O TTouch - Nejen babičce...

Publikováno: 15.7.2016
Autor: Marta Mannelová
Foto: Aleš Vokál, Lucia Valentovicová

Nedávno k nám přišla na návštěvu babička. Těsně před tím, než se vydala k odchodu se mi podívala zblízka do očí a řekla: "Teď tě musím trochu zkritizovat." Čekala jsem, co přijde..   Místo psaní šíleně dlouhých článků mám radši napsat ve zkratce, co to vlastně s těmi zvířaty dělám. Co to ten TTouch je. A že prý si na to sedne, poctivě všechny dosavadní články znovu pročte a udělá mi krátký výtah.... Zlatá moje babička :-)

Semínko zaseto, sedím tu a přemýšlím jak jednoduše vysvětlit co to ten TTouch je a co se zvířátky děláme.

TTouch - Touch znamená dotyk, proto je dotýkání velikou částí setkání se zvířátkem.

Vlastně je to snadné. Nasloucháme jim

Teď nemyslím nic jako telepatii. Žádné zvláštní schopnosti nejsou třeba. Jediné, co člověk potřebuje je všímat si a být trpělivý. Když se se zvířátkem setkám (ať už s majitelem nebo bez), strávím hodně času díváním se, pozorováním. Dívám se jak vypadají, co se na nich liší, jak se chovají, jaká je jejich řeč těla. Pokud majitele mají, všímám si jak spolu vychází, jak se k sobě chovají a co se zvířátko snaží majiteli říct. Díváním získám první střípky informací.

Touch znamená dotyk, proto je dotýkání velikou částí setkání se zvířátkem.

Může se majitel zvířátka dotknout? Všude? Jak se dotýká? Co na to zvířátko říká? Na tohle všechno se v duchu ptám a přidávám tyto informace do skládanky.

Pokud je to bezpečné, zjišťuji zda se můžu zvířátka dotknout já. Sleduji jeho reakce a podle toho upravuji svůj dotyk. TTouch je založen na víře, že každý fyzický problém může ovlivnit mentální a emocionální rovnováhu. Každý psychický problém může ovlivnit fyzickou pohodu.

TTouch je založen na víře, že každý fyzický problém může ovlivnit mentální a emocionální rovnováhu.

Jaké je tvé chování pokud máš z něčeho strach, jsi z něčeho nervozní nebo tě ukrutně bolí záda? A co když to nemůžeš nebo nejsi schopný nikomu říct a tvůj strach, nervozita nebo bolest neodcházejí? Nikdo neví čím procházíš a očekávají od tebe 100% výkon a perfektní vystupování. Jak dlouho to vydržíš než přijde ta poslední kapka? Jak moc se ti uleví, když si někdo všimne a pomůže ti?

A co je to to T ve slově TTouch?

T = Trust = Důvěra

Důvěra v sebe, ve své zvířátko, v TTouch...

TTouch je metoda, která sbližuje mazlíčky a jejich majitele a pomáhá budovat důvěru ať už ještě nenabytou nebo ztracenou.

Nejčastěji se k nám dostanou zvířátka, která už nějaký problém mají protože to je okamžik, kdy majitel začne vyhledávat pomoc. Ttouch je ale metoda, styl života skoro bych řekla, která je úžasná i pro štěňátka, mláďátka a zvířátka, kteří žádný problém nemají. Poděkují vám za něj.

Takže cože to vlastně dělám?

Ukazuji zvířátkům, že můžou být slyšeni. Ukazuji majitelům jak naslouchat. Stačí se jen dívat, být trpělivý, respektovat a důvěřovat ....

Tellington Ttouch je druh respektu-plného způsobu práce se zvířaty, který jim pomáhá překonat různé zdravotní, mentální i emocionální problémy.

Co je to Tellington TTouch

Tellington Ttouch je druh respektu-plného způsobu práce se zvířaty, který jim pomáhá překonat různé zdravotní, mentální i emocionální problémy.

Před 40 lety byl rozvinut Lindou Tellington Jones a nyní je široce využíván trenéry, ošetřovateli v útulcích, veterináři, fyzioterapeuty, poradci na chování, veterinárními sestrami, závodními jezdci, instruktory ježdění a majiteli zvířat po celém světě.

Ttouch rozeznává neoddělitelné spojení mezi držením těla a chováním a využívá práci s tělem, různé metody vodění, trénink přes překážky (kde vhodné) a specifické pomůcky k uvolnění napětí a navození pocitu klidu, uvolnění a pohody. To v zápětí pomáhá zvířatům rozvinout sebedůvěru, sebekontrolu a umožní jim překonat jejich instinktivní a často ustrašené reakce.

Například pes, který trpí citlivostí na hluk nebo fobií z hluku pravděpodobně vykazuje napětí v zadní části těla a ocasu a nemusí mít rád dotek kolem pacek. Jeho dolní končetiny, ocas a uši se mohou zdát studené. Neinvazivní pohyby (Ttouches) mohou byt použity k zlepšení cirkulace a tím k zahřátí studených končetin, uvolnění napnutých svalů a zbavení se navyklých způsobů. Také mohou přivolat klid a změnit psí očekávaní toho, co znamená kontakt kolem jeho pacek. Hlazení uší za použití klouzavých pohybů po uchu pomáhá zklidnit tlukot srdce a dech. Bandáž kolem těla (body wrap) nebo tričko může psovi citlivému na hluk dodat pocit bezpečí. Vzhledem k tomu, že chování je obvykle propojené, pes s tímto druhem napětí v těle může být také nervózní v nových situacích, ostražitý kolem cizích lidí a může shledat cestování autem těžké. Ttouch mu může pomoci vybudovat sebevědomí ve všech oblastech života bez nutnosti zabývat se jednotlivými problémy.

Tellington Ttouch má intenzivní a mocný efekt na nervový systém a má silný vliv na reakce a náladuNavzdory naší zastaralé víře, dotýkání se vystrašeného, nejistého nebo reaktivního zvířete pozitivním, starajícím se a klidným způsobem neodměňuje tudíž neupevňuje toto chování. Může ho změnit.

Tellington Ttouch má intenzivní a mocný efekt na nervový systém a má silný vliv na reakce a náladu. Dokonce i hluboce zakořeněné zvyky se často pozmění během velice krátké doby. Tellington Ttouch zachránil život mnoha zvířat jejichž chování bylo považováno za nekontrolovatelné.

Pozorování je důležitá součást Ttouch práce. Ošetřovatel zaznamenává reakce zvířete na podněty, držení těla, rovnováhu, pohyb a vyvinutí svalů, srdeční tlukot a dýchání, strukturu a vzhled srsti atd. Dotykem zaznamenává rozdíly v teplotě, hrubou nebo suchou srst, napětí v ocasu, uších, nohách a pohyblivost kůže. Také si pozorně všímá reakcí zvířete na dotek, jeho schopnosti vypořádat se s tréninkem vodění a přes překážky a přizpůsobí tomu sezení. Pozornost se vždy ubírá na to čeho zvíře může dosáhnout, spíše než na to čeho nemůže. Cílem je pracovat pod prahem kdy by zvíře muselo reagovat, zvláště v případě nervózního a/nebo nejistého zvířete.

Z originálu přeložila Marta Mannelová

Kam dál: 

Fotograf vzal svou zachráněnou fenku Maddie na jedno velké dobrodružství

Mazlíčci: Chybíš mi každou vteřinu

10+1 Mýtus o psech

Nejsou to psi, ale bytosti

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...