Hra formou přetahováním se o hračku může být pro psa velmi nebezpečná

Publikováno: 10.5.2017
Autor: Šárka Janouchová
Foto: Archiv PesWeb

Tahání se o hračku - pro většinu psů je to od štěněcího věku instinktivní chování. Je to simulace potřeby odtrhnout maso od kosti, stejně jako instinkt zabít a třepat kořistí. Je to způsob, jakým se u našich domestikovaných psů projevuje přirozený charakter divokého psa – nutnost přežití.

Dáváte-li svému psovi syrovou kost ke žvýkání, většinou si s ní někam lehne a začne postupně odtrhávat a obírat zbytky masa. Tato činnost je velmi vhodná pro tlapky, čelisti a svaly na krku. Jak pes leží s kostí a je uvolněný používá své tlapky, aby si držel kost v určité pozici. To v takto uvolněné poloze pomáhá posilovat důležité šlachy a vazy na tlapkách, jež jsou po celý život psa pod velkým tlakem. Rovněž uspořádání čelisti a krku v uvolněné, avšak pracující pozici, je důležité. Díky tomu, že pes leží, nejsou pod žádným nevhodným tlakem. Posilování kloubu, který drží čelisti (výsledek žvýkání) je důležitý pro vnitřní stabilitu a pozici krku. Ta je uvolněná, avšak pracuje při držení hlavy podle toho, jak ji pes otáčí ke žvýkání kosti z různých stran. Toto „cvičení“ zvláště u štěňat jemně vyvíjí, u dospělého psa pak posiluje, hluboké svaly na krku.

Hra formou přetahováním se o hračku je však zcela něco jiného a může být pro psa velmi nebezpečná. Bohužel je to nejčastější způsob, jak si s naším psem hrajeme. Spousta trenérů to doporučuje jako odměnu při tréninku a přesto . . . taháme-li se s naším psem o hračku, jsou jeho čelisti a krk nuceny dostat se do pozice vyšší, než je úroveň jeho zad. To způsobuje zvýšené napětí a nároky na páteř. Běžně se to stává, stojí-li nebo sedí majitel psa výše než pes a drží hračku v ruce. V extrémních případech pes „stojí“ pouze na zadních tlapkách, a přední má ve vzduchu, nebo dokonce na hračce visí aniž by se tlapky dotýkaly země. To je velmi nebezpečné nejen pro krk psa, protože extrémní síla a tlak na čelisti a krk se následně posouvají do celého těla.

 taháme-li se s naším psem o hračku, jsou jeho čelisti a krk nuceny dostat se do pozice vyšší, než je úroveň jeho zad. To způsobuje zvýšené napětí a nároky na páteř.

Klíčové oblasti kloubních spojení jako jsou kyčle, bederní část páteře, koleno, loket, nebo pata spolu s dalšími svalovými skupinami, nejvíce krční svaly a oblast mezi lopatkami, jsou v extrémním napětí. Nepřetržité hraní tímto způsobem může mít např. u štěňat negativní vliv na uspořádání zubů. Při této formě hry často dochází k velkým poraněním v krčních svalech. Krk je pro pohyb psa zcela zásadní a je-li jeho funkce jakýmkoliv způsobem omezena, projeví se to dříve nebo později na oslabení pánve a zadních končetin. Je třeba mít na paměti, že většina svalových poranění nejsou běžným okem postřehnutelná a nelze je vyšetřit žádnými přístroji, a tak, i přes snahu těla vzniklá poranění uzdravit, dochází k postupnému řetězení potíží kvůli kompenzaci bolesti. S přibývajícím věkem pak mohou následovat zdravotní potíže, které zdánlivě s prvotním poraněním svalu vůbec nesouvisí jako je artróza, zažívací potíže, únik moči atd. Jediný bezpečný způsob, jak se přetahovat s naším psem je jít dolů na jeho úroveň tak, aby pozice krku byla ve výši, nebo lehce pod úrovní zad a uzpůsobení odporu jeho síle tzn. nechat sílu tahu a třepání na psovi.

​Zajímá Vás, jak správně zacházet s kosterně svalovým systémem svého psa, aby byl zdravější, veselejší a pohyb mu v životě vydržel co nejdéle. Mnohem více se dozvíte na semináři Pes v pohybu. Registrujte se na seminář na sarka@krasnacarodejka.cz. Více informací k semináři naleznete zde.

Kam dál: 

Zvířata se umí sama léčit. Pojďme jim to umožnit

Proč psi žerou trávu?

Dejte svému psovi na spaní polštář! Uvidíte, co se stane.

Jak moc je moc pohybu pro psa?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...