Kam umístit psa o dovolené

Publikováno: 10.8.2016
Autor: Pavla Tichá
Foto: Archiv PesWeb

Pokud s sebou na dovolenou pejska nemůžete vzít, je samozřejmě nejlepší, pokud máte příbuzné nebo přátele, kteří se vám o něj po dobu vaší nepřítomnosti postarají. Občas to ale nejde. Buď nejsou ochotní, nebo nemají se psy zkušenosti, nebo prostě mají svoje plány. O to více může být obtížné najít vstřícného opatrovníka, pokud má pes zdravotní nebo povahové problémy. V takovém případě je třeba začít se porozhlížet po jiných alternativách.

Některé soukromé útulky a depozita jsou ochotné se o své umístěné svěřence postarat, pokud mají kapacitu. Samozřejmě o to spíše, pokud je s nimi majitel pejska v kontaktu nebo jezdí vypomáhat. Není to samozřejmě jejich povinnost, vymáhat si tedy tuto službu by bylo krajně nevhodné. Tyto organizace většinou za hlídání nic nechtějí, mě by ale hanba fackovala, kdybych s sebou nepřivezla alespoň granule, čistící prostředky nebo další potřeby, kterých zrovna mají nedostatek nebo o kterých vím, že je využijí. Výhodou je, že vašeho pejska znají, vědí co od něj čekat, jak se asi v různých situacích zachová a pejsek nebude v úplně cizím prostředí a vy budete v klidu, protože víte, jak se tam ke zvířatům chovají. Já toto čas od času využiji a jsem za to neskonale vděčná.

Další možností je psí hotel. Dnes už nějaký najdete skoro v každém kraji. Nejedná se ale zrovna o levnou legraci, ceny se odvíjí od služeb, které hotel nabízí. A mnohdy jsou všechna místa už měsíce dopředu rezervovaná, je tedy nutné začít vše řešit včas. Je také třeba dobře vybírat a vybraný hotel si pečlivě prověřit. Začala bych prolustrováním internetu, pokusit se najít, co se dá. Hlavně zkušenosti a spokojenost ostatních klientů, určitě je objevíte ve fórech a diskuzích.

Před umístěním pejska byste si měli vybraný hotel i prohlédnout, nechat si ukázat celý prostor. Všímat si zde čistoty, třeba aby se ve výbězích ani v kotcích nebo pokojíčcích neválely psí exkrementy nebo třeba špinavé misky. Od provozovatele si zjistěte denní režim a jestli jsou schopní nebo ochotní ho dostatečně přizpůsobit vašemu psovi. Důkladně popište povahu vašeho mazlíčka, jen tak zajistíte jeho spokojenost při pobytu. Vaše vyptávání a popisování by provozovatele rozhodně nemělo otravovat a sám by se měl zajímat, co váš pes potřebuje a jaký je. Zjistěte si také, jak mají zajištěnou veterinární službu v případě potřeby a zajistěte si, aby pes dostával krmivo, na které je zvyklý a v obvyklý čas.

Pokud se vám myšlenka umístění psa do hotelu nelíbí, můžete využít i službu takzvaného profi hlídače. To jsou lidé, kteří ubytují vašeho pejska u sebe doma a věnují se jen jemu, nebo třeba jen dalším dvěma. Většinou se jedná o studenty nebo milovníky psů, u kterých máte zajištěný vysoký komfort služeb, psovi věnují více času a dokážou lépe dodržet pesanův režim. Najít toho pravého hlídače můžete třeba na serveru doginni. Tam jsou jednotliví náhradní páníčci prověřováni a na jednotlivých profilech hlídačů najdete i hodnocení minulých klientů. Navíc vám server poskytne hezký přehled náhradních páníčků ve vašem okolí. Službu sice platíte předem, server ale přepošle hlídači peníze až po vašem potvrzení, že vše proběhlo v pořádku a navíc vám pejska zdarma pojistí.

Krom hlídačů tu najdete i venčitele. Pokud někam jedete jen na den či dva, objednáte si náhradního páníčka, který vám přijde pejska vyvenčit v domluvený čas. Psa tak nevystavujete zbytečnému stresu ze změny prostředí. Je to ale ovšem vhodné jen po krátkou dobu, jinak by pejsek o samotě strádal, navíc já bych byla nervózní, kdyby měl více dnů zůstat tak dlouho mezi jednotlivými procházkami bez dozoru. Zde je zas nevýhodou, že pouštíte cizího člověka k sobě domů. Tuto službu bych tedy nezvolila, pokud by hlídač neměl dostatek pozitivních hodnocení.

Pokud tedy chcete nebo musíte jet na dovolenou, nebo třeba pracovní cestu bez vašeho mazlíka, je poměrně dost možností, jak jeho péči zaopatřit, aby nestrádal. Jde jen o to vybrat tu, která bude vám i pesanovi nejvíce vyhovovat.

Kam dál: 

Cesta se psem na hory do zahraničí 

O cestování se zvířaty 

Rady na cestu a co zabalit

Cesta přes hranice aneb jistota je jistota

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...