Stříhání drápků

Publikováno: 26.9.2014
Autor: Veterinární klinika Nisa
Foto: -

Jakmile uslyšíte známé „cvak - cvak - cvak" v momentě, kdy váš pejsek přechází po dlaždicích, víte, že je tu opět ten čas, čas na stříhání drápků. Pravidelné stříhání drápů je důležitou součástí péče o zdraví vašeho psa.

Pes - jak správně stříhat drápky?

Nezapomínejte, že neostříhané drápky mohou způsobovat spoustu problémů, mezi jinými i zatržení drápků, což je velice bolestivá a krvácející záležitost.
Zatímco některým psům stříhání drápků nevadí, pro jiné je čirým utrpením. Udělejte ze stříhání zábavu, ne boj. Pokud váš pes nebyl dosud na stříhání zvyklý, začněte pomalu.

Tady je několik tipů, jak správně začít.

  • Začněte u štěněte. Čím dřív začnete, tím lépe si váš pejsek na stříhání zvykne. Časté stříhání ve štěněčím věku pomůže zmírnit strach z této procedury.
  • Poučte se o anatomii. Středem každého drápu vede krevní a nervové zásobení , kterému se říká drápové lůžko. U bílých nepigmentovaných drápů ho můžeme vidět jako růžový střed. Bohužel, u černých drápů toto lůžko nevidíme. Pokud dráp zastřihneme až do drápového lůžka způsobíme bolest a silné krvácení. Proto je vždy zapotřebí stříhat několik milimetrů pod koncem lůžka a u černých drápků stříhat na několikrát a to jen po malých kouscích, abychom předešli zastřižení.
  • Vždy používejte pouze ostré a vhodné kleštičky na drápky, které jsou pro psy vyráběny. Existuje velký výběr a váš veterinář vám jistě rád poradí ty nejvhodnější.
  • Jako obecné pravidlo také platí, že ta část drápu, která se zužuje a stáčí dolů může být ustřižena.
  • Někteří psi budou při stříhání spokojeně sedět na vašem klíně nebo stát na stole, ale většinu budete muset více či méně přidržovat. Můžete si s pejskem sednout na podlahu, pevně ho držet v náručí, poprosit někoho aby vám ho přidržoval na stole. Cokoliv vyhovuje vám i jemu je správně.

Pokud jste tedy připraveni, máte vhodné kleštičky a víte kde střihnout, můžete začít. Stříhejte pod úhlem 45° s ostrou částí kleští směřující ke konci drápu. Při stříhání pigmentovaných drápů stříhejte po malých kouscích a kontrolujte střed drápu. Jakmile se objeví ve středu tmavá tečka, nestříhejte dále. To je začátek drápového lůžka.

Dobrá zpráva je, že čím častěji budete drápky stříhat, tím se drápové lůžko zkrátí a drápky budete moct stříhat kratší. Ideální délka drápů je taková, kdy se pes stojící na podlaze podlahy drápy nedotýká.

I když pokaždé budete pečlivě dbát na to, abyste dráp nezastřihli, může se stát, že k zastřižení přece jen dojde. Krvácení se můžete pokusit zastavit jodovými přípravky, pokud by dráp krvácel i nadále, zkuste lehký obvaz zhruba na 15 minut. Pokud ani to nepomáhá, kontaktujte veterináře.

Kam dál: 

Když agresivita u psa není způsobena špatnou výchovou, tak čím tedy? 

Antikoncepce pro psy a kočky

Nebezpečí jménem Parvoviróza

Preventivní prohlídky u starých pacientů

Pozor na zmije!

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...