Canicross neboli běh se psem

Publikováno: 8.11.2014
Autor: Jana Tomášková
Foto: Jana Tomášková

Rozběháme ČESKO?!
Pejskaři, běžci, račte vstoupit…

… račte vstoupit do světa sportu, do světa psích atletů, do světa psích zápřahů. Touto cestou bychom vám chtěli představit sport jménem CANICROSS neboli běh se psem.

Canicross neboli běh se psem

Co je to canicross

Ve zkratce se jedná o běh v terénu s vydatnou pomocí psa v tahu. Pes má na sobě postroj, vy něco jako horolezecký sedák a mezi vámi je odpružené vodítko.

Chcete začít se sportem a nemáte lidského parťáka? Nebo hledáte způsob, jak si zpestřit běžecký trénink? Hledáte něco nového, nové tváře, nová místa? Válí se vám doma znuděný pes? Co takhle zkombinovat běh s venčením, kdy se vaší tělocvičnou stane les?! Canicross je sport, který spojí váš trénink, zvýší kondici vaši i psí a zažijete při něm pocit dokonalé souhry. Sport, který je už léta nedílnou součástí závodů psích spřežení, sport, v němž se čeští závodníci na světových šampionátech pravidelně rvou o stupně nejvyšší. Ale veřejnost (v to počítaje i pejskaře) o něm zatím moc neví.
Po vzoru Belgie či Francie, kde se canicross stal téměř národním sportem, se ho snažíme dostat do povědomí široké sportovní a kynologické veřejnosti. V Česku vznikají nové tréninkové skupiny, kde můžete načerpat informace, získat veškeré vybavení a společně začít s tréninkem.

Pro kterého psa se hodí

Ptáte se, zda zrovna váš pes je ten pravý a vhodný pro canicross? Baví ho pohyb a práce s vámi? Pak ANO!!! Ať máte doma borderku, ohaře, pudla, ovčáka, nebo křížence z útulku, běhat se dá opravdu s jakýmkoliv psem. Jediným omezením je zdravotní stav a fyzická dospělost. Důraz je kladen pouze na radost týmu z této aktivity.

Canicross neboli běh se psem - pro jaká plemena je vhodný?

Společná práce = dokonalý tým

V rámci canicrossu je pes po celou dobu běhu připojen ke svému pánečkovi odpruženým vodítkem a měl by v postroji alespoň trošku pracovat. Tím nejen zaměstnáte svého pejska psychicky i fyzicky, ale rozhodně svým novým koníčkem uděláte radost i nepejskařské komunitě a myslivcům v lese; zároveň svého pejska ochráníte (např. proti možné srážce s cyklistou, autem apod.), proto je alternativou i pro pejsky, kteří rádi utíkají. Tempo canicrossu vám nejspíš přijde zpočátku oproti vlastnímu běhu rychlé. To ale pomine po pár trénincích, kdy mezi vaším pohybem a tahem psa vznikne souhra. Pak se z vás stane dokonalý tým, budete jako jedno tělo.

Hurá na závody

Canicrossové závody se pořádají po celé ČR, ať jako samostatné akce, nebo v rámci závodů psích spřežení, psích festivalů nebo dobročinných akcí, kde máte jedinečnou příležitost porovnat výsledky svého tréninkového snažení s ostatními běžci. Právě tady pocítíte sílu adrenalinu, zvlášť při hromadných startech, a poznáte svoje fyzické hranice, někdy si sáhnete až na samé dno. A také poznáte skupinku bláznů s podobným zájmem.
Zavřete oči a představte si, že stojíte na startovní čáře. Kolem vás je dalších 20 běžců s psím pohonem. Váš drak se vzpíná na zadních, štěká, skáče, je problém ho vůbec udržet, protože užuž chce běžet. Ohlušující štěkot všude kolem, adrenalinu tolik, že by se dal krájet… pak start a ticho. Vnímáte jen svoje tělo, dech a pohyb psa před sebou. V tu chvíli jste jako jeden. To je atmosféra, která se nedá popsat, ta se musí zažít!!!

Jana Tomášková, www.canicrossvbrne.cz

Článek vyšel v časopisu č.10/2013

logo Haf a Mňau

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Stavební kameny clicker trainingu

Představujeme vám Treibball - Pasení míčů

DOG RACING poprvé u nás

Bull sporty

Dogdancing - Choreografie a závodění 

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...