Psi rozumí lidské řeči mnohem lépe, než byste si mysleli

Publikováno: 22.12.2016
Autor: Pavla Tichá
Foto: Archiv PesWeb

Pravděpodobně jste se setkali s názorem, že mnohem důležitější než to, co psovi říkáte, je, jakým způsobem (tónem) to říkáte. Ukazuje se ale, že psi lidské řeči mohou rozumět lépe, než jim obecně přisuzujeme.

Psi rozumí lidské řeči mnohem lépe, než byste si mysleli.

Toto přesvědčení vyplývá z nové studie výzkumníků na Univerzitě Loránda Eötvöse v Budapešti, která byla zveřejněna v časopise Science.

Pokus probíhal na třinácti rodinných psech žijících se svými majiteli, převážně border koliíchzlatých retrívrech. Výzkumní pracovníci cvičili psy sedět ve fMRI skeneru, který měří aktivitu mozku.

Vědci zaznamenali hlas trenérky říkající fráze různými typy intonace. Nahráli obecnou frázi pro pochvalu s pochvalným tónem, ale i řadu neutrálních slov s neutrálním tónem včetně spojek, které nenesou žádný konkrétní význam. Zaznamenali i pochvaly s neutrálním tónem a neutrální fráze a slova s pochvalným tónem. Poté výzkumníci monitorovali mozkové vlny psů, zatímco jim přehrávali nahrané fráze.

Překvapivě zjistili, že psi zpracovávají slova a použitou intonaci odděleně v různých částech mozku. Když slyšeli známá slova chvály, aktivní byla levá hemisféra mozku - ta, kterou lidé používají ke zpracování jazyka. K této aktivitě došlo bez ohledu na to, jaký tón trenérka použila.

Psi reagovalii na intonaci fráze, avšak v pravé hemisféře - stejně jako lidé. Ačkoli se tedy zdálo, že psi zpracovávají slova bez ohledu na intonaci, použitý tón nebyl zanedbatelný.

Psí “centrum odměny”, kde se zpracovává pozitivní pozornost nebo například jídlo, bylo stimulováno, když jedinci uslyšeli slova chvály s pozitivní intonací. Jinak řečeno, psi poznají pochvalu bez ohledu na to, jakým tónem je řečena, ale registrují ji jako pozitivní pozornost jen v případě, že je vyřčena s pozitivním tónem.

Vedoucí výzkumník ve svém vyjádření uvedl, že chvála může velmi dobře fungovat jako odměna, ale nejlépe funguje s pozitivní intonací, respektive když význam slov i tón spolu souhlasí. Nejenže tedy psi rozeznají, co říkáme a jak to říkáme, ale dokážou také oboje spojit pro správnou interpretaci významu. Opět platí, že tento princip je velmi podobný tomu, jaký používá lidský mozek.

Nejenže tedy psi rozeznají, co říkáme a jak to říkáme, ale dokážou také oboje spojit pro správnou interpretaci významu.

Výsledky výzkumu nutně neprokazují, že by psi chápali přesný význam všech známých slov, ale mimo jiné naznačuje, že mohou rozlišovat mezi slovy, které dříve slyšeli a slovy, které nikdy neslyšeli.

Majitelé psů samozřejmě už dávno vědí, že mohou používat slovní povely k výcviku psů a ke komunikaci s nimi. Ale vedoucí výzkumu vysvětluje, že i reakce psů na tyto povely jsou často těžce oddělitelné od tónu hlasu a řeči těla.

Hlavním výsledkem studie tedy není, že psi dokáží odlišovat slova, ale že rozlišují pro ně smysluplná a nesmyslná slova, přičemž levá hemisféra mozku hraje klíčovou roli.

Co vy, příjde vám stejně jako mně, že vám váš chlupáč občas rozumí moc dobře, a někdy naopak zase vůbec (převážně podle toho, jak se mu to zrovna hodí :) ?

Kam dál: 

10+1 skvělé video s psími triky

Tajný život mazlíčků

Psi vs. kočky

Páníček a jeho nové vtipné ilustrace s bulteriérem Jimmym

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...