Tři tipy na netradiční povely, které psa zabaví a nám pomůžou

Publikováno: 19.5.2016
Autor: Pavla Tichá
Foto: Archiv PesWeb

Za dlouhá tisíciletí společného soužití lidí a psů se role toho druhého v lidské smečce velmi proměňovala. Není to tak dávno, co byl pes v našich podmínkách vnímaný především jako hlídač u boudy. Dnes se setkáváme s tím, že je v čím dál více domácnostech brán jako plnohodnotný člen rodiny a parťák do pohody i nepohody. V té naší tedy určitě :-). Psí přednosti jako je skvělý čich dnes ale spíše než k lovu využíváme ve sportovní kynologii. Psí přednosti jde ale šikovně využít i jinak a ušetřit si tím práci. Povely se totiž nemusí týkat jen základní poslušnosti, ale lze je rozšířit na celou řadu činností, které psa zabaví a nám pomůžou.

Musím přiznat, že moji chlupáči ještě tak pokročilí nejsou a neumí za sebou zavřít dveře ani si rozsvítit. V první řadě je to asi tím, že mne to před tím asi nikdy nenapadlo natrénovat s nimi něco netradičního. Někdy prostě musíme pro nápady jinam, například do knížky. Já jednu takovou dostala jako dárek pod stromeček. A při jejím pročítání jsem načerpala spoustu inspirace, o níž bych se s vámi ráda podělila. Jen se nenechme unést, že to půjde hned jako po másle. Nácvik nových triků může dát i dost zabrat. Výsledkem ale nebude jen skvělý pocit z toho, že máme doma psího génia, ale hlavně spokojený pes, který se bude cítit užitečně. Psi totiž velmi rádi pracují, jsou za to chválení a odměňovaní.

Jak naučit psa povel - přines si vodítko.

Přines si vodítko

Povel “přines” patří k základům, pokud chceme chlupáče naučit aportovat. Pes nosí míčky, aportovací činky, pešky … prostě všechno možné, s čím je zvyklý trénovat. A co takové vodítko? Často se mi před vycházkou stává, že ho ve spěchu zapomenu a pak se pro něj vracím. Povel “přines si vodítko” by se mi tak hodil. Nácvik je stejný jako u klasického “přines”, jen v první fázi namísto balonku odhazujeme vodítko. Pes by také měl vědět, co to vodítko je, proto když ho bereme do ruky nebo mu ho připínáme, měli bychom říct “vodítko”. Následující krok je nechat přinést vodítko z místa, kam ho odkládáme. To by mělo být pro psa dostupné, aby to zvládl a nezranil se nebo něco nepoškodil. Pokud to chlupáč zvládá, můžeme navázat vycházkou, aby si to chlupáč spojil s venčením. Sám nám ho pak přinese, když bude chtít jít ven.

Ukliď si hračky

Další netradiční povel, který se mi moc líbil, je “ukliď si hračky”. Stejně jako předchozí trik i tento předpokládá, že chlupáč už má v malíku základní povely. Náročnost tohoto triku se pak také odvíjí od toho, kam hračky běžně uklízíme. Pokud je dáváme na pelíšek, který to svou velikostí umožňuje, vystačíme si opět s “přines”. Stačí psa jen vyslat pro hračku a přivolat ho k místu, kam chceme, aby ji odložil. Když přijde a pustí hračku (samovolně nebo na povel “pusť”), odměníme ho. Když už pes chápe, o co tady jde, můžeme na začátek přidat slovní povel “úklid”. Chlupáč už napříště bude vědět, co po tomto povelu následuje. Samozřejmě bude určitě rád za každou nápovědu, když některou hračku nedonese až do cíle nebo jinou zapomene nepovšimnutou.

Jak naučit psa povel - nes si noviny.

Nes mi noviny

Poslední třetí trik, který jsem pro dnešní článek vybrala, oceníme naopak spíše venku. Určitě se vám také jako mě stává, že spojíte vycházku například s nákupem. Při cestě domů pak mám plné ruce a všechno mi padá, zatímco chlupáč si zvesela vykračuje vedle mě. Co ho také trochu zapojit? Tenhle cvik jde trénovat, až když pes ovládá povel “drž” (já používám “vezmi si”). Pro trénink se přímo nabízí noviny, které jsou lehké a dobře se psovi nesou. Zkusme pár kroků a dejte psovi signál, že má jít s námi, např. poplácáním na nohu jako na povel “k noze”. Když noviny pustí, opakujeme povel “drž”. Když ujdeme pár metrů bez zahození novin, odměníme chlupáče pamlskem. Pak už jen prodlužujeme vzdálenosti a máme to v kapse.

Čerpáno z knížky 101 psích triků od Kyry Sundanceové.

A jaké netradiční triky umí váš chlupáč? Pochlubte se nám :-)

Kam dál: 

Psi a senioři

5 tipů co udělat pro svého chlupáče, když přišlo jaro

Geokačeři a geopsi aneb Vyčmuchej poklad

10 skvělých tipů na venčení mazlíčka

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...