5 základních tipů pro kempování se psem

Publikováno: 26.5.2017
Autor: Pavla Tichá
Foto: Archiv PesWeb

Rychle se blíží období dovolených a možná uvažujete, kam vyrazit i se svým čtyřnohým parťákem. Pokud byste se s ním chtěli vydat pod stan, je toho určitě hodně, co je třeba zvážit. Musíte plánovat a balit nejen pro sebe, ale i pro chlupáče. Rozhodně se toho ale nemusíte bát a těchto pár tipů vám možná pomůže, abyste si jak vy, tak i váš pes, dovolenou užili.

Campingování se psem - Především se ujistěte, že na místě, kde chcete kempovat, jsou psi povoleni.

1. Naplánujte si itinerář

Především se ujistěte, že na místě, kde chcete kempovat, jsou psi povoleni. To je základní detail, který lze snadno opomenout. Tuto informaci určitě najdete na internetových stránkách kempu, případně zavolejte a zeptejte se na politiku kempování na daném místě. Dále si zjistěte, za jakých podmínek se pes v kempu může pohybovat. Jestli existují poplatky za jeho pobyt, jestli se zde může pohybovat volně, nebo jen na vodítku a podobně. Naplánujte si i jednotlivé výlety. Zohledněte, kolik je toho váš pes schopen ujít, či aby bylo po cestě dost stinných míst pro odpočinek.

2. Navštivte svého veterináře

Než vyrazíte na cestu, ujistěte se, že váš pes má platné očkování a je v dobrém zdravotním stavu, nebo v případě potřeby, že máte dost jeho léků na celý pobyt v přírodě. Nezapomeňte také na antiparazitikum, a i přesto pejska každý den kontrolujte, jestli nějakého klíšťáka i tak nenabral. Žádné antiparazitikum není stoprocentní, a proto buďte připravení na to, že nějakého možná budete muset z kožichu odstraňovat a zabalte si s sebou potřebné pomůcky. Na cestě by vám v batohu neměla chybět ani lékárnička. Jak by měla vypadat, se můžete dozvědět zde.

3. Zabalte si nezbytnosti

Nezapomeňte, že vše potřebné musíte zabalit i svému chlupatému příteli. Obojek, vodítko a identifikační známku asi není třeba zmiňovat. Pejsek by na sobě vždy při pobytu venku měl mít vaše telefonní číslo. Na známce vyšité na obojku nebo jakkoli viditelně. Zabalte mu také dostatek jídla a pitné vody. Nezbytné jsou tedy samozřejmě i misky. Hodit by se vám mohl i uvazovací kolík a ujistěte se, že si pejsek vždy bude moci lehnout na suché místo. Pokaždé zvažte, co vše by pejsek mohl potřebovat podle toho, kam jedete a co plánujete. Určitě se to bude lišit, když plánujete chodit delší treky, nebo trávit celý den u vody.

Pejsek by na sobě vždy při pobytu venku měl mít vaše telefonní číslo. Na známce vyšité na obojku nebo jakkoli viditelně.

4. Dodržujte pravidla

Každý kemp, který navštívíte, bude mít určená nějaká pravidla. Jak už bylo zmíněno výše, běžným pravidlem je mít psa v prostoru kempu uvázaného. Pokud váš pes tedy není na vodítko zvyklý, cvičte ho v chůzi na vodítku ještě před odjezdem. Kolem tábora se mohou pohybovat divoká zvířata, dávejte si tedy pozor, aby vám za nimi pejsek neutekl. To by mohlo skončit úrazem nebo by se chlupáč mohl ztratit.

Většina kempů má také klidové hodiny. Ujistěte se tedy, že váš pes je zvládne dodržovat a nebude v noci štěkat, ani pokud kolem projde cizí táborník nebo divoká zvěř.

V kempu i jeho okolí nezapomeňte sledovat značky a cedule, které mohou omezovat pohyb psů. Na některé pláže, mola, cyklostezky a podobně může být vstup psů zakázán.

I když jste v přírodě, v prostoru kempu po svém psovi uklízejte!

5. Zkušební kempování

Jestliže si nejste jisti, jak by váš pes spaní venku zvládl, zkuste noc pod stanem na zkoušku. Postavte si ho na zahradě, nebo pokud to jde třeba v lese či na louce za chatou, a sledujte, jak na kempování pejsek reaguje. Jestli se bojí cizích zvuků, má tendenci utíkat za zvěří, štěká a podobně. Taková “testovací jízda” vám ukáže, na čem je třeba zapracovat, abyste si dovolenou v přírodě společně užili. Také vám to může pomoci zjistit, co vše bude pejsek s sebou na dovolenou potřebovat, nebo co by se vám mohlo hodit.

Jak vidíte, stačí, když budete trochu připraveni a budete si moci přírody užívat společně a bez stresu. Žádná věda to není. Jaké máte zkušenosti s kempováním vy? 

Kam dál: 

Psí život v Anglii

Kam umístit psa o dovolené

Bezpečné cestování se psem

Fotograf vzal svou zachráněnou fenku Maddie na jedno velké dobrodružství 

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...