První hárání

Publikováno: 7.7.2017
Autor: Pavla Tichá
Foto: Archiv Věra Soukalová

K prvnímu hárání feny dochází různě, podle plemena a velikosti psa. Většinou to bývá mezi 7. až 14. měsícem u menších a středních plemen, u větších později. Stejně tak i doba hárání se může lišit, počítejte ale přibližně s 14 až 21 dny. To se pak opakuje dvakrát do roka, u velkých plemen pouze jednou, u malých může být naopak častější.

V tomto období se může chování fenky změnit, mohou se objevovat znaky únavy, neposlušnosti nebo sklony k útěkům. Je to opravdu velmi individuální a měli byste proto vaší fence věnovat větší pozornost.

Během první fáze (cca 1.-10. den) se zduřuje sliznice dělohy, vulva viditelně natéká a začíná krvácení. V té době bývá fena většinou ke psům odmítavá. V druhé fázi (cca 11.-23. den) dochází k ovulaci, barva výtoku přechází v růžovou až oranžovou a začíná slábnout. Tehdy je fena svolná k nakrytí. V této době je tedy třeba nejvyšší opatrnosti a nespouštět ji z dohledu.

Pokud bydlíte v bytě, zvažte pořízení háracích kalhotek. Zabráníte tak znečištění podlahy a nábytku. Rozhodně ale neslouží k zabránění nechtěného nakrytí! Kalhotky by na sobě feny neměly mít po celou dobu, zabraňují totiž přirozenému olizování a čištění. Například u naší první feny nebyly vůbec potřeba. Byla tak čistotná, že za sebou nenechala jedinou stopu. Pokud ovšem nemáte v plánu fenku kastrovat, měla by si na hárací kalhotky zvykat od prvního hárání, jinak by si je mohla sama snažit sundávat. Pokud dojde k zašpinění koberce nebo nábytku, skvrnu okamžitě vyčistěte studenou vodou. Feny mají potřebu po sobě uklízet, některé až tak důkladně, že skvrnu vykoušou.

Pokud neuvažujete o štěňátkách a plánujete fenku vykastrovat. Eliminujete tak riziko rakoviny dělohy v budoucnu. Vykastrované feně se většinou vyhne i nádor a zánět mléčných žláz. Některé feny také trpí na falešnou březost. V tom případě si mohou nosit hračky do pelechu a starostlivě o ně pečovat, mohou pokňourávat, nebo se může objevit agrese či uzavřenost. Při falešné březosti se mléčné žlázy nalijí mlékem, což je třeba řešit s veterinářem, rozhodně to nepřehlížejte, žlázy by se mohly zanítit a takový stav je nutno řešit operativně.

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Alternativní či méně známé manuální techniky - Akupunktura 

Když bolí záda

Hra formou přetahováním se o hračku může být pro psa velmi nebezpečná

Utírání tlapek? Denní rutina ve znamení kontaktu se psem i nechtěného úrazu

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...