Průvodce krmivem pro miniaturní psí plemena: 5 tipů, jak vybrat to správné

Publikováno: 3.5.2018
Autor: Brit
Foto: Brit, archiv PesWeb

Výběr vhodného krmiva je alfou a omegou péče o psího mazlíka. My pejskaři navíc víme, že kvalitní krmivo má pozitivní vliv nejen na zdraví, ale i celkovou pohodu zvířete. Při výběru proto zohledňujte nejen stáří pejska, ale také jeho velikost. Jaké granule zvolit pro miniaturní plemeno?

Stejně jako já, i moji přátelé rádi cestují. Kdykoliv je potřeba, vzájemně si hlídáme psy. A tak se stalo, že jsem několik týdnů hlídala malého jorkšírka - plemeno, se kterým nemám žádné zkušenosti. Předtím, než moje kamarádka odjela, poučila mě, jak vlastně správně miniaturní plemena krmit. Pět nejdůležitějších bodů jsem pro vás sepsala do krátkého přehledu a snad i praktického přehledu.

1. Prevence výživou

Pokud chcete vašemu malému psíkovi zajistit co nejlepší tělesnou kondici, uděláte nejlépe, když budete vybírat z krmiv, která jsou označená jako grain-free. Jedná se o koncept výživy, který zamítá všechny obiloviny. Zajímavou novinkou na trhu založenou na tomto konceptu a určenou mini psíkům, je i řada Brit Care Mini. Hlavní výhodou bezobilných krmiv je jejich naprostá bezpečnost z hlediska možností výskytu intolerancí a alergií. Neobsahují totiž obilný lepek, který zbytečně zatěžuje trávící trakt, a tím oslabuje imunitu. Skvělé je, že je vyrábí i ve variantě pro štěňata.

2. Dobrá stravitelnost a dostatečný přísun živin

Miniaturní plemena psů mají odlišnou stavbu těla a především mnohem kratší trávící trakt, který způsobuje, že mají mnohem rychlejší zažívání. Potřebují tedy dobře stravitelné krmivo, které zároveň obsahuje vyšší přísun živin na jednu krmnou dávku. Vysokou stravitelnost a výživu svalů a tkání zajistí čerstvé proteiny. Proto vybírejte krmivo, které bude obsahovat například čerstvé jehněčí nebo lososa, a to hlavně pro jejich bohatost na esenciální aminokyseliny. Vybírat můžete také krmiva založená na masu z tuňáka, králíka nebo zvěřiny. Tyto proteiny jsou vysoce výživné a zároveň hypoalergenní a tělu dodají potřebné bílkoviny. Vaše malá psí láska vás za tuto masovou pochoutku bude milovat :).

3. Vysoké požadavky na zdraví kůže a srsti

Kvůli malému vzrůstu se mini psíci pohybují v těsné blízkosti u země, kde se drží prachové částice a další škodliviny. Kůže a srst jako bariérové orgány jsou tak první na ráně, tvoří tzv. prvosledovou obranu organismu. Aby byla srst vašeho psíka nejen krásně hustá a lesklá, volte krmiva s přídavkem lososového oleje. Ten je vynikajícím zdrojem Omega 3 mastných kyselin, které zároveň pozitivně ovlivňují mnoho metabolických pochodů v organismu. Lososový olej navíc významně snižuje hladiny cholesterolu v krvi. Je dobré, když krmiva obsahují i antistresové složky jako například borůvky. Na posílení imunity se obecně do krmiv přidává také vitamín C nebo rakytník.

4. Péče o zdraví chrupu

Malá psí plemena se zpravidla dožívají mnohem delšího věku, než ostatní psi. Při výběru krmiva byste tak také měli myslet na zdraví chrupu vašeho mazlíčka. U malých psů se totiž výrazně častěji než u větších plemen vyskytují problémy se zuby a neustálá péče o zdraví dutiny ústní proto představuje zásadní faktor kvality jejich života. Krmiva pro malá plemena psů by tak vedle nutných látek měla také obsahovat bylinky, které mají antibakteriální účinky, například heřmánek nebo šalvej.

5. Kvalitní nemusí znamenat drahé

Kvalitní krmiva přijdou některým majitelům domácích mazlíčků příliš drahá. Vyberou tak krmivo, které jim přijde ekonomicky výhodné, aniž by si přečetli jeho složení a ověřili si tak, že obsahuje vše, co organismus jejich malého psího kamaráda opravdu potřebuje. Výhodou kvalitních krmiv je především to, že díky jejich vysoké výživové hodnotě, dáváte vašemu pejskovi, ať už jde o jorkšíra nebo čivavu, přesně to, co potřebuje. Pár desítek korun měsíčně navíc se tak za kvalitu a přínos prevence výživou jistě vyplatí. Z dlouhodobého hlediska to vaši peněženku nijak výrazně nezatíží.

Byl pro vás přehled užitečný? Jaké informace pro vás byly nové?

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Krmení vždy čerstvé, vždy připravené: chytré misky a dávkovače

Kdy psi potřebují doplňky stravy?

Technologické novinky ve světě zvířat

Proč používat grain - free krmiva pro psy?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...