Bull sporty

Publikováno: 23.1.2014
Autor: Slavomír Janoušek
Zdroj: -

Bull sportyJak popsal ve své knize Bulteriéři Martin Říha, jedná se o disciplíny psích sportů, které jsou náročné na sílu a dynamičnost. Původně byly mnohé z těchto disciplín spíše pracovní záležitostí i pro jiná např.severská plemena. Většina dalších disciplín vznikala postupně, rozhodně nevznikli všechny najednou. Těmito sporty jsou nahrazovány zakázané psí zápasy. Stejně jako u nich jde zde o sílu, houževnatost, odolnost a hlavně nechuť psa prohrát. Kde jinde uvidíte roztáhnout psa naložený vozík stovkami kil či skokem vyběhnout po vertikální stěně výš než 3,5 metru.

Bull sporty zažívají čím dál větší oblibu u majitelů plemen typu bull jako jsou například APBT (americký pitbulteriér), AST (americký stafordšírský teriér), ABT (anglický bulteriér) a SBT (stafordšírský bulteriér) a soutěží se v kategoriích APBT/AST a SBT/ABT.


Každý kdo by chtěl začít s bull sporty, měl by si uvědomit, že se jedná o fyzicky náročné disciplíny a s tím je spojena i příprava psa. Minimální věk psa pro závod je 12 měsíců a ještě před tím, než začnete s bull sporty, doporučuji navštívit veterináře a nechat psa vyšetřit, zda je v pořádku. Doporučuji vyšetření srdce. A pokud jste zdraví, stačí porozhlédnout ve vašem okolí, jestli ve vašem okolí nefunguje nějaká skupina nadšenců, která by vás přijala a vysvětlila vše potřebné pro přípravu disciplin.

Bull sport - wall climbingDisciplíny :

1. WALL CLIMBING 


Disciplína probíhá na kolmé stěně, která je zpravidla pokryta vroubkovanou gumou, a která je opatřená kladkou na zavěšení lana s peškem. Úkolem psa je vyběhnout po stěně co nejvýše, zakousnout se do peška a vydržet na něm po stanovenou dobu. Většinou je stanovená doba tří sekund sekundy.

Rekord kat. APBT/AST : pes - 375 cm, fena 350 cm
Rekord kat. SBT/ABT: pes - 260 cm, fena 225 cmBull sporty - high jump2. HIGH JUMP 


Soutěží se na speciální konstrukci opatřené kladkou na upevnění lana s peškem. Úkolem psa je vyskočit co nejvýše na volně zavěšeného peška a udržet se na něm po stanovenou dobu. Většinou je stanovená doba tří sekund sekundy.

Rekord kat. APBT/AST: pes - 235 cm, fena 225 cm
Rekord kat. SBT/ABT: pes - 170 cm, fena 165 cm

3. WEIGHT PULLING 


Bull sporty - weight pullingSoutěží se na speciální dráze na Weight pulling. Úkolem psa ve speciálním postroji je utáhnout naloženou váhu na vozíku na vzdálenost 4 – 6 metrů za stanovenou dobu. Dosažená hranice utažené váhy u kategorie APBT / AST je za hranící 4 tun, u kategorie SBT/ABT je to za hranicí 2 tun.

Rekord kat. APBT/AST: pes - 4080 kg, fena 4480 kg
Rekord kat. SBT/ABT: pes - 2260 kg, fena 2060 kg

 

Bull sporty - monkey track4. MONKEY TRACK 

Disciplína probíhá na 100 až 200 m dlouhé dráze, na které je umístěno 10 různých překážek. Úkolem psa společně s handlerem je bezchybně a v co nejrychlejším čase překonat celou dráhu.
Bull sporty - weight pull sprint5.WEIGT PULL SPRINT 

Soutěží se na rovné ploše travnatého nebo jiného povrchu. Úkolem psa v postroji je v co nejrychleji uběhnout 50 metrů dlouhou vyznačenou trať se stanovenou zátěží (pneumatikou, tříkolkou) připojenou k postroji dle dann= kategorie.

6. TUG OF WAR 


Bull sporty - tug of warSoutěží se v předem vyznačeném ringu (prostor vyznačený páskou) na rovném měkkém povrchu např. tráva, písek atd. Úkolem psa v postroji uvázaného řetězem ke kolíku zakousnout peška a vytrhnout nebo jiným regulérním způsobem získat peška psa uvázaného stejným způsobem naproti. Pešky jsou navzájem spojeny řetězem. V této disciplíně závodí psi i feny dohromady rozděleno jen dle kategorií.

Rekord kat. APBT/AST : 5h 36 min
Rekord kat. SBT/ABT: 2h 26 min

 

7. A-FRAME 

Bull sporty - a-frameV ČR proběhne první závod v této disciplíně letos 2014 a je určená pro plemeno SBT .Soutěží se na speciální překážce ve tvaru písmene A stanovené velikosti a rozměrů. Úkolem psa je po stanovenou dobu 1 minuty překonávat překážku tam a zpět a dosáhnout co nejvyššího počtu přeskoků. Případně druhou variantou je 3x 1 minuta po každé minutě má pes minutu odpočinek. Uvidíme zda i druhá kategorie APBT/AST bude mít o tuto disciplínu zájem. Rekordy prozatím nestanoveny.

8. WEIGHT DRAG PULL 

Bull sporty - weight drag pullKaždý pes musí uběhnout s připnutými saněmi s příslušným závažím stanovenou vzdálenost 40m v časovém limitu 60 sekund. Jestliže pes nedoběhne za cílovou čáru v časovém limitu, je pokus považován za neplatný.

Bull sporty - long jump9 . LONG JUMP 


Soutěží se na speciální konstrukci 7,5 metrů dlouhé a 2 metry široké pomalu se zvedající tak, že první tyčka je umístěna ve výšce 10 cm a poslední ve výšce 40 cm. Tyčky jsou od sebe vzdálené 10 cm. Celá dráha je umístěna ve vymezeném koridoru 1 m vysokém, tak aby se zabránilo uskočení psa mimo dráhu. Úkolem psa je přeskočit co nejvíc tyček a skočit co nejdále.

Rekord kat. APBT/AST : pes - 625 cm, fena 585 cm
Rekord kat. SBT/ABT: prozatím nestanoven

Bull sporty - treadmill race10. TREADMILL RACE 

Pes běží na běhacím pásu opatřeným měřičem uběhnuté vzdálenosti, upnutý na postroji po dobu 2 minut

Bull sport - hang time11. HANG TIME 

Pes vyskočí a zakousne se na peška zavěšeného většinou 160 cm nad zemí a musí zůstat viset bez dotyku nohou země na peškovi co nejdéle. Špičkové výkony jsou kolem 1 hodiny visu.

12. Thrust Load up 

Bull sporty - thrust load upJedná se o disciplínu, kde pes roztahuje danou váhu, zavěšenou přes kladku tak že se pes zakousne do peška a musí couvat . Zavodí se ve dvou variantách a to kde pes se musí co v nejkratším čase dostat za cílovou čáru a nebo se soutěží v co nejvyšší vytažené váze.

Autoři fotografii:

Adriana foto                         
8niky.rajče. net                         
Shemain                         
Irena Vanišová                         
Lukáš Fajman                         
Helísek Photography

Kam dál: 

Dog Dancing - Podrž mi hůlku 

Když on bez pamlsku necvičí

Na tyčky hřebíčky

Dog Dancing - Mrtvý pes, Trpaslík

FAQS - AGILITY

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...