Co říkají psi na mořskou vodu? Škodí jim, nebo prospívá?

Publikováno: 14.8.2019
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Archiv PesWeb

Někteří z nás o prázdninách vyrážejí k moři a vyvstává otázka, zda vzít naše psí parťáky s sebou, nebo je raději nechat doma. Jedním z aspektů při rozhodování může být otázka, co pes a moře. Uškodí sůl ve vodě chlupáčovu kožichu, nebo je to zbytečná obava?

Jestli vyrážíte k moři a psí společníky berete s sebou, jistě musíte důkladně plánovat, promýšlet a předvídat, aby dovolená proběhla v pohodě pro všechny členy výpravy. Někdo může mít obavy, co řekne pes na slanou mořskou vodu. Vysuší psovu kůži, může mu nějak uškodit?

Jestli podobné myšlenky zrovna řešíte, uklidním vás. Mořská voda je pro psy podobně prospěšná jako pro nás. Pokud tedy budeme rozumní a nenecháme psa za slunečného dne cachtat se celý den. I zde platí všeho s mírou.

Pokud plánujete strávit celou dovolenou na pláži, je možná na místě si ještě jednou promyslet, jestli bude taková dovolená vhodná i pro vašeho psa. Strávit celé dny na slunci pro něj asi nebude žádná pohoda. Pokud přeci jen vyrazíte spolu, možná si všimnete, že srst začne ztrácet svůj lesk, kůže schnout a vytvoří se na ní šupiny. U citlivějších psů může dojít i k lámání a vypadávání srsti.

Některá plemena vodu (nejen tu mořskou) snáší lépe, respektive jejich srst je k pobytu v ní lépe uzpůsobená. Protože je přirozeně mastná, lépe odolává absorbování slané vody a pomáhá také udržovat promaštěnou i kůži, která tak nemá sklony k šupinatění. Mezi takové rasy patří třeba labrador, portugalský vodní pes nebo irský vodní španěl.

Naopak největší problém se slanou vodou mívají psi s dvojitou srstí. Lehce se zapařují, protože se jim voda drží mezi hustou vnitřní srstí a vnější měkčí srstí. V takovém vlhkém prostředí se taky lehce množí bakterie. Týká se to například huskyho nebo akita inu.

Opatrnější bychom měli být i u psů s jemnou srstí a kapitola sama o sobě jsou psi bezsrstí nebo málo ochlupení. U nich je také třeba větší péče, aby kombinace slunce a slané vody nenapáchala na jejich kůži paseku.

Ať už jde o psa s jakoukoli srstí, tady je pár opatření, jak jejich kůži udržet v pohodě. Po koupačce v moři psa pořádně osprchujte, pěkně od konečků chlupů až ke kůži. Držte ho co nejvíc ve stínu, kromě přehřátí se tak vyhnete i zbytečnému vysušování srsti. Psa nechejte uschnout, než ho naložíte do auta, zavřete ho do přepravky nebo se ocitne někde, kde by se mohl zapařit. U citlivějších pejsků používejte přípravky proti spálení. Vhodnou sluneční ochranu vám může doporučit veterinář, nebo pejskovi pořiďte obleček s UV ochranou.

Jako první pomoc s sebou přibalte zklidňující šampon, který pomůže, pokud pesana začne kůže svědit nebo zčervená v reakci na slanou vodu. Není také od věci klidně už před cestou začít parťákovi do krmiva přidávat lososový olej, který pomůže udržet srst i kůži zdravou a vyživenou.

 

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Se psem na dovolenou

Psí vodáci

Se psem pod stan: pro a proti

Podmínky pro cestování se zvířaty do zahraničí

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...