Demodikóza

Publikováno: 23.4.2015
Autor: MVDr. Ivana Lišková
Foto: P. Prokeš, K. Šimková, P. Krecmerová, K. Novotná, A. Fejková

Demodikóza

(trudníkovitost, červená prašivina, red menge)

Demodikóza, nebo-li trudníkovitost, červená prašivina, red menge

Co je to demodikóza?

Jedná se o parazitární onemocnění psů a koček, jehož původcem je parazit Demodex canis. Tento parazit je v malém množství přítomen v chlupových folikulech kůže většiny zdravých psů. Sající štěňata se jím nakazí od matky během prvních dnů jejich života, ale u většiny z nich se onemocnění nikdy neprojeví.

Co je demikóza?U psů s oslabenou imunitou dojde k narušení rovnováhy. Parazité se aktivují, začnou se množit a způsobí zánět chlupového folikulu. Tento stav označujeme jako lokalizovaná demodikóza. Ta se projevuje jako jednoho nebo více okrouhlých ložisek se ztrátou srsti, šupinatěním a zarudnutím kůže, která se objevují především na hřbetě nosu, na čele, kolem očí a na předních tlapkách. S lokalizovanou demodikózou se setkáváme nejčastěji u štěňat ve věku od tří do šesti měsíců a obvykle vymizí spontánně do 1,5 roku.

Druhou formou je tzv. generalizovaná demodikóza. Může vzniknout kdykoli mezi 3. a 12. měsícem věku. Je to velmi závažné celkové onemocnění, kdy i po radikální terapii může docházet k recidivám.

Defekt imunity předcházející rozvoji generalizované demodikózy je buď dědičný, nebo získaný v důsledku závažného vleklého onemocnění či dlouhodobého podávání léků potlačujících imunitu.

Jaká plemena jsou nejčastěji postižena demodikózou?

Onemocnění je častější u krátkosrstých a brachycefalických plemen. Mezi nejčastěji postižená plemena patří šarpej WHWT, skotský teriér, anglický buldog, bostonský teriér, dobrman.

Co znamená demodikóza pro Vás a Vašeho psa?

Mezi nejčastěji postižená plemena demikózou patří šarpej WHWT, skotský teriér, anglický buldog, bostonský teriér, dobrman.Je důležité si uvědomit, že demodikóza není nakažlivá pro ostatní zvířata ani pro lidi. Parazit se vyskytuje v malém množství v kůži zdravých psů, ale navenek se projeví jen u zvířat s porušeným imunitním systémem.

Demodikóza může být lokalizovaná – jednoho i více okrouhlých ložisek se ztrátou srsti nebo šupinatěním a zarudnutím kůže, která se objevují především na hřbetě nosu, na čele, kolem očí a na předních tlapkách. S lokalizovanou demodikózou se setkáváme nejčastěji u štěňat ve věku od tří do šesti měsíců a obvykle vymizí spontánně do 1,5 roku.

Naproti tomu generalizovaná demodikóza je jedno z nejvážnějších onemocnění, se kterými se u psů setkáváme. Začíná jako lokální léze, které místo aby mizely se zhoršují, zvětšují a šíří se dále po obličeji, tlapkách a po těle. Přidává se sekundární infekce a velké šupinaté krusty mohou eventuálně pokrýt většinu těla. Hluboké kožní záněty mohou být zkomplikovány velmi rezistentními bakteriemi.

U některých psů se může demodikóza lokalizovat jen na tlapkách, ve formě tzv. pododemodikózy. Tyto léze bývají často infikované, velmi bolestivé a je velmi obtížné je úspěšně léčit.

Jak se demodikóza diagnostikuje?

Váš veterinární lékař udělá tzv. hluboký kožní seškrab a získaný vzoreček kůže vyšetří pod mikroskopem. Odběr vzorku trvá několik minut a pejsci jej většinou velmi dobře snášejí. U některých psů s tlustou kůží, zejména šarpejů je potřeba udělat kožní biopsii. Je to jednoduchá procedura, kdy veterinář v lokální anestezii vyjme malý vzorek kůže, který zašle k vyšetření veterinárnímu patologovi.

Jak se demodikóza léčí??

Lokalizovaná demodikóza: Jedná se o mírné onemocnění, které se obvykle vyléčí samo v průběhu několika týdnů. Váš veterinární lékař může nasadit antiparazitární přípravek nebo šampón k léčbě postižené oblasti. Ať již veterinární lékař doporučí léčbu nebo ne, je potřeba zkontrolovat psa za čtyři týdny, aby se předešlo generalizaci demodikózy.

Generalizovaná demodikóza: Ve většině případů je toto vážné onemocnění léčitelné úspěšně. Léčba může být dlouhá a nákladná, ale většina psů se zcela vyléčí. Zbývající případy se obvykle daří kontrolovat pomocí měsíční léčby.

Demikóza není nakažlivá.Většina psů se vyléčí po čtyřech až osmi sériích léčby v čtrnáctidenním intervalu. Léčba generalizované demodikózy spočívá v ostříhání srsti kvůli lepšímu kontaktu léčiv se srstí, odstranění krust (což může požadovat sedaci nebo anestezii v závislosti na rozsahu lézí), koupelích v medikovaných šampónech pro odstranění krust a šupin z kůže, léčby bakteriálních infekcí a aplikace roztoku Amitraz (Ectodex), účinkujícího proti bakteriím. Tento postup je účinný u většiny psů.

Léčba se často musí zaměřit také na sekundární bakteriální infekce a šupinatění kůže.

Další možností je podávání perorálních preparátů, které je potřeba dávat denně po dobu několika měsíců.

Jedince, u kterých byla diagnostikována generalizovaná demodikóza, ani jejich rodiče, se nedoporučuje zařazovat dále do chovu. Zhoršení příznaků generalizované demodikózi během hárání je jedním z důvodů ke kastraci feny.

Pro více informací ohledně tohoto onemocnění prosím navštivte svého veterináře.

Kam dál: 

Nemoci srdce s MVDr. Peterem Scheerem II.

Nemoci srdce s MVDr. Peterem Sheerem

Dilatace a torze žaludku u psa

Senioři v útulcích

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...