Alternativní či méně známé manuální techniky - Akupunktura

Publikováno: 23.6.2017
Autor: Pavel Toman
Foto: Archiv Pavel Toman

Jednou z nejstarších „celostních“ technik je akupunktura. Tato technika se s úspěchem používá samostatně, či se dá výborně kombinovat s jinými medicínskými a rehabilitačními metodami.

Akupunktura (z latiny acus=jehla) je jedna z technik tradiční čínské medicíny. Vychází ze tří filosofických teorií: taoismu, učení o jin a jangu, a teorie pěti elementů či fází proměny (wu xing).

Cílem nebo smyslem akupunkturní léčby je, tak jako u ostatních terapií TČM, uvedení pacienta do harmonie duševní i tělesné, čímž dojde k odstranění potíží, k vyléčení. Akupunktura je starodávný dochovaný systém léčení, používaný 4000 let.

Nejstarší lékařská kniha Vnitřní kánon Žlutého císaře (Huang Di Nei Jing) byla sepsána v letech 475 – 221 před naším letopočtem, a je považována za kompilaci (shromáždění) dřívějších pramenů. Ve veterinární léčbě je poprvé doložena zhruba v prvním století našeho letopočtu. Bambusové, kostěné a kamenné akupunkturní jehly se používaly již v době kamenné, což dokazují archeologické nálezy.

Akupunkturní jehly jsou velice tenké a na rozdíl od injekčních jehel nejsou duté. Vpichují se do konkrétních bodů na těle pacienta. Stimulace těchto bodů ovlivňuje proudění energie, vyrovnává její nadbytek i nedostatek, usměrňuje tok energie v organismu i výměnu energie mezi tělem a jeho okolím. V neposlední řadě působí na fungování vnitřních orgánů.

Vzhledem k tomu, že jde o komplexní terapeutický systém, je akupunktura vhodná pro akutní i chronické, fyzické i psychické potíže. Na základě správně provedené diferenciální diagnostiky umožňuje akupunktura (a tradiční čínská medicína obecně) působení na úrovni vrcholu i kořene (tedy projevu i příčiny) onemocnění, a tím tedy léčí nejen vnější projev nemoci, ale i její vnitřní příčinu. Například při migrénách odstraní nejen bolest, ale současně může i uklidnit játra, jejichž zablokování je častou příčinou bolestí.

Čínská medicína by se měla soustřeďovat hlavně na prevenci, respektive použít prostředky k odstranění příčiny dřív, než nemoc propukne. Například pyometra (zánět dělohy) ukazuje na oslabenou energii ledvin, i když ledvinové testy ještě vykazují normální hodnoty. A tu by proto bylo třeba doplnit dřív, než dojde k selhání ledvin, které už má měřitelné hodnoty i pro klasickou medicínu.

V západní praxi se akupunktura nejčastěji používá u pohybových obtíží a bolestivých stavů, ale velmi dobře léčí i srdeční, ledvinová nebo interní onemocnění. U pohybových potíží, například vyhřezlé meziobratlové ploténky, spondylózy, Wobblerova syndromu, artrózy, artritidy, zánětu nervů, atd., má akupunktura proti běžné léčbě několik nesporných výhod.

  1. Často velice úspěšně léčí potíže, se kterými si západní medicína příliš neví rady. Nejtypičtějším příkladem jsou tzv. autoimunitní onemocnění, která podle TČM zapříčiňuje nedostatek vnitřní energie, po jejímž doplnění nebývá obtížné problém vyřešit. (Stejně tak jako již zmíněné migrény, nebo chronicky zablokovaný krk.)
  2. Léčí se současně i příčina onemocnění. Například při problémech s páteří, zejména v bederní oblasti, bývá kořenem oslabení či vyčerpání energie ledvin, takže doplňování jangové energie může obtíže zcela odstranit.
  3. Nezanedbatelnou výhodou je i finanční stránka. Akupunkturní ošetření stojí jako běžná masáž, zatímco u řady ortopedických, zejména páteřních obtíží, je první volbou většiny veterinářů operace – často v ceně několika desítek tisíc, plus následné výlohy za kontroly a léky. Troufnu si přitom říct, že u většiny běžných problémů – nemluvím o úrazech – je úspěšnost akupunkturní léčby srovnatelná s operací, a navíc tu odpadají rizika spojená s narkózou.
  4. Dalším argumentem pro použití akupunktury je i to, že se dá úspěšně kombinovat nejen s léčebnými postupy tradiční medicíny – běžně se používá jako rehabilitační a analgetická metoda u pooperačních stavů, ale i s nejrůznějšími masážními technikami, homeopatií nebo Bachovou květovou terapií.

