Sbírka na náklady 40 psů z kauzy Týnec

Sbírka na náklady 40 psů z kauzy Týnec

Aktuální stav sbírky:

Vybraná částka:
30 631 Kč
Cílová částka:
150 000 Kč

Vyhlašujeme sbírku na náklady 40 psů z nevhodných podmínek. Pro tuto sbírku je určen náš transparentní účet 2800485041/2010 a variabilní symbol 140038.

Datum vyhlášení27.07.2017
Předpokládaný termín ukončení29.09.2017
Zodpovědná organizace:Srdeční záležitosti

Dlouhá kauza smečky několika desítek psů, kterou majitelé nezvládali, psi se nekontrolovaně množili a byli svým způsobem týráni, je u konce.

Již před dvěma lety se odehrála schůzka, na které byl přítomen pan starosta Týnce s tajemníkem, náčelník městské policie, velitel státní policie, ředitel středočeské KVS, veterinářka KVS a zástupci ochranářů s cílem řešit zoufalou situaci několika desítek psů. Ti se pohybovali na zahradě v neuvěřitelném nepořádku. Místo bud nebo kotců jim úkryt poskytovalo nejrůznější haraburdí navršené na sebe. To se stalo semeništěm pro potkany, kteří byli často viděni v bezprostředním okolí i za bílého dne. Psi v minulosti několikrát utekli a údajně byli i agresivní. 

Bohužel zástupci KVS i po opakovaných návštěvách neshledali na tomto případu v podstatě nic zásadního. Podle květnového šetření byli psi v dobrém výživovém stavu, řádně proočkovaní i odčervení. Oříškem je, že některé psy veterina zkoumala jen na dálku, jiné na základě informací od majitele. 

Závěry KVS se ovšem neslučovaly s pohledem ochranářů. Těm se podařilo několik týdnů po kontrole KVS domluvit s majitelem na odvozu části psů. Řada psů byla ovšem nemocná, měla škrkavky, byla masívně začervená a trpěla oční vadou. Dvě štěňata neměla oko vůbec. Vyjímkou nebyla ani štěňata s parvovirózou a giardiemi (choroba projevující se postižením trávicího traktu - průjmy s příměsí hlenu, apatie a hubnutí).  Štěňátka byla jinak masivně zablešená a velmi bázlivá, bez vztahu k lidem.  "Jen díky nákladné veterinární péči ani jedno nezemřelo. Bezútěšný stav zvířat mohou dokázat i svědci z místa převzetí", říká Jana Kuzniková ze Srdečních záležitostí. "Zejména parvoviróza je možná důvod, proč se chov nemnožil geometrickou řadou a proč tolik psů nepřežilo", dodává.
Dalším částečným pokrokem se stal dříve nemyslitelný souhlas majitele s kastracemi alespoň části psů. Velký dík patří MVDr. Daniele M. Ali, která si kastrace vzala na starosti a městské policii, která na sebe vzala nesnadnou úlohu odchytu psů a odvozu na veterinu k zákroku (více v článku Psí smečka děsí Týnec). Současně zvláštní poděkování patří panu starostovi, kterému situace vždy velmi vadila a snažil se jí ochotně a konstruktivně řešit.
Nečekaný zvrat

Řešení celé situace nakonec napomohla "vyšší moc" skrze vážný stav jedné obyvatelky domu. „Přivolaná lékařka se k pacientce nemohla dostat, protože jí v tom bránila právě pobíhající smečka psů. Proto byli na místo přivoláni také policisté a hasiči, kteří psy odchytili a ve spolupráci s ochranáři pejsky rozvezli do několika psích azylů a útulků. 

celkem bylo odvezeno 40 psů (viz foto)

+

19 štěňat

Vysvětlivky: Na většinu náhledů lze kliknout, žlutý rámeček = našel nový domov, červený = zemřel.

Organizace, které se podílejí na odhalení, odvozu, umístění pejsků a financování souvisejících výdajů:

Srdeční záležitosti Web FB
Milana Macková Web FB
Naděje pro 4 packy Web FB
Vet-servis Web FB
Pro psí voči Web FB
Dogpoint Web FB
NF Nejen srdcem Web FB
Yvona Home Pets FB
Nadace Tlapka - Žim Web FB
Voříškov Web FB

Co je nyní potřeba

Všechny pejsky bude potřeba socializovat, prohlédnout od veterináře. Nechat přeočkovat, načipovat, fenky a psy vykastrovat. Většina psů má problémy s očima. Nicméně nejprve bude nutné je nechat rozkoukat v novém prostředí, naučit je kontaktu s člověkem, zklidnit a teprve následně budou možná podrobnější vyšetření. Dvě fenky bohužel zemřely, čeká se na výsledek pitvy. Další má nádory na mléčné liště, bude také řešeno později po alespoň částečné socializaci. Dvacet dva pejsků bylo dočasně umístěno do útulku Bouchalka, pro sedmnáct z nich ještě hledáme kvůli socializaci individuální umístění. Proto žádáme zejména spolky, psí azyly a neziskovky, které mají volná místa, aby se nám přihlásili na tel: 777 577 376 (Jana Kuzniková - Srdeční záležitosti).  Všem moc děkujeme za pomoc. 

Další info a fotografie z celé kauzy naleznete ve FB albu: Pejsci z Týnce hledají domov.

Rádi bychom celé týnecké smečce čítající 59 hlav včetně štěňat dopřáli odpovídající péči tak, aby do nových domovů odcházeli pokud možno zdraví, řádně očkovaní, vykastrovaní a socializovaní. Práce to bude na týdny, měsíce. Přejeme si, aby všichni našli nový úžasný domov a jejich další život byl o poznání šťastnější než ten předcházející. Všechnu péči, krmivo, veterinární náklady však sami ufinancovat nezvládneme, proto Vás žádáme o pomoc. Všechny proplacené faktury, budeme postupně vkládat do sekce "Faktury" na konci sbírky. Všem dárcům předem moc a moc děkujeme. 

Nebo finanční dary prosím posílejte s VS 140038 na účet NF Psí Naděje: 2800485041/2010.

27.7.2017 200 Kč DONATOVA RENATA
27.7.2017 100 Kč Vernerová Irena
27.7.2017 300 Kč Tanja
27.7.2017 300 Kč Daniela Ungersböck
27.7.2017 300 Kč Iveta Navrátilová
28.7.2017 150 Kč MARIE ZÁRUBOVÁ
28.7.2017 500 Kč Kubíčková Miroslava
28.7.2017 1 000 Kč VALASKOVA IVANA
28.7.2017 300 Kč BRŮNOVÁ PAVLA
28.7.2017 2 000 Kč Ing. Dan Moltaš
28.7.2017 300 Kč Kristina Žofková

 

Kam dál: Probíhající sbírky