná kdekoliv. Nemusíte být ani v České Republice, protože internet má své pařáty už všude.

Pro průměrného uživatele je ale nejdůležitější to, že opravdu nemusí nikam jezdit. Nemusíte se pravidelně někde vyskytovat. Přehazovat si směny, zajišťovat hlídání ratolestí. Proplétat se ucpanými silnicemi. Nemusíte ani trénovat, když vás bolí břicho, nebo vás uštvali v práci. V klidu své povinnosti z výzvy odložíte na později. Ráno, v poledne, večer, nebo dokonce i v noci. Psí parťák bude cvičit rád v jakoukoliv dobu. Jak to? No protože je to pro něj zábava a vždy něco dobrého z cvičení kápne. Žádný nudný dril, škubání vodítkem a řvaní. Nic takového nečekejte.

Jak to tedy probíhá?

Výzvu zaplatíte dopředu převodem. Cena není přemrštěná, dá se přirovnat k 10 ti lekcím na cvičáku. Na začátku výzvy vám přijde heslo pro vstup do uživatelské sekce na stránkách. Dále se přidáte do tajné skupiny na Facebooku. Proč je tajná? Aby vás nemohl někdo očumovat, smát se, že vám to ze začátku nejde. Přístup mají jen další studenti a trenérka Romana Hanousková.

Speciální vybavení, které by z vás tahalo další peníze není nutné. Potřebujete jen mobil s přístupem na internet a FB (stačí doma, nemusíte mít připojení i venku), psa na obojku nebo postroji, přetahovací hračku a spousty výborných pamlsků. Velice se hodí stativ na mobil, v nejhorším pomůže přítel, či kamarádka, kteří vás natočí. A sportovní oblečení s velkými kapsami na dobroty a hračku. Pro chronické útěkáře a lovce přidáme ještě stopovací vodítko.

Na stránkách pejskarina.cz se vždy ve správný čas odkryje zadání hry. Hra je podrobně popsaná a ještě doplněná videem. Pochopí opravdu každý. Hru si se svým psem zahrajete v čase, který vám nejvíce vyhovuje. Třeba při pravidelné vycházce po práci a nebo když miminko právě spí. Splnění úkolu, tedy zahrání hry získáváte body a pokud se natočíte na video dostanete od Romany zpětnou vazbu co případně můžete zlepšit. Zpětná vazba od trenérky je důležitá. I pro další dotazy slouží tato FB skupina. Vidíte i videa ostatních studentů a tak se můžete učit i z nich.

Výzva trvala měsíc a za ten měsíc jsem se naučila hodně her na vycházky. Her co vylepšují sebekontrolu psa a náš vztah. Občas jsem musela popoběhnout, ale velké fyzické aktivity ze strany psovoda není potřeba. Pes se ale krásně unaví spojením běhání a přemýšlení hlavou. Nemusela jsem zábavu psovi na vycházce vymýšlet, zadání jsem měla od Romany. Ano, nejdřív mi bylo trošku nepříjemné chodit po parku a natáčet se, jak si hraji se psem, ale vždy jsem si mohla vybrat místo, kde tolik lidí není. Nebo cvičit na zahradě. Ke konci výzvy už mi to se přiznám bylo úplně jedno, kdo se kouká. Hlavně, že se já i pes bavíme. Introvertnější účastníci výzvy videa nenatáčeli, jen si je zacvičili, nemuseli se s nikým bavit, ani potkávat. Což je pro uzavřejnější lidi nesporná výhoda od normálního cvičáku.

Pro mě byla další výhoda to, že jsem byla nucena tyto hry začlenit do vycházek a do prostředí, které nás obklopuje. Nestane se tedy, že pes poslouchá jen na cvičáku a za bránou už ne :-) Ve hře jsou také výhry pro ty nejlepší, což motivuje k práci ty se sportovnějším duchem. Myslím, že to ale nakonec stejně všechny baví. Proč by také nebavilo, přivolání se výrazně lepší, člověk vidí, jak to pes dělá rád a jak se jejich vztah zlepšuje. Ohlasy od ostatních žáků byly také výborné, ale to vám tu nebudu vypisovat, to si můžete najít sami na stránkách pejskarina.cz.

Pro pejsky z útulků je ale zásadní zlepšení vztahu s novým páníčkem a proto výzvu vřele doporučuji. Vztah s pevnými základy vás přenese přes další problémy ve společném životě.

Lenka Frková - Miniazyl Voříškov z.s.

Kam dál: 

Říkat NE, ano nebo ne? 

Proč psi štěkají?

Jak naučit psa na eskalátory rychle a bezpečně?

Vyměšování a emoce

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...