Psí vodáci

Publikováno: 28.6.2019
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Archiv PesWeb, Jana Drahotská, Hana Čapková

Teploty venku napovídají, že sezóna vodáků klepe na dveře. Plno lidí vyráží se svojí rodinou a dětmi za vodáckým dobrodružstvím. Výjimkou nejsou ani vodáci, kteří s sebou berou své čtyřnohé miláčky. Co udělat pro to, aby váš výlet s pejskem proběhl bez problémů? Pojďme si společně připomenout, co na vodáckou výpravu nezapomenout.

Zvykání si na vodu

Před svým vodáckým putováním zjistěte, jak je na tom váš čtyřnohý mazlíček s vodou. Někteří psi jsou ve vodě jako doma, jiní však nemusí být tak zdatní plavci a mohou se vody bát. Proto, než začne vaše sjíždění řek, musíte svého psa naučit na prostředí vody a kánoe či raftu. Nejdříve se projeďte po klidné vodě a zjistěte, jak na ni pejsek reaguje. Rozhodně mu nebraňte se vrátit na břeh, aby si byl jistý. Až si pejsek zvykne na houpání lodi, situace pro něj začne být normální a nebude ji vnímat nebezpečně. Je třeba ho také naučit sedět nebo ležet v lodi v klidu, zvláště pokud jde o větší plemeno. Jinak by stačil jeden jeho rychlejší pohyb z jedné strany na druhou a byli byste ve vodě.

Bezpečnost

Pokud váš pes nepatří mezi zdárné plavce, na trhu existuje několik záchranných vest pro čtyřnohé kamarády. Ty se liší kvalitou i cenou. Nic nezkazíte, když se rozhodnete pro zlatou střední cestu. Někteří pejsci vesty nemají moc rádi, takže je lepší vyrazit, až si budete opravdu jistí, že to váš čtyřnohý parťák zvládne. Nikdy ale psa neoblékejte do vest určených pro lidi, anatomicky jim nesedí a omezují je v pohybu. Také jezy je lepší sjíždět bez psa na palubě. S ohledem na čtyřnožce je dobré vybrat období, kdy nebudou úplné pařáky. Nicméně nadměrná vedra na vodě mohou být pro našeho pejska opravdu nesnesitelná a lehce může dojít k přehřátí. Dobrým pomocníkem na lodi vám proto může být i chladící podložka nebo vesta.

Co zabalit na cestu

Na cestu samozřejmě zabalte vodítko a náhubek, který bude potřeba zejména v kempu. Dále balenou pitnou vodu, aby celé dny pejsek nepil pouze vodu z řeky. Také nezapomeňte na krmivo. Praktickou vychytávkou jsou například skládací misky, které se bez problému vejdou do vaku. Prima je vzít i nějaký ten pamlsek. Přeci jenom si váš čtyřnohý chlupáč zaslouží odměnu, když to s vámi při brázdění řek zvládá na jedničku. Dno kánoe mu nebude zrovna pohodlné, proto doporučuji přibalit mu do ní pohodlný pelíšek, ale dobře poslouží i stará přehnutá karimatka, které nevadí, když se namočí.

Jiný rytmus

Plno vodáků si sjíždění řek se svým pejskem chválí. Celkově výlet dostává nový náboj, kdy se díky vašemu miláčkovi seznamujete s více lidmi a je s ním zábava. Nebudu zastírat, že to s sebou nese i starosti navíc. Musíte dělat více zastávek, aby se mohl pejsek proběhnout a udělat svoji potřebu. Je to ale malá daň za to, že se obohatíte navzájem o společné okamžiky a zábavu. :)

Byli jste někdy se svým pejskem na vodě? A máte nějaké další tipy?

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

 

Kam dál: 

Letní tip na výlet: Hrabalova kočičí stezka

Podmínky pro cestování se zvířaty do zahraničí

S malým psem nebo kočkou na palubu letadla? Jde to!

Pes účastníkem dopravní nehody

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...