Představujeme vám Treibball - Pasení míčů

Publikováno: 15.2.2014
Autor: Monika Rytířová
Foto: Monika Rytířová

TREIBBALL - Náhradní zábava pro ovčáky: Pasení míčůCo je to?

Treiball - pasení míčůTreibball je u nás i celosvětově nový sport. Byl založený Holanďanem žijícím v Německu Janem Nijboerem jako náhrada za pasení ovcí pro borderky a další ovčácká plemena. Místo ovcí, které mohou být „nedostatkovým zbožím“, se „pasou“ gymnastické míče. Úkolem psa je v časovém limitu přemístit do branky osm míčů uspořádaných do trojúhelníku. Spolupráce psa s psovodem je bodována. Body se přičítají například za přihrání míče na jeden či dva povely. Odečet bodů je kupříkladu za kousání do míče, používání tlap k jeho rozpohybování apod. Výsledné pořadí se určuje podle dosaženého času a počtu kladných a záporných bodů.
Psi se na soutěžích dělí do dvou velikostních kategorií, psi do 43 cm mají menší soutěžní prostor a mohou používat menší míče. Dále se kategorie dělí i podle věku a pokročilosti psa.


Treibball u nás
U nás je tento sport pořád ještě novinkou – trénuje se jen na několika místech v republice. Treibball se u nás poprvé představil v dubnu roku 2010 na semináři v Českých Budějovicích. O té doby proběhlo jen několik další seminářů – v září 2010 Praze, v roce 2011 v Českých Budějovicích a na podzim 2012 Herolticích u Tišnova.
V příštím roce jsou plánovány další semináře a první závody v Herolticích, kde místní tento sport zaujal.


Pro koho se hodí
I když byl původně treibball vymyšlený jako náhrada za pasení ovcí pro ovčácká plemena, je vhodný pro všechny psy bez rozdílu velikosti, věku či rasy. Na rozdíl od agility, frisbee a podobných sportů není tak náročný na pohybový aparát, a proto se mu mohou věnovat i starší psi, štěňata či psi se zdravotními potížemi (dysplazie a podobně). I ze strany psovoda se jedná o sport nenáročný na fyzickou zdatnost. Je jedno, jestli jste dítě nebo senior, treibballu se může věnovat každý – je vhodný pro všechny, kteří se chtějí se svým psem zabavit a trávit s ním společné chvíle.

Treiball - pasení míčů - hodí se pro všechna plemena


Co k treibballu potřebujete
K tréninku potřebujete osm gymnastických míčů o průměru 45 až 85 cm. Pro menší psy (do 43 cm v kohoutku) míče o průměru 25 až 75 cm. Míče jsou k dostání ve sportovních nebo zdravotnických potřebách, levné míče se dají koupit i v hypermarketech. Plocha závodního hřiště je 15,5×23 m. K tréninku bude samozřejmě stačit i menší prostor. Důležité je, aby tréninkový prostor byl rovný a bez děr či hrbolů. Dále potřebujete tyče, kužely či jiné pomůcky k vyznačení branky. Ideální prostor k trénování je fotbalové hřiště, kde dobře poslouží i branka.
Mezi další pomůcky, které se vám můžou hodit, ale nejsou nutné, patří ovčácká hůl. Můžete ji používat i při závodu, například s ní zabránit odkutálení míče z hrací plochy.


Text a foto: Monika Rytířová, www.monryt.cz

Článek vyšel v časopisu č.6/2012

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Co se dá s clickerem dělat - Shaping

FAQ'S CLICKER

Dog Dancing - Chůze u nohy 

Jak naklikat psa 

Jak klikr trénink na svět přišel

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...