Dog Dancing - Vlez mi na záda, Podívej se na nebe

Publikováno: 16.2.2015
Autor: Kateřina Lerlová
Foto: Kateřina Lerlová

Vlez mi na záda 

Cvik, kdy mi pes stojí předníma nohama na zádech jsem použila jako závěrečný cvik v sestavě zpustlého lupiče poštovních dostavníků. Je celkem pěkný, člověk ho zvládne nacvičit bez asistence a většinou ani moc nebolí.
Nejdřív jsem Waye učila stát předními na nějaké vyvýšenině, nejčastěji obráceném kýblu nebo pařezu v lese (ale to až v pozdější fázi). Kyblík dnem vzhůru jsem nechala stát v prázdné místnosti, v ruce jsem měla clicker a dost odměn. Wayovi jsem klikala, když po kýblu hrábl packou, a i když ho většinou smetl, brzy pochopil, že si na něj má stoupnout. Když jsem mu pak přidala povel, zkoušela jsem cvik i při procházce v lese, až si na povel dokázal stoupnout na pařez a chvíli v té poloze vydržet.

Dog dancing - nácvik prvku "Vlez mi na záda"

Pak jsem se rozhodla naučený cvik trochu pozměnit tak, aby stál mně na zádech, ale i když jsem ho naváděla pamlskem, Way mě jenom obíhal a přeskakoval. Takže jsem udělala to, že jsem mu dala povel na pařez, pochválila ho za správně provedený cvik a vzápětí jsem si na pařez lehla hrudníkem, opět mu dala povel, ale tentokrát musel vylézt na moje záda. Když jsem to několikrát zopakovala na různých místech ( = u různých pařezů), zvládl mi vlézt na záda kdekoli i bez pařezové předehry.

A když pak svým dychtivým psům řeknete, že s dalším cvičením Vám můžou vlézt na záda, nedivte se, pokud Vás poslechnou.

Podívej se na nebe 

Nedávno jsem Waye naučila cvik, kterému říkám "heaven" (nebe). Pes při něm leží na zádech (ale ne jako při mrtvém), přední i zadní nohy by měl mít ve vzduchu. Můžete ho vidět jak u českých závodníků, taktřeba na fotkách a videích Attily Szkukaleka nebo Richarda Curtise. Učila jsem ho pomocí navádění pamlskem a clickerem.

Aby se Wayovi heaven nepletlo s mrtvý, rozhodla jsem se učit ho přes druhý bok, než si mi skládá do mrtvoly - mrtvý je na pravém boku, takže heaven je přes levý.

Dog dancing - nácvik prvku "Podívej se na nebe"Nejdříve jsem si Waye položila. Ne povelem, ale tím, jak jsem vedla pamlsek, protože při výcviku s clickerem se povel říká až nakonec a tedy jsem nechtěla, aby se mi na povel lehni začal převalovat. Pamlskem jsem mu vedla hlavu k jeho pravé pleci. Pokud s ním nehýbete moc rychle, nebo vysoko, psa to svádí k tomu, aby svalil na bok jak přední, tak zadní nohy. Klikala jsem mu za každý pokrok směrem k zemi, takže se postupně svalování nebránil. Way nemá rád fyzickou pomoc, ale některým psům pomůže, když je jemně svalíte sami. To záleží na psu.


Zatím jsem postupovala stejně jako při mrtvole, takže mi pes skončil na boku. Ale u toho jsem se nezastavila a s pamlskem pokračovala dál do strany a také trochu do výšky. Wayovi se stávalo, že mi začal dělat sudy, takže jsem ho musela zvednout, poodejít a začít jinde, aby mi pak neudělal pokaždé sud. Aby ho sudy tolik nesváděly, stoupla jsem si nad něj a povzbuzovala ho, aby se o mě opíral předníma nohama. Klikala jsem a dávala jsem pamlsek vždy, když ležel na zádech se všema nohama ve vzduchu. Vstát směl vždy až na povel volno. Povel pro leh na zádech jsem mu zatím ještě nedávala.

S tím jsem začala až ve chvíli, kdy se o mě nemusel opírat packami a udržel se chvíli sám. Stále jsem mu držela ruku nad hlavou a přitom ho zvykala na to, že nemusím vždycky stát nad ním ale třeba i kousek vedle. Když tohle zvládal, řekla jsem mu povel, klikla a odměnila.

Cvik jsem dál různě stěžovala, postupně jsem mu odstranila povel rukou nebo jsem si dřepla vedle něj a stejně chtěla, aby si lehl na záda nebo jsem si od něj stoupla daleko. Možností je spousta.

Musím se přiznat, že Wayovo provedení je značně variabilní. Pokud stojím nad ním (nebo alespoň blízko), dokáže zvednout do vzduchu všechny čtyři nohy a kroutí se jako žížala, zvlášť, když ho povzbuzuji. Když stojím dál, většinou zdvihne jen horní polovinu těla a packy si zasekne na čumáku, jako by se sebe dělal neviditelného. Jeho provedení mi nevadí, ale pokud bych chtěla jednu variantu utvrdit, klikala bych jen za ni a za druhou ne. Jsem si jistá, že by za chvíli pochopil, oč mi jde.

Kateřina Lerlová

http://katachyon.lerl.info

Kam dál: 

Dog Dancing - Podrž mi hůlku

Dog Dancing - Mrtvý pes, Trpaslík

Dog Dancing - couvání 

Dog Dancing - obíhání, slalom, zvedání packy

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...