Poradna - Proč se pořád drbe?

Publikováno: 7.6.2015
Autor: Psí kusy
Foto: Archiv Psí kusy a archiv PesWeb


Prosím vás o radu,
máme dvě fenky kavalíra, jedné z nich je sedm let a naše veterinářka nám doporučila stravu pro seniory značky C., kterou jsme hned zakoupili, a po sedmi dnech se nám fenka začala drbat a otekly jí zadní nohy a mezi prsty se jí udělal ekzém. Navštívili jsme opět veterinářku, která jí naordinovala antibiotika a píchla jí injekci. Po týdnu se to nezlepšilo, tak jsme opět navštívili veterinářku, která nám naordinovala dietu
a nové krmivo C. s lososem. Již tři týdny opět bojujeme s ekzémem a strašným škrábáním. Koupili jsme jí konopnou mast na tlapky, ovšem fenka si zadní nohy olizuje. Prosím o radu, co bychom pro ni mohli dál udělat. Upozorňuji, Že jsme zbytek značky C. pro seniory zamíchali druhé fence na zkrmení, ale i ta se po dvou dnech začala škrábat. Takže krmení přebíráme. Děkujeme předem za radu.

S pozdravem Lenka Jakubíčková


Jana Blažková: Proč se pes stále drbe?Dobrý den,

odpověď na váš dotaz je poměrně komplikovaná, protože bez klinického vyšetření zvířete se některé věci diagnostikují velmi obtížně, nicméně se pokusím nastínit alespoň nějaké možnosti. Příčin drbání a kožních potíží u psa může být několik, často je to dokonce kombinace více faktorů, které mají na stav kůže vliv.
Obecně mohou být jedním z nejčastějších problémů kožní parazité, například blechy, ke kterým pes přijde, ani neví jak. Látky obsažené ve slinách blech se při sání krve dostávají do těla psa a spouští typickou alergickou reakci (takzvaná alergie na bleší kousnutí) a tato svědivá reakce může přetrvávat i několik dní až týdnů po odstranění vyvolávající příčiny. Následné drbání, kterým pes na alergii reaguje, způsobuje další kožní změny – kůže je porušená, a proto náchylnější k infekci, čehož mohou využít bakterie, které se normálně vyskytují na povrchu kůže, ale při jejím poškození se přemnoží a dostávají se do hlubších vrstev, kde vyvolávají zánět kůže. Ten také přispívá ke svědění a následnému drbání a vykusování. Toto všechno tvoří potom začarovaný kruh, ze kterého není vždy snadné se vymotat, a ne vždy se daří odhalit, co bylo prvotní příčinou, a co je následek.

Další možnou příčinou svědění může být alergie. Takzvaná atopická dermatitida je poměrně častý problém, se kterým se u psů setkáváme a se kterým se snaží veterináři i chovatelé bojovat, ale je to boj náročný, zdlouhavý a trvalý. Atopická dermatitida je alergická reakce na vdechnutý alergen. Nejčastěji jsou alergeny prach, pyly, roztoči, ale v podstatě může mít pes alergii na cokoli, co létá vzduchem. Nejčastějším projevem této alergie je intenzivní svědění, které vede k drbání a následným kožním změnám, které jsem popsala výše. Kůže psa je často zarudlá, zvláště v okolí tlamy, břicha, slabin, a typickým místem postižení jsou také tlapky a meziprstí. Vše ještě zhoršuje to, jak se psík okusuje a olizuje, což bude určitě i váš problém. Ačkoli na tlapky nanesete mast, pes si jí olíže. Proto je v akutních fázích onemocnění vždy dobré psovi nasadit plastový límec, který mu zabrání v kousání a lízání postižených míst. Kůže má pak klid na hojení a také léky, které aplikujeme, zůstanou na správném místě. Pokud si pes bude olizovat masti a různé roztoky, může to u něj následně vyvolat i zažívací potíže. Límec je proto ideální řešení, které výrazně usnadňuje léčbu dermatologického pacienta.

Dalším typem alergie může být alergie na krmivo, obvykle jen na nějakou složku krmiva, ať už je to určitý druh masa (vepřové, hovězí, kuřecí), pšenice, kukuřice nebo soja. Alergie se ale obvykle vyvíjí delší dobu, je málo pravděpodobné, že dva dny po nasazení nového krmení se objeví problém jako svědění. Většinou se alergie na krmení objeví až po delší dobu trvajícím krmení určitým typem krmiva (i po době delší než dva roky) a není výjimkou ani alergie u starších zvířat. Projevuje se převážně svěděním, proto není lehké ji odlišit od ostatních svědivých kožních onemocnění. Až po vyloučení ostatních možných příčin je možné stanovit předběžnou diagnózu alergie na krmivo. K potvrzení diagnózy se podává takzvaná restrikční hypoalergenní dieta, která nesmí obsahovat žádné komponenty, kterými je pes běžně krmen. Pacient po dobu testace dostává krmení složené z jedné bílkovinné a jedné sacharidové složky po dobu 6–8 týdnů. V pozitivní případě dojde k vymizení projevů alergie. Po tomto eliminačním období je nutné testovat jednotlivé složky běžné potravy psa – po pozření alergizující složky dojde opět k objevení svědivosti. Z výše uvedeného je možné soudit, že u vašich psů se pravděpodobně nejedná o alergii na krmivo, zvláště pokud u jedné z fen přetrvávají kožní problémy i po vysazení uvedeného krmiva. Může se samozřejmě stát, že fenám krmení nesedlo, to by se ale spíše projevilo zažívacími problémy.

Jana Blažková: Proč se pes stále drbe? Alergie na krmivo.

U vašich feneček se může pravděpodobně jednat o parazitární či bakteriální problém, který je přenosný mezi zvířaty, která jsou spolu v kontaktu. Ale znovu uvádím, že takto na dálku nelze stanovovat diagnózu. V léčbě dermatologického pacienta je zapotřebí vyloučit blechy – ošetřit obě feny nějakým protibleším přípravkem. Dále se ke zklidnění kůže používají veterinární léčebné šampony, které zklidňují a desinfikují podrážděnou kůži. V některých případech je nutné podávání antibiotik, v těžkých případech i šest týdnů. K omezení svědivosti se používají kortikoidy. Je nutné zabezpečit, aby se zvíře samo nezraňovalo (límec), a také se podávají potravní doplňky jako například nenasycené mastné kyseliny, které působí protizánětlivě a podporují hojení a správné fungování kůže. Ke krmení doporučujeme speciální veterinární diety, které jsou obecně vhodné pro psy s kožními problémy a psy trpícími alergiemi, protože obsahují minimum alergizujících složek a obsahují všechny nezbytné živiny, vitamíny a minerály v optimálním poměru. Někdy je léčba opravdu zdlouhavá a je nutná velká dávka trpělivosti.

Kam dál: 

Demodikóza

Chronický kašel

Dilatace a torze žaludku u psa

Senioři v útulcích

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...