Desatero předsevzetí pro domácí mazlíčky

Publikováno: 11.1.2019
Autor: Brit
Foto: Archiv Brit, archiv PesWeb

Novoroční předsevzetí se nemusí týkat jen nás lidí. Většinou jde o plány k vylepšení našeho života a z toho bychom přeci mazlíka neměli vynechávat. Přeci jen jsme za něj zodpovědní a mělo by být samozřejmostí zajišťovat mu co nejvyšší kvalitu života. Tak co bychom tedy mohli v péči o něj zlepšit?

1. Budu ho krmit jen kvalitní stravou

Jak už jistě víte, kvalitní krmivo je základem dlouhého a spokojeného života vašeho zvířecího parťáka. Imunita totiž sídlí ve střevech. Jinými slovy, správně fungující střeva jsou nezbytnou podmínkou celkového zdraví. Je tedy žádoucí zbytečně je nezatěžovat prázdnými kaloriemi a těžce stravitelnými nebo nestravitelnými látkami. Správně zvolenou stravou (samozřejmě při správném dávkování) dopřejeme mazlíkovi lehce stravitelnou energii s dostatečným přísunem živin a minimalizujeme riziko obezity spojené s dalšími (například srdečními) onemocněními.

2. Dopřeji mu dostatek pohybu

Zvláště v tomto období, kdy je venku zima a často prší nebo sněží, se některým z nás nechce trávit moc času na vycházkách a venčení zkracujeme jen na nutnou dobu k toaletě pejska. Ten ale pohyb stále potřebuje, nezapomínejte na to. Je fakt, že v mrazech je lepší dlouhé procházky omezit, ale zato musíme přidat na jejich četnosti. I lenošení může vést k obezitě a někteří psi mohou začít být z nedostatku pohybu frustrovaní a mohou vám to dát znát i na zdemolovaném bytě. Toto předsevzetí se ale netýká jen našich psích kamarádů. Každé zvířátko, od křečka po psa, potřebuje svou dávku pohybu. V zimě, s ubývajícím světlem, býváme častěji unavení, a když přijdeme večer z práce, možná se nám už nechce vypustit králíka z klece nebo prohnat kočku mávátkem. Neměli bychom jim to ale upírat, však oni nám svou vděčnost vrátí láskou.

3. Budu se mu více věnovat

Ať už jde o mazlení, procházky, společný sport, česání srsti nebo jen společné polehávání na gauči či vypravování, jaký jste měli den. Najděte si na svého mazlíka denně o pár minut víc a věnujte je jen jemu. Po celém dnu bez vás si to jistě zaslouží.

4. Budu o něj pravidelně a svědomitě pečovat

Drápky, srst, odčervení, očkování, to vše bychom neměli zanedbávat, stejně jako pravidelné kontroly u veterináře, které nám mohou pomoci zavčasu odhalit začínající onemocnění. Všímejte si jeho každodenního stavu, změny nálad i chování. I na první pohled triviální změna může při včasném řešení předejít velkým problémům.

5. Budu důsledný

Při výchově je důslednost stěžejní a nikdy nesmí polevit. Jednou mávnete nad porušením pravidel rukou a hnedle máte zaděláno na problém, který pak můžete napravovat i měsíce.

6. Nepolevím ve výcviku

Pejska můžete mít vycvičeného sebelíp, ale pokud delší dobu nebudete povely používat, pes je přestane ovládat. Pokud už jste si tedy dali tu práci a nějaký psa naučili, posilujte ho a nenechte mazlíka na něj zapomenout. U těch základních, jako je přivolání, sedni nebo zůstaň, by to mělo být samozřejmostí.

7. Naučím ho jeden nový povel

A nemusí se to týkat jen psa. Nějaký ten trik můžete naučit i kočku, králíka, potkana či křečka. Většina zvířátek se rádo učí a přivítá změnu v rutině. Je to navíc výborný způsob, jak trávit společný čas a posílíte tak i vzájemný vztah.

8. Nebudu ho nechávat o samotě zbytečně dlouho

Čas strávený v práci většina z nás neovlivní, ale pokud chceme i svůj volný čas trávit mimo domov a bez našeho čtyřnohého parťáka, minimálně bychom mu měli pořídit alespoň zvířecího společníka. Většina zvířat je společenských a v samotě se souží.

9. Budu trpělivý

Nebudu se na mazlíka rozčilovat za nezvládnutý povel nebo sežranou svačinu. Koneckonců, bývají to jen důsledky našeho chování a vinu bychom neměli hledat u zvířecích parťáků.

10. Budu dbát na hygienu

Hlodavcům budu dostatečně často měnit podestýlku, kočkám čistit toalety a po svém psovi venku uklidím! Nic mě nerozčílí tak, jako když jdu zvednout hovínko po svém psovi a šlápnu do nadílky cizího psa, znáte to? To se samozřejmě týká městských pejskařů, i když jestli se vám na vesnici pes vykadí sousedovi před dveře, je na místě to taky uklidit :) Já vím, že spousta ostatních po svých psech stejně neuklidí, ale změnu musíme začít u nás samotných a k podílení se na znečišťování nás to stejně neopravňuje.

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Malé velké lásky - jak je správně krmit?

3 důvody, proč by váš chlupáč měl jíst monoproteinové krmivo

Prevence výživou aneb Jaké krmivo vybrat štěňatům miniaturních psích plemen

Průvodce krmivem pro miniaturní psí plemena: 5 tipů, jak vybrat to správné

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...