Se psem pod stan: pro a proti

Publikováno: 18.9.2018
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Archiv PesWeb

Léto se ještě nechce vzdát své vlády a vy můžete využít poslední teplé víkendy k výletu pod stan. Ne všichni pejsci ovšem kempování dobře snášejí. Na co byste se měli připravit a na co se můžete těšit, když vyrazíte se psem pod stan?

Pokud vyrážíte pod stan vůbec poprvé, je dobré se připravit na všechny možné typy reakcí ze strany vaše psího parťáka. Cestujete s ním bez problémů autem i veřejnou dopravou? Nedělá mu problém spát mimo domov například v horské chatě? Pod stanem to může být vše úplně jinak. Některým pejskům může vadit stísněný prostor a mohou preferovat spaní venku před stanem. I na takovou variantu je dobré se dopředu vybavit například dekou s izolující podlážkou a dostatečně dlouhým vodítkem.

Stejně jako u všech jiných situací, které pes zažívá poprvé, je skvělé, když máte možnost vyzkoušet si je nanečisto. V prostředí, které pes považuje za bezpečné a kde nejsou žádné rušivé zvuky apod. Uvidíte, jak pes na provizorní víkendový přístřešek reaguje, jestli si sám do stanu automaticky zaleze, nebo jestli se mu naopak bude vyhýbat obloukem. Pozor, velikost psa v tomto případě nehraje vůbec žádnou roli. Naše jinak nebojácná briardice do stanu odmítala vlézt a museli jsme jí ustlat před vchodem. Podcenili jsme totiž její ovčáckou povahu, kdy jí vadilo, že ve stanu nemá přehled o tom, co se děje venku.

Většina pejsků ale pobyt ve stanu snáší bez problémů. A naopak chce být co nejblíž u svého páníčka. Co kdyby náhodou měl u sebe nějaký pamlsek, že jo :) Vy si tak navíc ušetříte noční kníkání a škrábání vaší psí lásky ve chvíli, kdy by se k vám snažila probojovat. My vždycky psům uděláme místo u nohou, kde nás v noci krásně hřejí. Psa můžete využít ale také jako “polštář”, obzvlášť pokud je zvyklý na intenzivnější kontakt například od dětí. Další výhodou je, že pokud kempujete v divočině a bojíte se nezvaných návštěvníků, například divokých prasat nebo medvědů, pes vás vždy dopředu upozorní. To platí i pro zloděje, kteří si dvakrát rozmyslí, jestli se kolem vašeho stanu budou potloukat.

Určitě se také nestane, že byste s vaším psím chlupáčem ráno zaspali. Olíznutí místo budíku zná snad každý pejskař. Výhodou oproti tomu, když jste doma, je, že psa můžete v divočině vypustit a ještě chvilku ležet (pokud jste si místo dobře zkontrolovali předchozí den a nejste například v kempu). Naopak pokud si budete potřebovat uprostřed noci odskočit vy, budete muset natrénovat své ninja dovednosti, abyste se ze spleti psích tlapek ze stanu vůbec dostali :) O návratu pod spacák ani nemluvě. Můžete si ale být jistí, že to za to všechno stojí a vaši psí parťáci vás za takovéhle dobrodružství zahrnout neskutečnou láskou.

Ještě jeden tip na závěr, pokud máte možnost výběru, vezměte si raději stan se zpevněnou podlážkou, která se jen tak neponičí. Případně dobře poslouží jako ochranná vrstva nějaká stará deka. Příliš praktické nejsou ani nafukovací karimatky, které mají tendenci velmi rychle psím drápkům podléhat. Hovořím z vlastní zkušenosti :)

A jaké jsou vaše zkušenosti ze stanování se psem?

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Letní tip na výlet: Hrabalova kočičí stezka

Podmínky pro cestování se zvířaty do zahraničí

S malým psem nebo kočkou na palubu letadla? Jde to!

Pes účastníkem dopravní nehody

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...