Hra formou přetahováním se o hračku může být pro psa velmi nebezpečná
Tahání se o hračku - pro většinu psů je to od štěněcího věku instinktivní chování. Je to simulace potřeby odtrhnout maso od kosti, stejně jako instinkt zabít a třepat kořistí. Je to způsob, jakým se u našich domestikovaných psů projevuje přirozený charakter divokého psa – nutnost přežití.
Dáváte-li svému psovi syrovou kost ke žvýkání, většinou si s ní někam lehne a začne postupně odtrhávat a obírat zbytky masa. Tato činnost je velmi vhodná pro tlapky, čelisti a svaly na krku. Jak pes leží s kostí a je uvolněný používá své tlapky, aby si držel kost v určité pozici. To v takto uvolněné poloze pomáhá posilovat důležité šlachy a vazy na tlapkách, jež jsou po celý život psa pod velkým tlakem. Rovněž uspořádání čelisti a krku v uvolněné, avšak pracující pozici, je důležité. Díky tomu, že pes leží, nejsou pod žádným nevhodným tlakem. Posilování kloubu, který drží čelisti (výsledek žvýkání) je důležitý pro vnitřní stabilitu a pozici krku. Ta je uvolněná, avšak pracuje při držení hlavy podle toho, jak ji pes otáčí ke žvýkání kosti z různých stran. Toto „cvičení“ zvláště u štěňat jemně vyvíjí, u dospělého psa pak posiluje, hluboké svaly na krku.
Hra formou přetahováním se o hračku je však zcela něco jiného a může být pro psa velmi nebezpečná. Bohužel je to nejčastější způsob, jak si s naším psem hrajeme. Spousta trenérů to doporučuje jako odměnu při tréninku a přesto . . . taháme-li se s naším psem o hračku, jsou jeho čelisti a krk nuceny dostat se do pozice vyšší, než je úroveň jeho zad. To způsobuje zvýšené napětí a nároky na páteř. Běžně se to stává, stojí-li nebo sedí majitel psa výše než pes a drží hračku v ruce. V extrémních případech pes „stojí“ pouze na zadních tlapkách, a přední má ve vzduchu, nebo dokonce na hračce visí aniž by se tlapky dotýkaly země. To je velmi nebezpečné nejen pro krk psa, protože extrémní síla a tlak na čelisti a krk se následně posouvají do celého těla.
Klíčové oblasti kloubních spojení jako jsou kyčle, bederní část páteře, koleno, loket, nebo pata spolu s dalšími svalovými skupinami, nejvíce krční svaly a oblast mezi lopatkami, jsou v extrémním napětí. Nepřetržité hraní tímto způsobem může mít např. u štěňat negativní vliv na uspořádání zubů. Při této formě hry často dochází k velkým poraněním v krčních svalech. Krk je pro pohyb psa zcela zásadní a je-li jeho funkce jakýmkoliv způsobem omezena, projeví se to dříve nebo později na oslabení pánve a zadních končetin. Je třeba mít na paměti, že většina svalových poranění nejsou běžným okem postřehnutelná a nelze je vyšetřit žádnými přístroji, a tak, i přes snahu těla vzniklá poranění uzdravit, dochází k postupnému řetězení potíží kvůli kompenzaci bolesti. S přibývajícím věkem pak mohou následovat zdravotní potíže, které zdánlivě s prvotním poraněním svalu vůbec nesouvisí jako je artróza, zažívací potíže, únik moči atd. Jediný bezpečný způsob, jak se přetahovat s naším psem je jít dolů na jeho úroveň tak, aby pozice krku byla ve výši, nebo lehce pod úrovní zad a uzpůsobení odporu jeho síle tzn. nechat sílu tahu a třepání na psovi.
Zajímá Vás, jak správně zacházet s kosterně svalovým systémem svého psa, aby byl zdravější, veselejší a pohyb mu v životě vydržel co nejdéle. Mnohem více se dozvíte na semináři Pes v pohybu. Registrujte se na seminář na sarka@krasnacarodejka.cz. Více informací k semináři naleznete zde.