10+1 Mýtus o psech

Publikováno: 4.9.2015
Autor: Jaina Bartáková
Foto: Jaina Bartáková, archiv PesWeb

1. "Pes by neměl jíst syrové maso, protože pak bude agresivní."

 • Toto tvrzení je ničím nepodložené, v dnešní době jsou tisíce psů krmení syrovým masem a u žádného se míra agrese nijak nezvýšila.

Mýtus: Pes by neměl jíst syrové maso, jinak bude agresivní.

2. "Velký pes nepatří do bytu."

 • Psi jsou smečková zvířata, takže pokud to přeženu, tak by se dalo říci, že jakkoli velký pes bude šťastný i v garsonce, pokud tam s ním bude jeho pán. Můžete mít zahradu klidně i několik akrů, ale pokud tam váš pes bude neustále sám, nebude ani z poloviny tak spokojený, jako pes v bytě s dostatečným vyžitím. Takže nebojte se mít v bytě velkého psa, pokud ho dokážete dostatečně zaměstnat.

3. "Když pes vrtí ocasem, znamená to, že má radost."

 • Toto může být z části pravda, ovšem poněkud překroucená. Pokud pes vrtí ocasem, je to především znamení stresu, zda je pozitivní či negativní, to už napoví řeč zbytku těla psa; hodně také záleží, kterou částí ocasu pes vrtí.

4. "Preventivní odčervení"

 • Toto celé slovní spojení je nepochopený mýtus. Je potřeba si uvědomit, že odčervení je jednorázová záležitost, nemá žádné trvání. Tudíž pokud psa odčervíte a on druhý den přijde do kontaktu s jiným psem, který je začervený, pak se může nakazit i váš pes, jelikož odčervení mu neposkytuje žádnou obranu proti vnitřním parazitům. Dá se tedy říct, že odčervování je prakticky zbytečné, někteří psi ho navíc špatně snáší. Lepším řešením je dávat pravidelně na rozbor vzorky stolice, které organismus vašeho psa nikterak nezatíží, finančně vás to vyjde stejně a navíc budete mít jistotu, že do psa necpete nic zbytečně.

5. "Pes si nesmí dovolit vrčet na svého majitele."

 • Tuto větu jsem viděla už nesčetněkrát a vždy mě dohání k šílenství. Je třeba si zde uvědomit, že vrčení je pouze a jen způsob komunikace, kterým vám váš pes dává najevo, že je mu daná situace nepříjemná. Je to pouze a jen varování a upozornění, za které byste svého psa rozhodně neměli trestat. Trestání vrčení bude mít výsledek pouze jeden - pes začne místo vrčení útočit a to asi nikdo z nás nechce. Asi většina lidí, kteří tuto větu pronáší, nejspíš absolutně ignorují jakýkoli způsob komunikace svého psa, jelikož žádný pes nezačne jako první vrčet. Vrčení často předchází řada konejšivých signálů, kterými pes říká "Tohle se mi nelíbí, nedělej to prosím". Pokud tento zdvořilý projev člověk i nadále ignoruje, je pes nucen přitvrdit a tak zavrčí, což by se dalo do lidské řeči přenést jako okřiknutí - "Hej, řekl jsem, že se mi to nelíbí, tak s tím už konečně přestaň." No, a pokud i toto člověk ignoruje, pak pes nemá jinou možnost. Jsou to naši přátelé, kteří nám tolerují neskutečné množství hrubostí a neférovosti. Nechcete, aby váš pes na vás vrčel, pak jej k tomu nenuťte a naučte se číst jeho signály, kterými vám dává najevo, že mu je něco nepříjemné.

6. "Psi z útulků jsou agresivní a nevyrovnaní."

 • Ano, je sice pravda, že se do útulků často dostávají psi, kteří byli týraní, mlácení nebo byli v naprosté izolaci. Ovšem většina sdružení a organizací, které umisťují opuštěné psy do nových domovů nejprve tyto pejsany dají psychicky do pořádku a až poté jim hledají nový domov. Ovšem psů, kteří potřebují nějak psychicky napravit, či převychovat, je pouze část, takže se není čeho bát. Není nic jednoduššího, než pejska před adopcí párkrát navštívit, zajít s ním na procházku a zjistit, jak na tom je.

Mýtus: Psi z útulků jsou agresivní a nevyrovnaní

7. "Starého psa novým kouskům nenaučíš." nebo "Starý pes se nedá vychovat."

 • Téměř každý pes se dá převychovat, těch, kteří ne, je opravdu jen velmi velmi málo. U štěňat je výchova rychlejší a snažší, jelikož jsou jako "nepopsané stránky papíru", u starších to jde pomaleji, jelikož u nich je často nežádoucí chování hodně upevněné, mají často hodně zlozvyků, to ale neznamená, že to u nich nejde.

8. "Malí psi můžou chodit na kočičí záchod, protože nepotřebují pohyb, tak není třeba s nimi chodit na procházky."

 • Každý pes potřebuje pohyb a především zaměstnat hlavu, nezávisle na tom, zda jde o čivavu nebo německého ovčáka. Pro psy je mimo jiné jednou z nejpřirozenějších věcí čichání, potřebují si očichat, co je v okolí nového. Nechcete-li psa venčit, pořiďte si kočku.

9. "Člověk by měl procházet první dveřmi, aby pes věděl, kdo je vůdce smečky."

 • Jeden z nesmyslných mýtů o jakési "psí dominanci", vašemu psovi je opravdu jedno, zda projde první dveřmi on nebo vy, do dveří se většinou hrne proto, že je zvědavý apod.

10. "Krátkosrstý pes nelíná, na rozdíl od dlouhosrstého."

 • I krátkosrstí psi línají. Nelínají plemena jako např. yorkšírský teriér, pudl nebo bišonek, dále také tzv. hrubosrstá plemena, jejichž srst nelíná, ale je třeba ji trimovat, k těmto plemenům patří např. knírač nebo řada teriérů.

Mýtus: Krátkosrstý pes nelíná, na rozdíl od dlouhosrstého.

11. "Fenka by měla mít alespoň jednou za život štěňata."

 • Absence březosti fence zdraví nijak nezhorší. Březost i porod je pro fenu velká zátěž a vždy je zde riziko nějakých komplikací, jako je např. zánět dělohy. Stejně tak porod štěňat nemá vliv změnu povahy. Často se také říká, že březost a následný porod vyřeší problémy fenek trpících na falešky, to je ovšem též ničím nepodložený mýtus.

Kam dál: 

Video, které vás rozpláče: pořizujte si mazlíčky s rozumem

Svoboda jednoho...

Nejsou to psi, ale bytosti

Slova tvarují myšlení

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...