Jak naklikat psa
První, co musí každý klikař udělat po pořízení clickeru, je naučit psa, aby reagoval na jeho zvuk pozitivně a očekával po něm odměnu. Musí se vytvořit podmíňený reflex, aby pes iniciativně vyhledával kliknutí a toho pak využijeme v tréninku. Jako se vším novým, i s klikáním se začíná v klidném domácím prostředí a se spoustou neodolatelných pamlsků.
Narazila jsem na pár návodů, názory, že by se měly pamlsky dávat rychle za sebou, nebo naopak s prostojem, nejdřív kliknout a pak dát pamlsek nebo dát pamlsek a kliknout, když ho pes žvýká, dokonce i dát pamlsek a teprve potom kliknout (pozor, to poslední je naprosto špatně).
V každém případě musí nejdříve přijít klik (neutrální podnět) a až potom pamlsek (pozitivní podnět). Tak se z podnětu bez významu (klikání) stane pozitivní podnět. Pokud byste nejprve dávali pamlsek, klik zůstane neutrálním podnětem bez významu. Čím dříve následuje pamlsek po kliku, tím rychleji se vytvoří reflex klik=odměna přichází. Jako nejlepší způsob se mi zdá v rychlém sledu klikat a dávat psovi pamlsek tak 10krát až 20krát za sebou. V rychlém sledu rozuměno tak, že se klikne, hned se dá pamlsek, počká se, až ho pes spolkne, a pak zase klik, pamlsek... Pes by měl mít pocit, že "páníček se zbláznil, když zadarmo rozdává takové dobroty".
Už teď bych dodržovala to, že kliknu, jen když na mně pes dává pozor, ale nelákejte psa nijak na sebe, jen využijte příležitosti, pokud se na vás dívá (je jedno, zda stojí, sedí nebo leží, ale měl by být tak blízko, abyste dokázali psovi dát hned pamlsek). Clicker je koneckonců hlavně o spolupráci a navíc tak neklikám třeba za to, že šmejdí po pokoji. Kdyby nedával pozor, nevnímal by klikání a nemělo by pro něj tedy žádný význam. Protože odměna je pro psa lákavá, měl by na nás viset očima a čekat na další pamlsek.
V Clean Runu jsem jednou četla doporučení, že by se měly kombinovat chvíle, kdy se intenzivně kliká a krmí, s chvílemi, kdy se nekliká a tím pádem i nekrmí. Tak by měl poznat, že bez klikání nejsou pamlsky.
Několikrát to zopakujte. Je jasné, že musíte mít pamlsky na malé kousky, jinak se pes za chvíli nažere a nemá o nic dalšího zájem (pokud to není labrador nebo šeltie :-)). Štěňatům můžete takhle rozdělit třeba jedno celé krmení. Většina psů se ale chytne rychle, zvláště, pokud vyberete skutečně atraktivní pamlsky.
Jestli pes na clicker reaguje můžete ověřit následujícím způsobem - když psa zaujme něco jiného a otočí se od vás, klikněte. Měl by se rychle otočit a podívat se na vás s očekáváním pamlsku. Když se neotočí, počkejte, až vás začne vnímat, a pokračujete ve sledu klikání a krmení, přesvědčte se, jestli má pes o pamlsky ještě zájem. Už neklikejte, když se pes dívá od vás, leda byste ho to chtěli naučit. Pes si totiž ověří, že získá klik (a tím odměnu), když se na vás nebude dívat.
Spíše, než používat clicker u již naučených cviků, doporučuji vyzkoušet si s ním práci na novém cviku, nejlépe takovém, kde pes musí pracovat s nějakým předmětem. Třeba aby se dotýkal čumákem vaší otevřené dlaně nebo si předníma nohama stoupl na krabici (nebo vlezl do krabice, strkal čumákem do míče...). Takových věcí můžete zkusit postupně i víc, abyste rozvinuli svoje schopnosti s clickerem. Cvičí se vždy jen jeden cvik najednou, abyste zbytečně nemátli psa.
Nejdříve naveďte psa do správné pozice pamlskem. Při dotýkání ruky mějte nejdříve v ruce pamlsek, když se k němu bude chtít pes dostat, klikněte a teprve pak mu pamlsek dejte. Udělejte to tak dvakrát třikrát, a pak už v ruce žádný pamlsek nemějte. Pes se pravděpodobně bude tak tešit na pamlsek, že se dotkne vaší ruky ještě dřív, než si uvědomí, že nic nemáte, hned klikněte a odměňte z druhé ruky.
Teď přichází důležitý okamžik - musíte psovi vysvětlit, že i když už žádný pamlsek nemáte, stejně se musí ruky dotknout. Nabídněte mu otevřenou dlaň tak blízko, aby o ni narazil třeba náhodou. Zase klikněte v okamžiku, kdy se dotýká dlaně a odměňte. Můžete kliknout i v okamžiku, kdy se pes čumákem k dlani jen natahuje. Každý pes to teď pochopí různě rychle. Možná budete muset psa ještě párkrát obelstít, aby se vás dotkl, třeba tak, že budete couvat a držet mu dlaň před čumákem, aby do ní narazil, až bude chtít za vámi, nebo něco podobného. Nedoporučuji vracet se k pamlskům, snažíte se psa učit samostatně přemýšlet a toho nikdy následováním pamlsků nedocílíte. Pamlsek použijte, jen když pes kvůli neúspěchu naprosto ztratí chuť cokoli dělat.
Že pes pochopil, že důležité je získat kliknutí, na něm krásně uvidíte, protože si přestane všímat pamlsků a bude vám cpát čumák do dlaně. Pak už záleží na vaší fantazii, co všechno si vymyslíte, v jakých různých pozicích se pes bude dlaně dotýkat nebo jak dlouho to bude muset vydržet. Way má tenhle cvik rád a využiji ho jak v dogdancingu, tak v agility, protože jde tam, kam ukazuji, a můžu si ho tak naštelovat na startu, na zóně, hlídat si jeho pozici u nohy...
Fantazii se ve vymýšlení dalších triků meze nekladou.