Letní tip na výlet: Hrabalova kočičí stezka

Publikováno: 19.8.2018
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Tereza Pištová

Kersko je částí obce Hradištko u Nymburka. Jde o malebnou a klidnou osadu, známou především díky českému spisovateli Bohumilu Hrabalovi, který tu měl chatu a situoval sem i své povídky Slavnosti sněženek (stejnojmenný film se zde i natáčel). Společnost mu tu dělalo asi 25 polodivokých koček.

Dle místních do Kerska jezdil každé ráno autobusem s taškou plnou buřtů a kočičích vnitřností pro své čtyřnohé společníky. Kočky na něj na zastávce už čekaly a doprovázely ho k chatě. Proto dnes, na zastávce Hrabalova, kde spisovatel vystupoval, najdete dvě dřevěné kočky v nadživotní velikosti. O tom, jak moc měl spisovatel kočky rád, vypovídá i jeho dřevěná socha na nymburském náměstí, kde sedí na lavičce se dvěma kočkami a hromadou knih.

17. května 2014 byla v Kersku na jeho počest slavnostně otevřena Naučná stezka Bohumila Hrabala. Provede vás jeho oblíbenými místy, dozvíte se mnoho o lese i spisovatelově životě a cestou jistě narazíte i na nějakou tu kočku. V tom případě si můžete být skoro jistí, že jde o jednoho z potomků Hrabalových koček. Je smutnou pravdou, že je nekastroval a kolonie divokých koček tak zde žije dodnes. Cestou doporučuji zastavit se v Hájence, kde si i dnes můžete objednat legendárního kance se šípkovou omáčkou nebo se zelím.

Jednou ze zastávek stezky je i Lesní ateliér Kuba, kde se pravidelně koná slavnost Hrabalovo Kersko. Hlavně tu ale najdete originální keramiku vytáčenou na hrnčířském kruhu, především pak figurky koček. Díky Hrabalovi jsou totiž s Kerskem stejně neoddělitelně spojeny i tyto mystické bytosti. V roce 2009 byl dokonce keramickým kočkám z Kerska udělen certifikát Regionální produkt Polabí. Jsou to opravdu moc hezké kousky, co jistě uchvátí každého milovníka koček.

Návštěvu stezky a Kerska obecně doporučuji všem, nejen kočkomilům. Své si tu najdou cyklisté, houbaři i milovníci přírody. Chatová osada ukrytá v lese je totiž nejen pro místní kočky oázou klidu. Jistě si tu užijete se svými psy i canicross nebo bikejoring. 

Byli jste už někdy v Kersku? A potkali jste nějakého toho kočičího osadníka?

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Cestování s malými psy

Cestujeme se psem

5 základních tipů pro kempování se psem

Kam umístit psa o dovolené

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...