Jak strávit čas s chlupáčem aktivně? Tipy na jednoduché cviky a hry

Publikováno: 4.1.2017
Autor: Pavla Tichá
Foto: Archiv PesWeb

Dali jste si nějaká novoroční předsevzetí týkající se vašich chlupáčů? Jedním z takových předsevzetí může být i to, jak budete společně trávit volný čas aktivněji, a to i mimo cvičiště a pravidelné venčící procházky. Jen do toho! Je to skvělé nejen pro posílení vzájemného vztahu i poslušnosti psa, zároveň je to zábava pro vás oba a ještě to prospěje kondici zvířete.

Ne nadarmo se říká, kdo si hraje, nezlobí. A u psů to platí dvojnásob. Většina psích lumpáren totiž vzniká ve chvílích, kdy se psí chlupáč nudí a vymýšlí takzvané psí kusy. Cvičení a hry se psem ale nemusí sloužit jen k jeho zabavení, ale také k výcviku. Existují tak různé cviky a hry, které se liší tím, jestli se zaměřují na trénink pozornosti či obratnosti, nebo na hledání předmětů a aporty. Jsou ale i takové, které pomáhají procvičit povely základní poslušnosti. Vedle toho, že takovými hrami přispějete k dobrému fyzickému stavu zvířete, určitě váš chlupáč bude i moc šťastný a spokojený.

Každý pes potřebuje trochu něco jiného. Než se pustíte do nových cviků a her, je důležité mít na paměti, že co baví jednoho, nemusí bavit druhého. Navíc se může lišit i doba, po kterou se chlupáč dokáže na cvičení a hru soustředit. V neposlední řadě bychom neměli zapomínat, že pes má i mnohem větší výdej energie a může se rychleji unavit. Pro štěňatastarší či nemocné psy jsou pak některé činnosti nevhodné, např. skoky. Pokud se rozhodnete zařadit pravidelné hrátky do každodenního programu a máte trochu času nazbyt, připravte si tak pro vašeho parťáka tréninkový plán. Správné načasování a vhodná motivace jsou základními kameny výchovy a výcviku.

Kreativitě se meze nekladou, nebojte se tak využít toho, co máte po ruce doma i venku. Při výběru je pak potřeba myslet i na to, že pokud do hry zařadíte věc, kterou používáte i v běžném životě, může se stát, že chlupáč bude mít problémy rozlišit, kdy si s věcí smí hrát a kdy ne. Pokud například ke hře použijete staré ponožky nebo boty, je možné, že vás chlupáč přijde vyzvat k nové hře s jednou z vašich nových kozaček v tlamě. Skvěle využít můžete například prázdné pet lahve, které je možné naplnit pamlsky a psa s nimi nechat kutálet namísto speciálních hraček, dále kartonové krabice, ze kterých je zase možné vyrobit tunel pro trénink agility.

Mezi jednoduché cviky a hry patří například hra na schovávanou. Ta může mít mnoho variant a úrovně obtížnosti můžete pozvolně stupňovat. Začít můžete tím, že si psa přivoláte k sobě, ukážete mu pamlsek, ten pak skryjete do jedné z dlaní. Zavřené dlaně pak dejte psovi očichat a uvidíte, jak sám velmi rychle pochopí, co se po něm chce. Většinou buď čenichem nebo tlapkou označí, kde si myslí, že se ukrývá dobrota. Když se netrefí, nechávám “správnou” dlaň stále zavřenou, dokud ji neoznačí. Odměnu tedy chlupáčům ze začátku dávám i na druhý pokus. To po několika hrách opouštím a mlsku získají už jen za správnou volbu. Ztížit můžete hru tím, že pamlsek schováte například pod kelímek, kterých bude ve hře více. Alternativou je pamlsek někam schovat - venku např. do hromádky listí či sněhu nebo doma např. do prázdné ruličky od toaletního papíru, která bude někde nenápadně odložená. Pes tím krom jiného trénuje i povel “hledej”. Jako bonusové cvičení můžete “ukrývat” i sami sebe a na psa na znamení startu jen písknout píšťalkou.

Pokud máte chlupáče-sportovce, můžete ho naučit hrát například fotbal, ale znám i pejsky, kteří zvládají i košíkovou. Při kopané je základ psa naučit míč kutálet. Naši chlupáči mají takový ten plnící balónek, ze kterého při koulení po chvilce padají pamlsky. Koulení tak patří k jejich oblíbeným činnostem a dnes už koulí s kde čím, např. i s kongem, který je také možné naplnit dobrotami. Dalším krokem bylo je naučit na povel “nahraj”. Znamená to, že po psovi nechci, aby mi donesl míč do ruky, ale stačí, když ho donese přede mne, kde ho pustí na zem, abych mohla nahrávku oplatit. I v kopané s chlupáčem můžete trénovat různé úrovně, podle toho, co chcete, aby udělal. Například pokud chcete, aby se strefoval míčem do branky, označte předěl mezi “hřištěm” (např. vaší kuchyní) a “brankovištěm” (např. košem v předsíni), pak už psa jen povzbuzujte při správném směru a odměňte, jakmile pomyslnou hranici překročí. Podobných her je spousty, skvělým pomocníkem je například gymnastická obruč.

A jaké jsou oblíbené hry, které spolu s chlupáčem cvičíte? Trávili jste vánoční čas aktivitami?

Kam dál: 

Zimní radovánky mezi dětmi a jejich psíky zachycené v jedinečných fotografiích

Psi rozumí lidské řeči mnohem lépe, než byste si mysleli

Střípky z Bongova (Bonbónova) života

O TTouch - Nejen babičce... 

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...