Příběh nádherné Dony a jejích 11ti miminek

Publikováno: 8.10.2018
Autor: Rafael o.p.s.
Foto: Archiv Rafael o.p.s.

Fenka, kříženka amerického pitbulteriéraamerického stafordšírského teriéra, s maličkými čtrnáctidenními miminky k nám přijela v zoufalém stavu – nejen, že nedostávala dost krmení, ale byla i silně dehydrovaná a zanedbaná. Žila u skupiny lidí, kteří byli pod vlivem návykových látek a vybíjeli si na ní své pohnutí mysli a po porodu ji kopali i do břicha.

Fenka na sebe nenechala sáhnout, vrčela a měla bolestivé oblasti na boku a břiše. Vzhledem k jejímu stavu měla málo mléka a všechna miminka byla hladová. Museli jsme je několikrát denně přikrmovat. Dona nepřestávala krvácet, byla jí tedy nasazena antibiotika. Byla krmena několikrát denně po meších dávkách, aby se „rozkrmila“. Přesto zůstávala podvyživená a pořád hodně vystrašená. Ale zjistila velmi brzy, že už jí nikdo nebude ubližovat. I přes svůj zoufalý stav se vzorně starala o miminka. Byla to skvělá maminka. Dávali jsme jí miminka vždy po čtyřech, zbytek jsme dokrmovali, a pak zase výměna. Takhle to bylo dokola celý den i noc. Ale mlíčka měla pořád málo, mimča plakala hlady, tak jsme jim začali přidávat.

Ukázalo se, že Donečka musí na operaci s akutním zánětem dělohy. Operaci zvládla dobře, miminka už jsme od ní ale museli oddělit. A to jí moc pomohlo. Psychicky i fyzicky se dala dohromady a hodně odpočívala. Donečka byla za 14 dní fit a pak už si se svými dětmi hrála. Bylo nádherné se na ně dívat, jak spolu blbnou. Mimča jsme zachránili všechna a odjela do nových domovů. Donečka pak ještě pár týdnů byla u nás, nabírala sílu a svaly, a pak i ona odjela do nové rodiny, kde byla 3 roky.

Jenomže v rodině nastal rozchod partnerů, odešel živitel rodiny. Zůstaly dvě malé děti a ona se stala v rodině nadbytečnou. A tak se Donečka vrátila zpátky k nám.

Je jí 6 let. Hledáme pro ni zodpovědného páníčka se zkušenostmi s tímto plemenem. Dona je radostná, veselá fenka, která miluje lidi i děti. I ty nejmenší. Je velice učenlivá, zvládá základní povely, nic není problém ji naučit. Zbožňuje tahání koloběžky. S fenkami se nesnese, se psy většinou nemá žádný problém. Ale vybírá si. V původní rodině žila s pitbulem. U nás všechny kluky respektuje. Dona nesnese kočky ani žádná jiná zvířata. Při setkání se zvěří se může „zbláznit“. Potřebuje domek se zahradou, s možností spát vevnitř v teple. Není vhodná do kotce! Tam by zmrzla, potřebuje teplo. V bytě, pokud bude dlouho sama, by mohla štěkat. Donečka bude své nové rodině vděčnou, oddanou a milující společnicí. Je vykastrovaná, čipovaná, očkovaná a odčervená.

Donečka očima své venčící tety Kamči:

"Dona je skvělým parťákem na dlouhé procházky do přírody, miluje plavání a aportování z vody, okusování klacíků, baví ji dogtreking, běh s koloběžkou, oblíbila by si i canicross. Ideální by pro ni byl sportovně založený člověk, který by její vášně sdílel. Má spoustu energie, chce dohnat vše, co jí nepřízní osudu již nezvratně uteklo. Být venku je pro ni odměnou té nejvyšší úrovně, na procházce jakékoliv pamlsky odmítá, prostě je venku, a to je „top“. Na druhou stranu se po procházce plácne na sluníčko, vyhřívá se, žvýká si plyšáka a užívá si odpočinku. Má ráda mazlení a kontakt s lidmi, spát v posteli by pro ni nebyl vůbec žádný problém. Když přijíždím do útulku, pozná zvuk auta a radostí metá kotrmelce, když odjíždím, srdceryvně pláče u plotu. Chtěla by už někomu patřit, být s někým a vědět, že je to napořád, že není žádný definitivní odchod a že po těch každodenních drobných odchodech následuje vždy příchod.

Ideální by pro ni byl domek se zahradou s přístupem dovnitř a spaním v teple, ale myslím, že by zvládla i žití v bytě – zvykla by si na rutinu všedních dnů a za předpokladu dostatku fyzické aktivity by spořádaně čekala na návrat svého člověka z práce.

Dona je typickým představitelem „bulla“ – velké srdce a hodně energie. Ještě neměla to štěstí, že by mohla být s člověkem, který tyto vlastnosti ocení a rozvine. Dona rychle pochopila principy pozitivní výchovy, spolupracuje a zlepšuje se i v situacích, které pro ni byly dříve velmi těžké – míjení se s jinými psy venku, setkávání se se zvěří v lese, hluk „města“ apod. Je nutné myslet na to, že Dona převážnou část svého života žila v nevhodných podmínkách a bez kontaktu s impulzy vnějšího lidského světa. Občas se tak „diví“ věcem, o kterých si myslím, že každý pes zná. Na procházkách se chová ukázkově ke svým psím klučičím kamarádům, hraje si s nimi jako typický bull. Mohla by tedy do rodiny, kde už nějaký psí kluk je, při správném seznámení a bedlivém vedení by neměl nastat problém.

Dona ráda cestuje autem, nemá problém ani s klecí v kufru, hlavně že se někam jede a že se něco bude dít. A třeba také doufá, že už to bude konečně TA CESTA DOMŮ."

Donečka má svou kartu i zde na PesWebu

RAFAEL - První dočasný domov pro týrané psy - terapie, léčení a osvěta o.p.s.
Hamr
Římov - 37007
www.rafael-ops.cz
Facebooková stránka
V případě zájmu o Donečku volejte Ivu Volkovou na tel: 605254813

Kam dál: 

Když místo smrti přijde naděje

Řízek - vánoční nadílka, která zatím stále nenašla své Doma

To špatné už si Ezop užil, teď už snad bude jen lépe, najde nový domov?

Nositel noblesního jména, který čeká na důstojné stáří - Baron

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...