Dog Dancing - Mrtvý pes, Trpaslík

Publikováno: 15.12.2014
Autor: Kateřina Lerlová
Foto: Kateřina Lerlová

"Mrtvý pes"

Dvě různé pózy jsou povinné cviky ve Freestyle, ve kterých pes musí bez hnutí setrvat minimálně čtyři doby. Na první úrovni to může být i leh, sed a stoj. Jinak se dá za pózu považovat malý nebo velký trpaslík, poklona nebo třeba "mrtvý pes", kdy pes leží na boku.

Dog dancing - nácvik prvku "Mrtvý pes"

Nácvik: V jedné ruce jsem měla pamlsek, položila si Waye pamlskem a dřepla si vedle něj. Psa jsem lákala na pamlsek, se kterým jsem pohybovala obloukem od jeho lokte podél ramene až za jeho hlavu. Snažila jsem se dělat ten oblouk co největší, aby musel hlavu otočit do strany a čím víc by se snažil získat pamlsek, tím víc by se musel točit do strany a dozadu, takže nejdřív svalil zadek a nakonec se položil i na plece a já ho pochválila a odměnila. Takhle jsem ho pamlskem vedla několikrát, až jsem začala prodlužovat interval mezi položením se na bok a odměněním. Když se dokázal položit pod vedením pouhou rukou, pamlsek jsem měla mimo, začala jsem ke cviku dávat povel.

Nestrkala jsem do něj, ani jsem ho netlačila k zemi, Way nemá manipulaci rád a kdybych na něj sahala, vzepřel by se mi. Tím, že jsem ho do strávné polohy vedla pamlskem, se naučil ležet na boku dobrovolně.

Pro lepší efekt jsem Waye učila, aby měl na zemi položenou i hlavu. Hned od začátku jsem mu pamlsek dávala u země, aby neměl tendenci se pro něj zvedat. Když zvládal položit hlavu, dávala jsem mu uvolňovací povel, a teprve potom ho odměnila, nikdy jsem ho ale nepropustila dříve, než si položil hlavu na zem. Pokud ji nadzdvihl, ze začátku jsem mu zopakovala povel, a dala mu ruku nízko k zemi, abych mu oživila, co po něm vlastně chci, později jsem nic neříkala a čekala, až si svojí chybu uvědomil sám. Brzy pochopil, že propuštěn bude pouze tehdy, když bude ležet celým tělem nehnutě na zemi.

Jako další obtížnostní level jsem zavedla svůj pohyb, zatímco pes měl vydržet na boku. Nejdřív pro něj bylo dost těžké, jen když jsem se zvedla z dřepu a chtěl se zdvedat taky, takže jsem, tentokrát jenom v předklonu, ho znovu položila na bok a narovnala se. Hned jsem ho pochválila, propustila a odměnila. Bylo důležité, aby se nikdy nezvedl dříve, než jsem mu dala povel. Různě jsem ztěžovala situaci tím, že jsem ho obcházela, překračovala a odměňovala pokaždé na jiném místě. Pokaždé, když to vydržel, následovala velká pochvala a odměna.

"Trpaslík"

Trpaslík říkám póze, kdy pes sedí na zadních a přední packy má zdvižené.

Dog dancing - nácvik prvku TrpaslíkNácvik: Postup k učení trpaslíka je jednoduchý, ale většině psů trvá velmi dlouho, než se naučí držel balanc a nepadat zpátky do sedu.

Vzala jsem si do ruky pamlsek a držela ho psovi nad (a trochu za) hlavou tak vysoko, aby na něj ze sedu nedosáhl, ale aby si nemusel stoupat na zadní nebo pro něj vyskakovat. Stačilo mi, jen když si trochu nadlehčil přední nohy a dala jsem mu pamlsek. Ze začátku mu balancování dělalo hrozné potíže, změnil trochu těžiště a hned spadl zpátky, ale snažila jsem se ho odměnit ještě ve vzduchu než začal padat, takže postupně dokázal v trpaslíkovi vydržet déle, i když pořád trochu vrávoral. Někdy tehdy jsem mu přidala povel.

Horší to bylo s odstraněním povelů tělem. Není moc estetické, když se natahuji nad psa, takže jsem ho nejdříve učila, aby následoval jen ruku bez odměny, kterou jsem měla položenou opodál, a později jsem nechávala ruku u těla a dělala třeba pár kroků dozadu nebo do strany, obcházela jsem psa... Pamlsek nebo míček jsem mu za odměnu dost často házela, aby chtěl spíš zůstat ve vzduchu, protože na zemi nic nedostane. Také jsem ho učila, aby se zvedl do trpaslíka, i když já sedím na zemi, nebo jsem od něj daleko.

Dog dancing - nácvik prvku Trpaslík Dog dancing - nácvik prvku Trpaslík Dog dancing - nácvik prvku Trpaslík

Kateřina Lerlová

http://katachyon.lerl.info

Kam dál: 

Dog Dancing - couvání

Dog Dancing - obíhání, slalom, zvedání packy

Dog Dancing - Chůze u nohy

Dogdancing - Choreografie a závodění

Senioři v útulcích

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...