Jak tedy taková akupunkturní léčba probíhá?

Podobně jako při běžné návštěvě lékaře nebo veterináře začíná vyšetření dotazováním – na průběh onemocnění, dřívější problémy, rodové dispozice, další potíže atd.

Pak přichází na řadu diagnostika pacienta. Ta se provádí z jazyka, pulzu a pohmatem některých bodů na těle. Na základě toho se stanoví diagnóza, která může znít pro laika naprosto nesrozumitelně: např. „napadení chladnou vlhkostí“, „stoupání ohně jater“, nebo dokonce „dřevo napadá zemi“ (játra poškozují slezinu). Tyto formulace není úplně snadné přeložit do „normálního“ jazyka, takže se nejčastěji mluví o oslabení určitých orgánových systémů.

Z diagnostiky pak vyplývá plán léčby: odstranit škodlivinu, rozhýbat stagnaci, doplnit nedostatečnost, posílit oslabené či vypustit nadbytek.

Na základě plánu se pak provádí samotná léčba – zapichují se jehličky. Obvykle se používá zhruba 10 – 20 jehel. Tato procedura není bolestivá, ale nemusí být někdy úplně příjemná. Správně zavedená jehla by měla vyvolávat nějaký pocit, často je nejpodobnější slabému brnění. Naprostá většina zvířat akupunkturu snáší klidně, většinou mnohem lépe než běžnou návštěvu u veterináře. Zhruba po dvaceti minutách se jehly vytáhnou a procedura je u konce. Kvůli akupunktuře nejsou třeba žádná omezení běžného režimu. Ošetření bývá většinou pět až deset, podle závažnosti a druhu potíží, v případě potřeby není problém kůru opakovat.

A rada na závěr: akupunktura není poslední naděje, když všecko ostatní už selhalo. Naopak, Číňané říkají, že lékař, který léčí nemoc, která už vznikla, není dobrý lékař.

Ave Viktoria Šťastná Berjanka , appenzellský salašnický pes, 8 let
Sehnula hlavu pro tenisák a upadla na zem, ochrnutá na zadní část těla. Po jedné aplikaci akupunkturních jehliček chodila. Po absolvování celé kůry normálně chodí, běhá, plave, skáče. Každoročně absolvuje „udržovací“ kůru, to znamená asi pět návštěv.

Maxík, mops, 6 let
Původně to vypadalo jako nachlazení, ze zánětu se ale vyvinula obrna lícního nervu, která způsobila, že měl hlavu doprava. Nesešel schody, špatná koordinace. Nebyl na tom dobře psychicky. Po každé aplikaci jehel bylo patrné zlepšení. Asi po třech měsících byl v pořádku.

Lucinka, kříženec, 9 let
Únava, problémy s jídlem, zvracení, po diagnostikovaném selhání ledvin poslaná z veteriny. Při první návštěvě nebyla schopná chodit, hned po aplikaci jehliček se jí vrátily síly natolik, že začala pobíhat. Absolvovala celou kůru deseti ošetření. I když hodnoty nebyly úplně ideální, subjektivně byla naprosto v pořádku a žila ještě několik let.

Autor textu o akupunktuře:
Pavel Toman vystudoval akupunkturu na škole Tradiční čínské medicíny, akupunktuře zvířat se věnuje více než 10 let. Spolupracuje s řadou veterinárních zařízení. Za zvířaty většinou jezdí domů, protože je to pro ně méně stresující, než návštěva v cizím prostředí.
Telefon : 774 656 641, email : tomanpav@seznam.cz

Kam dál: 

Když bolí záda

Hra formou přetahováním se o hračku může být pro psa velmi nebezpečná

Přírodní rozmarýnový repelent pro psy

Péče o sportující psy 

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...