Prevence výživou aneb Jaké krmivo vybrat štěňatům miniaturních psích plemen

Publikováno: 22.6.2018
Autor: Brit
Foto: Brit

Mini plemena psů mají specifické nároky na výživu i celkovou péči. Jejich tělesný vývoj probíhá mnohem rychleji. Vedle jemné stavby těla i čelistí je proto při výběru krmení potřeba zohlednit také jejich zrychlený metabolismus. Jak správně krmit štěňátka těchto malých psích lásek?

Jsou malí, ale to jim neubírá na energii, se kterou se vrhají do života. Štěňata mini plemen psů potřebují stejně jako mláďata středních a velkých psích plemen tu nejlepší péči, aby správně prospívala a vyrostla ve zdravé a silné psy - v tomto případě psíky. Úplným základem je výběr granulí. Ty vybírejte vždy podle věku a velikosti, v tomto případě by vás měla zajímat krmiva pro štěňata malých plemen psů. Zajímavou novinkou na trhu je řada Brit Care Mini se svým produktem Brit Care Mini Grain Free Puppy. Jak ale na výživu mini štěňátka prakticky?

Rozdělte krmnou dávku do několika porcí

Pro správné fungování metabolismu je potřeba psímu štěněti zajistit dostatečný přísun energie. Krmení by mělo být ideálně rozděleno do několika krmných dávek. Je vhodné je rozdělit do tří až pěti porcí. Záleží nejen na apetitu a aktivitě vašeho psího drobečka, ale - pro někoho možná překvapivě - také na okolních vlivech, jako je například teplota. V letních pařácích může být celková denní krmná dávka o něco málo nižší, než když jsou třeskuté zimy. Organismus malých psíků je totiž vystaven zvýšeným nárokům na termoregulaci, což je dáno jejich malým vzrůstem a blízkostí u země, kde se rychleji ochlazují.

Dodržujte také doporučené dávkování, které najdete na obalu krmiva. Malému psíčkovi určitě neprospějete tím, když mu budete chtít přilepšit nějakou tou troškou navíc. Překračováním denní krmné dávky, tedy překrmováním, zbytečně dochází k přetěžování organismu zvířete. Při přechodu z mateřského mléka (zhruba od 3. až 4. týdne věku psa) podávejte po dobu jednoho týdne štěněti nejdříve menší porce granulí a nechte jej pokračovat v sání. Podle jeho reakcí na novou stravu a konzistence stolice pokračujte a postupně dávku navyšujte na doporučenou.

Granulky určené pro malá plemena psů a obzvláště pro štěňata miniaturních plemen bývají malé. Čelisti těchto pejsků nejsou tak silné, aby si dokázaly poradit s velkými granulemi. Krmení ideálně podávejte zvlhčené vodou.

Dbejte na kvalitu aneb Prevence výživou

To, čím štěně krmíte do jednoho roku věku, je zcela zásadní pro kvalitu jeho dospělého života. Obecně doporučuji dát přednost hypoalergenním a holistickým krmivům. Tělesný vývoj mini psíků probíhá rychleji, než je tomu u psů středních a velkých plemen. Tito malí psí chlupáči navíc ještě velmi rádi běhají. Už odmalička tyto psí kuličky potřebují takové krmení, které jim dá na to vše dostatek energie a zároveň potřebnou výživu pro jejich štěněcí klouby.

Mladý organismus mini štěňat potřebuje jednak vyvážený poměr základních živin a vitaminů a jednak zvýšený příjem bílkovin a minerálů. Krmivo pro štěňata miniaturních plemen by tedy mělo mít nejen zvýšenou hladinu omega-3 mastných kyselin, které přispívají ke správnému rozvoji mozku, ale také vývoji oka a celkově lepšímu zraku v dospělosti psíka. Jsou navíc vysoce stravitelné a zároveň dodají dostatek potřebné denní výživy. Na podporu zdravého růstu a pevných svalů je také potřeba zvýšená hladina bílkovin. Pro zdravý chrup a kosti by mělo krmivo obsahovat také větší podíl minerálních látek včetně vápníku. Esenciální mastné kyseliny jsou pak důležité pro zdraví kůže a bohatou srst.

Dopřejte správnou péči a výživu i feně

Nevíte, kdy můžete u vašeho štěněte přejít na krmení pro dospělé psy? U mini psů je za štěně považován psí chlupáč až do jednoho roku života. Vývoj každého pejska je velmi individuální, vždy je proto lepší se alespoň telefonicky poradit s vaším veterinářem nebo výživovým poradcem, pokud si nejste jistí (ať už kvůli nadváze, či naopak podváze). Obecně ale platí, že po dvanácti měsících věku pejska můžete u miniaturních plemen pomalu začít přecházet na krmivo pro psí dospěláky.

Alespoň ze začátku se doporučuje dávat štěněti stejné krmení, jaké dostávala jeho psí maminka (kojící fena). Pokud byste chtěli změnit značku, začněte nejprve postupným mixováním a až časem krmení úplně nahraďte. Aby malí psíček správně prospíval, je důležité, aby byla správně živená i fena (jak po dobu březosti, tak i v době kojení a odstavu). Vždy je proto dobré se při pořizování nového psího přírůstku chovatele zeptat, čím své psy krmí.

Máte doma malého mazlíka? Jaké máte zkušenosti s výživou miniaturních plemen psů a případně mini štěňátek?

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

POJIŠŤĚŇATA - zdravotní pojištění Vašich domácích mazlíčků

Průvodce krmivem pro miniaturní psí plemena: 5 tipů, jak vybrat to správné

Technologické novinky ve světě zvířat

Proč používat grain - free krmiva pro psy?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...