Výcvik - Povely vpravo, vlevo, vpřed!

Publikováno: 14.2.2015
Autor: Přemysl Jaroš
Foto: Markéta Svobodová, archiv PesWeb

K povídání na toto téma nás inspiroval dotaz čtenářky, která se chystá se svým psem na hory. Řekli jsme si, že podobný problém bude nejspíš teď v zimě řešit povícero z vás, a tak jsme o správný „návod“ požádali zkušeného cvičitele psů Přemka Jaroše.


"Chystáme se jet na běžky a četla jsem, že pes musí 100% zvládat povely vpravo, vlevo a stop. Poradíte nám prosím, jak ho to správně naučit?"

Aktivit se psem, při nichž budete potřebovat, aby pes dokázal na povel zatočit na jednu či druhou stranu, aniž by přitom šel u nohy a sledoval náš pohyb, je víc, například jízda na kole, na běžkách, potřebujete je při běhu apod.

Běžky, běh, kolo se psem - jak naučit povely vpravo, vlevo, vpřed?

Vysvětlit pejskovi, co po něm vlastně chcete, můžete pomocí granule a gesta. Vezmete granuli do levé ruky a otáčíte s ní do levé strany směrem od psa, který, jak už je naučen, ji sleduje – vy ho chválíte a na konci obratu ho odměníte. To samé děláte i směrem vpravo. Pokud už pes sleduje ruku a točí se za ní, přidáte povel, tedy vpravo, vlevo, nebo jen pravá, levá. Toto cvičení několikrát opakujete na místě, tak dlouho, než jste si jisti, že pes povelu rozumí, tedy že se na určitý povel sám do daného směru otočí.

Cvičení opakujte v sériích, např. pětkrát šestkrát na jednu stranu, poté následuje pauza na uvolnění psa, po pauze můžete cvičit obrat na stranu opačnou. Když pes povel dobře zvládá, přistoupíte k nácviku za chůze – opět pomocí gesta psa během pohybu, který teď už zná, povelem točíte na jednu nebo druhou stranu. Pokaždé, když pes zabočí, pochválíte ho a odměníte.

Další fázi provádějte v mírném klusu a předešlé cvičení opakujte tak dlouho, dokud sám pes na povel do určeného směru nezahne. Zatím je ale pes pořád ještě blízko vás a můžete ho korigovat pomocí gesta a odměny.
Při následujícím nácviku nechte pejska poodejít a vyslovte povel. Pokud na něj pes správně zareaguje, okamžitě ho pochvalte, přejděte k němu a odměňte ho.

I s tímto cvikem začínejte za chůze, běh přidejte později. Ve fázi nácviku můžete psovi pomáhat tím, že mu správný směr ukážete rukou, co nejdřív ale pomoc odbourejte a zůstaňte pouze u slovního povelu.

Povel vpřed

Další povel, který by se vám mohl hodit. Pes by na něj měl vyrazit směrem rovně kupředu. Ve sportovní kynologii vypadá tento cvik tak, že pes buď sedí, nebo jde u nohy psovoda, na povel vpřed vybíhá určeným směrem a běží tak dlouho, než dostane povel lehni, na který by měl okamžitě zaujmout polohu vleže. Někdy následuje ještě přivolání psa.
Samotný nácvik začnete tak, že vezmete misku s granulemi a položíte ji na zem tak, aby ji pes zpozoroval. Ustoupíte se psem pár kroků vzad, rukou ukážete dopředu a s povelem „vpřed!“ psa vypustíte. Ten následně doběhne k misce a slupne všechno, co je v ní. Tento postup několikrát opakujete.

Při dalším nácviku, například obden, postupně prodlužujete vzdálenost od misky. Tímto způsobem může pes zbaštit třeba i denní dávku. Pak ho samozřejmě musíte nechat odpočinout a strávit to, co snědl, takže žádné další cvičení. Je tedy očividné, že je potřeba provádět tento cvik buď odděleně, nebo až na závěr výcviku. Tímto postupem zajistíte, že váš pes povel vpřed pochopí.

Běžky, běh, kolo se psem - jak naučit povely vpravo, vlevo, vpřed?

Připojení povelu „lehni“

Pokud byste chtěli k povelu vpřed přidat i povel lehni (když pes běží vpřed), máte šanci až tehdy, když pes tento cvik zvládá u nohy nebo v poloze před vámi. Jestli to pejsek zvládá, zjistíte třeba na procházce, kdy mu nečekaně dáte povel „lehni“. Zaujme-li požadovanou polohu, pak ví, co povel znamená, a můžete ho začlenit do cviku vysílání psa.

Vyšlete psa povelem vpřed a po pár krocích zavelte „lehni“. Pokud pes povel vykoná, přejděte k němu a odměňte ho. Pokud ne, musíte se vrátit o krok zpět a tento povel trénovat na procházkách mimo cvik vysílání.
Při nácviku povelu lehni vysíláte psa několikrát po sobě bez tohoto povelu a necháte ho, aby si doběhl až k misce nebo třeba k míčku. Musí si zafixovat, že tam na něj čeká odměna. I když psa položíte, nezapomeňte ho okamžitě pochválit a popřípadě mu po chvíli dovolit, aby si doběhl k misce, pro balonek...
V žádném případě nesmíte přejít do stereotypu, kdy váš pes ví, že po určité vzdálenosti přijde povel lehni nebo si sám v očekávání povelu začne lehat, otáčet se na vás a zastavovat se. Prostě nesmí vědět, kdy povel přijde – a jestli vůbec! I v tomto případě je, než psa položíte, důležitá různá vzdálenost a zejména rozmanitost nácviku.

Kdy se povel hodí

Povel lehni na dálku je podle mých zkušeností užitečný i v jiných situacích běžného soužití se psem. Mnohokrát se mi osvědčil, třeba když jsme byli na vycházce, pes byl na volno a na polní cestě projíždělo auto. Ne vždy je pro psa bezpečné volat ho povelem k sobě, mnohem bezpečnější pro psa je, aby si lehl tam, kde zrovna v tu chvíli je, i když by to bylo třeba na druhé straně cesty – auto pak může bez problémů projet a ani jednomu ze zúčastněných nehrozí žádné nebezpečí. Taková situace totiž není příjemná ani pro řidiče, žádný asi není nadšen z toho, když se mu kolem auta motá pes.

Každý z těchto povelů výborně uplatníte v běžném životě, nehledě na to, že jejich nácvik rozvíjí mentalitu vašeho psa. Kdykoliv se učí něčemu novému, je to k jeho prospěchu, slouží mu to k získávání dalších zkušeností a rozvoji. A vy pak vedle sebe máte spokojené a vyrovnané zvíře.

Přemysl Jaroš
Kynologií se zabývá od roku 1990. Se psy, které cvičil, složil téměř třicet zkoušek z výkonu a absolvoval desítky závodů. Je několikanásobným účastníkem Mistrovství ČR obranářů TARTu (kynologický klub zabývající se služební kynologií) a účastníkem MČR stopařů TARTu. Kurzy štěňat i dospělých psů vede už déle než deset let, přičemž mnoho z těchto psů úspěšně složilo i několik zkoušek. Nabízí také pomoc při socializaci psů a jejich chování v běžném životě, učí je být příjemnými společníky a kamarády.

Článek vyšel v časopisu č.1/2014

logo Haf a Mňau

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Výcvik - Obrany II.

Výcvik - Obrany

Cviky odložení

Jak pes říká, že je ve stresu

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...