Čistý byt i s domácími mazlíčky? Jde to!

Publikováno: 28.3.2016
Autor: Monika Harčaríková
Foto: Archiv Brit

Je to noční můra všech milovníků čtyřnohých parťáků v bytě. Chlupy, písek a bláto z tlapiček, pach z kočičí toalety a pak ještě trochu těch chlupů. Protože jsou Češi vyhlášenými milovníky zvířat, je potřeba na čistotu bytu vyzrát jinak. Prvním krokem je nastavit si přiměřené cíle, aneb Nemusí pršet, stačí, když kape!

Existují plemena psů, která nelínají. Jde například o teriéry, čínského chocholatého psa, portugalského vodního psa, nebo havanského psíka. „U některých psů je potřeba srst upravovat tzv. trimováním. To je speciální technika, při které se odumřelá srst vytrhává, protože sama nevypadává. To ale neznamená, že po takovém psovi nezůstávají v bytě vůbec žádné chlupy,“ vysvětluje Lucie Šebová, chovatelka oblíbených westíků. I některá kočičí plemena své chovatele co do úklidu šetří. Patří mezi ně cornish rex, devon rex, nebo „naháč“ sphynx.

Jak na vypadávání srsti - psi.

Ale i u plemen, která línají, lze správnou péčí o srst a kvalitním krmivem dosáhnout nejmenších možných „škod“. Vhodné krmivo obsahuje omega 3 a omega 6 mastné kyseliny pečující o kůži a srst, které najdete i u doplňků stravy jako je lososový olej, ale obsahují je i tak zvané funkční pamlsky pro kvalitní srst. „Omega 3 a 6 mastné kyseliny plní důležité funkce v řadě biologických reakcí. Jejich nedostatek prokazatelně vyvolává deprese, únavu, poruchy obnovy kůže, vypadávání srsti a jiné,“ popisuje účinky přírodních složek odborník na výživu Ing. Martin Kváš. Pravidelná péče o srst psa i kočky, obzvláště u dlouhosrstých plemen, je v zájmu pořádku samozřejmostí. Například pro dlouhosrsté kočky lze opět vybrat speciální krmivo. A v neposlední řadě lze mazlíkům dopřát podporu vitamínových doplňků, s nimiž se i doba línání stane snesitelnější.

Jak na vypadávání srsti - kočkyKromě starostlivosti o čtyřnohé parťáky přináší výsledky i péče o jejich okolí. Například existují speciální laky na podlahu, se kterými je její povrch odolný proti promoklému uličníkovi a jejich hladká vrstva se lehce uklízí. K pravidelnému vybírání kočičí toalety lze vůni domova přispět výběrem steliva, jež má silné sací vlastnosti a pohlcuje pachy. Nejideálnější formou je přírodní ekologické složení z bentonitu, které nepráší a dobře hrudkuje. Na skvrny od psů a koček v bytě se zase prodávají speciální spreje, které mají i dezinfekční účinky a pohlcují zápach.

Co se týče ideálního povrchu bytových podlah, vyhrávají hladké a snadno omyvatelné plovoucí podlahy, linolea či dlažby. V případě koberců velmi záleží na výkonu vysavače, dostat srst z pohovky je skutečný test přístroje. Trh nabízí i speciální řady robotických vysavačů určených ke sbírání zvířecích chlupů, ty ale bývají často postrachem domácích mazlíčků.

Důsledná výchova psa, ale i vytyčení hranic kočkám, jsou dalším krokem k úspěchu. Pes, který smí na pohovku a v době nepřítomnosti svého pána dokonce bivakuje v posteli, či kočka, jež má dovoleno procházet se po kuchyňské lince, čistotě bytu moc nenapomáhají. Hlavní zásadou je začít doma vládnout včas a už při zařízení nového bytu, nebo při pořízení zvířete, stanovit jeho životní prostor. Těžko lze očekávat, že když má kočka svůj pelíšek, tak nebude přespávat i na polstrované židli u jídelního stolu, na druhou stranu jí lze jasně dát najevo, že si na ní nesmí brousit drápy. Nezapomínejte, že hlavou rodiny jste vy a vy určujete, jaký pořádek bude vaše smečka dodržovat.

Kam dál: 

10 skvělých tipů na venčení mazlíčka

Pes v posteli??!

Svoboda jednoho...

Socializační procházky s dobrmany

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...