Před čím se mít na pozoru v létě se psem?

Publikováno: 11.8.2017
Autor: Mili Kapounová
Foto: Archiv Mili Kapounová, archiv PesWeb

Každé roční období nám přináší různé možnosti pro to, jak strávíme společný čas se svými blízkými. Je to období teplých chvil u vody, slunných procházek, příjemných večerů při venkovním posezení s přáteli, ale je to také období často vyhřátého auta a rozpáleného povrchu od slunce. Jak trávíte léto vy se svým psem? Myslíte na to, jestli se jeho tlapky zrovna nepálí o povrch, po kterém s ním jdete? A jaké má možnosti se v určité situaci ochlazovat, když jeho tělo se nepotí?

Proč psi tak špatně snáší teplo?

Psi se potí pouze na jazyku a na polštářcích jejich tlapek. Ochlazují se především ventilací vzduchu z ovzduší, který nasávají hlavně tlamou. Čím pes rychleji dýchá, tím účinněji se ochlazuje. Jsou však s ochlazováním organismu oproti nám na tom hůř, protože jejich tělo si s nadměrným teplem neumí tolik poradit a mohou se snáze přehrát.

První pozor – vyhřáté venkovní a vnitřní prostory

Mezi časté uzavřené prostory, kde nejvíce stoupá teplota, patří auta. Teplota v autě se může v létě zhruba za hodinu zvýšit i o 40-50 stupňů oproti původní teplotě, která byla při zaparkování a to, i když bude pootevřené okénko. Nejvíce teplota stoupá během prvních 15-30 minut. Psi tak vysokou teplotu nezvládnou, může to pro ně znamenat i konec života, proto vždy psa berte sebou z auta a to, i když budete mít auto zaparkované ve stínu.

Kde váš pes tráví čas během dne v letním parnu? Je to omezený venkovní prostor s minimálním stínem nebo malá uzavřená místnost v bytě, kde sálá slunce celý den? I tato situace může psovi způsobovat stres z velkého tepla a může to mít dopad na jeho zdraví nebo chování. Vysledujte si, změny teploty a stínu během dne v těchto prostorech. Pes potřebuje mít neustálý přístup do chladných míst, kde se může zchladit (např. stinná místnost nebo stín v blízkosti sklepních prostorů).

Druhý pozor – vyšší přízemní teploty

Věděli jste, že za slunečního svitu je přízemní teplota nad zemí vyšší než v předpovědích a v noci naopak o dost nižší? Přízemní teplota více reaguje na aktuální výšku slunce nad obzorem. Oblačnost a vítr snižují tyto rozdíly. Předpověď počasí uvádí teplotu ve dvou metrech nad zemí. My nejvíce vnímáme horní částí těla, tam je teplota vyšší o dva nebo tři stupně od předpovědi. Při předpovědi 33°C ve stínu, může teplota těsně nad zemí představovat až 50°C a při 20 cm nad zemí 45°C. Svého maxima dosahuje přízemní teplota mezi 12. a 15. hodinou. Psi tedy při zemi musí čelit mnohem vyšší teplotě, než my lidé pociťujeme na svém těle. Přizpůsobte svoji procházku tomuto faktu a choďte více ven se svým psem, pokud to jen jde, v ranních a podvečerních hodinách.

Třetí pozor – rozpálený povrch

Teploty na rozpáleném asfaltu, betonu, dlažbě nebo podobném povrchu můžou vyšplhat až na 50°C na přímém slunci. Váš pes se může na tomto rozpáleném povrchu i popálit, když vy se během chůze zastavíte a povídáte s protijdoucím. Vy máte obuv ale váš pes ne, proto nechávejte svého psa chodit po trávě, co nejvíce to jde. Pokud nemáte jiné možnosti, než jít po asfaltu, tak si aspoň kontrolujte teplotu asfaltu, položením dlaně na několik sekund na asfalt. Pokud to nevydržíte vy, nevydrží to ani váš pes.

Čtvrtý pozor – těsné náhubky

Jestli chodíte se svým psem do míst, kde psi musí povinně nosit náhubek (hromadné dopravní prostředky apod.), ujistěte se, že máte takový náhubek, který psovi umožní dostatečné otevření tlamy pro ventilaci vzduchu, aby se mohl ochlazovat a nechávejte mu ten náhubek jen na dobu nezbytně nutnou. Jinak váš pes může také zkolabovat.

Kam dál: 

První hárání

Alternativní či méně známé manuální techniky - Akupunktura 

Když bolí záda

Hra formou přetahováním se o hračku může být pro psa velmi nebezpečná

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...