5 tipů co udělat pro svého chlupáče, když přišlo jaro

Publikováno: 11.4.2016
Autor: Pavla Tichá
Foto: Archiv PesWeb

Radost z prvních teplých slunečných paprsků a přicházejícího jara mají bezesporu i naši čtyřnozí přátelé. Na co si ale dát s prvními jarními dny pozor a jak je chlupáčům co nejvíc zpříjemnit? Přinášíme pár užitečných tipů.

Pokud jste přes zimu neaplikovali antiparazitární prostředky, je na čase s tím začít.

Vyčesávejte a vyčesávejte

S příchodem jara začíná většina psů logicky víc línat. Na mé podlaze a sedačce v obývacím pokoji, na které se chlupáči rádi rozvalují, je to dost dobře vidět. S příchodem jara se proto vyplatí pořídit si vhodný kartáč nebo hřeben a psí srst pravidelně vyčesávat. Ušetříte si tím dost vysávání a vaše oblečení nebude po pěti minutách vypadat jako vytažené z psího pelechu. Mně osobně se nejvíc osvědčilo vyčesávat psa venku, nemusíte pak po celé koupelně sbírat tuny rozvířených chlupů.

Prevence proti klíšťatům

Protože antiparazitických prostředků je na trhu celá řada (kapky za krk, obojky, tabletky), můžete se o těch nejvhodnějších pro vašeho psa poradit s vaším veterinářem.Pokud jste přes zimu neaplikovali antiparazitární prostředky, je na čase s tím začít. Jen co první jarní paprsky trochu zesílí a rtuť teploměru se začne stabilně držet nad nulou, riziko přisátí klíšťat rapidně stoupá. Protože antiparazitických prostředků je na trhu celá řada (kapky za krk, obojky, tabletky), můžete se o těch nejvhodnějších pro vašeho psa poradit s vaším veterinářem.

Nepřepalte start

Stejně tak jako my lidé, i psi si na jaře užívají hezké počasí. Bereme je na delší procházky, někdo s nimi začne chodit běhat, házíme jim delší dobu míčky nebo frisbee a podobně. Stejně jako v případě nás lidí bychom ale i pejskům měli zátěž zvyšovat postupně. Pokud s námi většinu zimy proleželi v teple a procházky jsme kvůli chladnému počasí omezili, měli bychom fyzickou zátěž psům zvyšovat pozvolna. Jinak jim stejně jako nám hrozí namožené svaly a v krajním případě i nějaké to svalové zranění.

Pozor na začínající pylovou sezónu

Protože alergie na pyl se málokdy u psů objeví už ve štěněcím věku, je potřeba sledovat její projevy i u psů, kteří zatím nikdy alergií netrpěli. Alergie na pyl patří bohužel u psů k poměrně častým potížím. Jak se projevuje? Obvykle kožními problémy (pes se drbe, kouše se atd.), ale u některých psů může jít také o ztížené dýchání či zarudlé oči, který hodně slzí. Pokud máte podezření na pylovou alergii, měli byste s chlupáčem určitě navštívit co nejdřív veterináře a poradit se o nejlepším řešení.

Alergie na pyl patří bohužel u psů k poměrně častým potížím. Jak se projevuje? Obvykle kožními problémy (pes se drbe, kouše se atd.), ale u některých psů může jít také o ztížené dýchání či zarudlé oči, který hodně slzí.

Nejlepší čas pro nové aktivity

Sluníčko a příjemné jarní počasí jsou ideální čas na to, začít se s chlupáčem věnovat novým koníčkům. Můžete zkusit třeba agility, dog frisbee, coursing nebo dog dancing. Pokud se chystáte s přicházejícím oteplením začít sportovat i vy, naučte pejska třeba běhat u jízdního kola nebo spolu začněte běhat.

Kam dál: 

Čistý byt i s domácími mazlíčky? Jde to! 

10 skvělých tipů na venčení mazlíčka

Pes v posteli??!

10+1 Mýtus o psech

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...