Malé velké lásky - jak je správně krmit?

Publikováno: 2.10.2018
Autor: Brit
Foto: Brit

Malá psí plemena se v lecčems liší od těch velkých. Pokud chceme mít svého mini psíka zdravého a prosperujícího, musíme zohlednit jeho speciální potřeby i při výběru krmiva.

Každý pes je individuální a má jiné potřeby. Ve stravování to závisí třeba na jeho zdravotním stavu nebo fyzické námaze. Do určité míry ale můžeme tyto potřeby zobecnit podle plemene, věku a především i velikosti.

Nejde jen o to, že mini plemena mají malý žaludek nebo že potřebují menší granulky. Naši mini mazlíci se pohybují mnohem níže u země než ostatní psi nebo my lidé. Dostávají se tak do styku s daleko větší koncentrací prachu i nejrůznějších škodlivin. Dokážete si představit, že takové prostředí je velikým stresorem a zátěží pro imunitu. Navíc kromě vdechování tím trpí i srst a kůže. Nezapomínejme ani na to, že maličtí psíci musí vydat více energie, aby s námi udrželi krok.

A protože, jak stále opakuji, nejlepší obranou je prevence, je toto třeba zohlednit i při výběru krmiva. Jelikož se malá psí plemena musí vypořádávat s více vnějšími vlivy oslabujícími jejich organismus, neměli bychom je zatěžovat ještě špatně stravitelnými obilninami v potravě. Jistě není třeba zdůrazňovat, že mají podstatně kratší trávicí trakt a tím pádem i rychlejší zažívání. To je dalším důvodem, proč potřebují potravu lehce stravitelnou. Mezi vysoce výživné a přitom lehce stravitelné bílkoviny patří losos, tuňák, jehněčí, zvěřina a králík. Bonusem je, že jsou i hypoalergenní.

Mějte na paměti, že klíčem ke zdraví, dlouhému životu a dobré odolnosti je zdravé trávení a zdravá kůže. Krmivo by tedy mělo obsahovat i doplňky k podpoře buněčné i mikrobiální imunity, jako je například rakytník, probiotika, inulin, vitamin C nebo omega 3 mastné kyseliny. Díky pohybu malých plemen blízko země častěji trpí i na onemocnění močových cest, především pak v zimě. K léčbě i prevenci se nejlépe hodí brusinky nebo borůvky, které mají současně příznivý vliv i na zdraví srdce.

Častým problémem malých psů bývají zuby. I pro jejich zdraví existují bylinky, které můžeme najít v kvalitním krmivu. Pro zdravé dásně a chrup hledejte ve složení třeba již zmíněný rakytník, hřebíček nebo šalvěj.

A stejně jako u ostatních plemen byste ani u těch miniaturních neměli zapomínat na jejich odlišné nároky v různých stádiích života. Štěně, dospělý pes i senior budou potřebovat jiné složení. Lišit se budou i potřeby dlouhosrstých mrňousků od těch krátkosrstých. Když už si dáte tu práci, a vyberete mazlíkovi pro něj ideální krmivo, nezapomeňte ani na pamlsky! I u nich by měl být rozdíl ve složení, ne jen ve velikosti.

Jak se stravuje váš pidi psík? Všimli jste si třeba při přechodu na speciální krmiva pro malá plemena zlepšení jeho zdravotního stavu?

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

3 důvody, proč by váš chlupáč měl jíst monoproteinové krmivo

Prevence výživou aneb Jaké krmivo vybrat štěňatům miniaturních psích plemen

Technologické novinky ve světě zvířat

Proč používat grain - free krmiva pro psy?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...