5 kroků k duševnímu zdraví psa během procházky

Publikováno: 9.7.2016
Autor: Mili Kapounová
Foto: Archiv Mili Kapounová, Michaela Šmídová, Pavel Hurecký

Procházka se psem bývá zpravidla lidmi omezována na vykonání potřeby a na jednotvárnou, psa příliš stresující aktivitu, jako jsou různé sporty, agility, příliš divoká hra a dlouhý výcvik poslušnosti. Na druhou stranu jsou mnohdy majitelé přesvědčeni, že k pohybu a vyvenčení postačí psům zahrada. Kolik pohybu a sportu pes opravdu potřebuje? Mimochodem kolikrát denně psovi umožníte jít se ven vyvenčit?

Snaha přehnaně kontrolovat venčení může vést ke zdravotním problémům a psychickému stresu psa.

Snaha přehnaně kontrolovat venčení může vést ke zdravotním problémům a psychickému stresu psa. Pes by měl mít možnost jít se vyprázdnit, kdykoliv potřebuje. Minimálně byste jej měli vyvenčit 4krát za den.

Majitelé mívají příliš vysoké nároky na svého psa, co se týká pohybu. Psi bývají extrémně fit, mnohem více než jejich majitelé. Pro psa je nejdůležitější možnost pohybu jako takového, možnost ulevit si, když chce, čichat a objevovat. Psí venčení je i jakousi formou psí komunikace. Náramně si užívají mít svá území, kontrolovat je a přečíst si všechny načůrané vzkazy od ostatních psů.

Předpokládám, že každý majitel pejska chce, aby jeho parťák byl duševně zdravý a sebevědomý pes. Jak tedy majitel může během procházek přispět k duševnímu zdraví psa a upevňovat jeho sebevědomí?

Mentální stimulace psa

Psi potřebují mentální stimulaci pro udržení jejich duševního zdraví. Čichová stimulace bude rozvíjet jejich čichací schopnosti a zapojovat jejich mozek. Jaké činnosti do této stimulace tedy zahrnout? Postačí, když pejska podle svých možností minimálně 3krát – 4krát týdně na 15 minut zavedete na nové místo, kde se s ním budete pomalu procházet, necháte ho čichat, zkoumat a objevovat okolní svět. Psi žijí ve světě pachů a tak rozvíjejte pejskovu zvědavost, rozvíjí se tím jeho mozek. Samozřejmě buďte na pozoru před nebezpečnými a pohozenými věcmi, které by mohl pozřít. Jsou různá místa kolem nás, kam pejska můžete vzít prozkoumávat prostředí. Je to například parkoviště u supermarketu po zavírací době, sídliště, vlakové nádraží, autobusová zastávka, ale i cesta v lese a pole. Sami mu můžete na známých místech nebo doma na zahradě vytvořit obohacené prostředí. Toto prostředí se bude vyznačovat spoustou různých pachů a pejsek v tomto prostoru bude čichat a vyhledávat různé pamlsky bez vašich povelů a různých omezení.

Psi potřebují mentální stimulaci pro udržení jejich duševního zdraví. Čichová stimulace bude rozvíjet jejich čichací schopnosti a zapojovat jejich mozek.

Možnost volby pro psa

Věčné komandování psů je tak zaběhnutá záležitost, že si lidé už vůbec neuvědomují, jak moc zasahují psům do života. Diktujeme jim takřka všechno, co budou jíst, kde budou spát, kam půjdou na procházku, zda se setkají s nějakými psy a lidmi. Tím neustálým zasahováním jim do života, psům bereme možnost volby. Pokud psovi dáte občas možnost volby v různých aktivitách, naučí se tím lépe v životě rozhodovat. Co se týká procházky, někdy mu dejte prostě na vybranou, kam chce jít. Pro vás oblíbená procházka, nemusí představovat oblíbenou procházku pro psa. Pes půjde tam, kde to voní, třeba kolem recyklačního místa.

Učení tělesné koordinace psa

Psi nemají většinou moc možností učit se doma používat svoje tělo a koordinovat pohyb, protože jim lidé nedovolí třeba skákat na nábytek, gauč a chodit po schodech. Často se jim doma omezuje pohyb v nějakém menším prostoru. Jak tedy psi naučit používat jejich tělo a držet rovnováhu? Když jsou mladí, mají problém s koordinací a prostřednictvím hry a prozkoumávání se to naučí mnohem lépe. Hledejte drobné překážky odpovídající výšce, velikosti a zdravotnímu stavu psa. Začíná se obvykle na nějakém nízko položeném trámu, aby se mu dobře držela rovnováha. Dále mu můžete na stojící nebo padlý strom schovat pamlsky nebo paštiku, aby se musel postavit na zadní nohy a hledat to. Můžete nechat psa vyběhnout svah či rampu, poté ho nahoře nechte čekat na vás. Naučte ho z prudkého svahu nebo rampy chodit pomalu a kontrolovaně dolů. Zdolání podobných překážek zvyšuje sebevědomí psa a je pak ve větší pohodě s jinými psy.

Psi nemají většinou moc možností učit se doma používat svoje tělo a koordinovat pohyb, protože jim lidé nedovolí třeba skákat na nábytek, gauč a chodit po schodech.

Socializační procházka psa

Alespoň 1krát týdně by měl každý pes podniknout společnou procházku s jiným psem. Psovi, který je společenský tvor, umožněte společné procházení, čůrání, čichání a objevování pohromadě s ostatními psy. Pes by neměl mít každé setkání s ostatní psy pouze ve spojitosti s hrou. Hra mezi psy je v pořádku, pokud není příliš divoká. Když je hry moc, může škodit. Psovi po dlouhé a často prováděné divoké aktivitě stoupne hladina adrenalinu a nemůže dělat příliš dobrá rozhodnutí a dobře komunikovat, může někoho ve svém okolí kousnout.

Socializační procházka psa  Alespoň 1krát týdně by měl každý pes podniknout společnou procházku s jiným psem.

Majitel přítomen na procházce tělem i myslí

Máte málo času na procházky? Společné procházky můžou, ale nemusí být dlouhé. Postačí 30 minut denně. Těžká plemena a štěňata by neměli mít dlouhé procházky vůbec, jen krátké procházky kvůli mentální stimulaci, maximálně však 10-15 minut denně.

Lidé mají tendenci během procházky myšlenkami utíkat zpět do práce nebo k povinnostem, které je po procházce čekají. Snažte se ukočírovat svoji mysl a užívat si vzájemnou společnost se svým psem. Vždyť i proto si psa pořizujeme, abychom si užívali vzájemné společnosti. Provádění příjemných a zajímavých aktivit společně upevní váš vzájemný vztah. Je to hřející pocit na srdci sledovat svého šťastného psa dělat věci, které prostě chce dělat, aniž by k tomu byl nějak donucen.

Jsem přesvědčená o tom, že lidé, kteří žijí se psy, jsou zdravější a spokojenější než ti bez nich. Snažme se tedy, aby i jejich život byl co nejšťastnější a nejzdravější.

Mili Kapounová
www.mili-kapounova.cz

Kam dál: 

Tři tipy na netradiční povely, které psa zabaví a nám pomůžou

Psi a senioři

5 tipů co udělat pro svého chlupáče, když přišlo jaro

Geokačeři a geopsi aneb Vyčmuchej poklad

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...