Ošetření proti klíšťatům

Publikováno: 18.3.2014
Autor: Daniela Duchková
Foto: Vetcentrum Stodůlky

V letním období je velmi častým problémem napadení zvířat klíšťaty. Chránit sebe i své chlupaté kamarády proti těmto parazitům je důležité zejména z toho důvodu, že klíšťata jsou přenašeči závažných infekčních onemocnění a způsobují kožní obtíže. Je prokázána možnost přenosu až 150ti různých infekcí z klíšťat na teplokrevné tvory.


Klíště pod mikroskopemKožní potíže:

 • alergie
 • boláky po vpichu
 • ekzémy


Nemoci přenášené klíšťaty:

nejčastější

 • lymská borelióza (Borrelia burgdorferi)
 • klíšťová encefalitida
 • tzv. klíšťová obrna - při silném napadení klíšťaty může dojít vlivem produkovaného neurotoxínu k ovlivnění činnosti nervových buněk a následkem toho dojde nejprve k obrně zadních končetin, která může vyústit až do celkové obrny a zástavy dýchání.

méně časté

 • hemobartonelóza (Hemobartonela felis)
 • nemoc kočičího škrábnutí
 • ricketsióza (tzv. tibola)
 • tularémie - postihuje především králíky

vyskytující se v teplejších oblastech (Středozemí)

 • babesióza (krevní parazitóza - Babesie)
 • ehrlichióza
 • Q horečka

Jak zacházet s přisátým klíštětem

 • Po návratu z venku zkontrolujte svého mazlíčka a ihned odstraňte všechna klíšťata
 • Klíště před vyndaváním nenatírejte krémem, olejem ani lihem pro jeho usmrcení. Klíště pak ztrácí svou pevnost a snadněji se přetrhne. Zbytek klíštěte se pak velmi špatně odstraňuje. Při úhynu také klíště vypouští do svého hostitele velké množství infikovaných slin a s usmrcovadlem dochází k dalšímu vstřebávání infekce kůží.
 • Klíště uchopte speciální pinzetkou nebo tzv. elektrikářským krokodýlkem tak, abychom jej příliš nezmáčkli. K nákaze hostitele dochází při sání vypouštěním slin do rány a při odstraňování klíštěte jeho zmáčknutím vtlačením jeho obsahu do ranky. Proto je nutné při vyndávání klíštěte nepoškodit jeho napité tělo.
 • Kývavým nebo točivým pohybem (je jedno v jaké směru) klíště vytáhněte.
 • Zkontrolujte, zda je klíště celé.
 • Místo, odkud bylo klíště odstraněno, je třeba potřít desinfekcí (líh, Jodisol, Betadine).
 • Klíště nelikvidujeme tím, že ho rozmáčkneme, ale spálíme nebo utopíme.
 • Pokud máte obavy, že je klíště infikované a vy nebo váš mazlíček by se mohl nakazit, klíště nemusíte likvidovat, ale můžete využít naší novou službu a nechat klíště vyšetřit na infekčnost lymskou boreliózou!!!

Pes, kočka - jak správně vyndat klíště

Prevence onemocnění přenášených klíšťaty

Antiparazitární přípravky
Nejlepší prevencí onemocnění přenášených klíšťaty je zabránit jejich přisátí nebo způsobit jejich rychlý úhyn. V současné době je na trhu široký sortiment antiparazitárních výrobků pro psi i kočky, se kterými máme výborné zkušenosti. Je nutné vždy dodržovat doporučení výrobce, nezaměňovat výrobky určené pro jednotlivé druhy zvířat, dodržovat vhodný věk pro jejich použití a sledovat dobu jejich účinnosti.

Vakcinace
Dnes jsou pro zvířata dostupné vakcíny proti lymské borelióze od několika výrobců. Očkování proti borelióze nemá preventivní účinek na přisátí klíštěte na očkovaného jedince, zabraňuje však vzniku nemoci. Toto očkování není zahrnuto do základního vakcinačního schématu, vřele jej však doporučujeme. Důležité je především v oblastech vysokého výskytu klíšťat a u loveckých psů. Nejlepší doba pro očkování proti lymské borelióze je mimo sezónu, tedy v zimním období.

Proti klíšťové encefalitidě vakcinace pro zvířata neexistuje. Klíšťová encefalitida však není častým problém u psů. V celé Evropě se vyskytlo jen několik málo psů s neurologickými problémy, kteří onemocněli klíšťovou encefalitidou.

Ochrana před nákazou z přisátého klíštěte
Firma Juwital ve spolupráci s Parazitologickým ústavem Akademie věd vyvinula přípravek Antisept Juwim-gel, který se používá při napadení klíšťaty nebo po bodnutí krev sajícím hmyzem. Tento přípravek zvítězil v konkurenci šestačtyřiceti projektů a získal Cenu zdraví udělovanou každoročně Nadací prince Charlese z Velké Británie. Nový přípravek je sada určená k účinné likvidaci infekce způsobené kousnutím klíštětem a k bezproblémovému odstranění mrtvého klíštěte. Antisept Juwim-gel je dvousložkový, skládá se ze speciální jodové tinktury a gelu. Mohou jej používat dospělí, děti a také domácí mazlíčci, tedy psi a kočky. Pozor, nepoužívejte při alergii na jód! Nenahrazuje sice očkování ani prevenci, ale klíště usmrtí včetně nákazy. Působí jak proti klíšťové encefalitidě, tak lymské borelióze. Přípravek může používat celá rodina a je k dostání v lékárnách.

Včasná léčba získané infekce
Zde se budeme zabývat nakažením lymskou boreliózou, protože toto riziko je u psů nejvyšší. Pokud přes všechna uvedená opatření dojde k infikovaní klíštětem, je třeba co nejdříve zahájit léčbu antibiotiky. První příznaky boreliózy je možné pozorovat několik dní až týdnů po infekci. Hlavním příznakem je zarudnutí v místě přisátí klíštěte, které může být provázeno horečkou, únavou nebo zvracením. Ve 20% až 30% nakažení lymskou boreliózou však žádné příznaky pozorovány být nemusí a nemoc přechází do těžko léčitelných chronických forem!

Nyní máte možnost nechat klíště vyšetřit na infekčnost lymskou boreliózou!!!

Nemusíte tedy čekat na klinické projevy nemoci, můžete nechat vyšetřit přímo klíště, které jste ze svého mazlíčka vyndali. Vyšetření provádí specializovaná laboratoř.

Cena vyšetření se pohybuje kolem 1100,- Kč.
Při napadení více klíšťaty najednou jsou vyšetřena všechna doručená klíšťata za cenu jednoho vyšetření.

Jaká klíšťata lze vyšetřit

 • pouze celá klíšťata (ne rozmáčknutá, přetržená nebo popálená)
 • živá nebo usmrcená

Žádný jiný biologický materiál - moč, krev, vzorky kůže apod. vyšetřit nelze. Borelióza je vyšetřována přímo z DNA klíštěte, takže typ použité desinfekce nemůže výsledek ovlivnit. Klíšťata jsou přijímána zabalená neprodyšně v igelitovém sáčku. Do sedmi dnů Vás budeme telefonicky informovat o výsledku vyšetření a v případě pozitivního nálezu Vám doporučíme vhodnou léčbu.

Daniela Duchková - Vetcentrum Stodůlky 

Kam dál: 

Obezita u psa

Jak pomoci psovi s artrózou

Jak vytvořit bezpečný domov pro Vaše štěňátko

Bachovy esence pro zvířata

Kastrace psů

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...