Jak cvičit v létě

Publikováno: 28.8.2014
Autor: Přemysl Jaroš
Foto: Marta Sitařová, Aneta Jungerová

Je tady léto a s ním i vysoké teploty. A v teplém počasí musíte myslet na to, abyste nezapomněli svého pejska dostatečně zásobovat vodou a aby měl dost odpočinku pokud možno na stinném místě.

Běhání a aportování usměrněte, někteří aportéři by za míčkem byli schopni běhat, dokud by nezkolabovali.

Co se výcviku týká, cvičte za každého počasí – pejsek by vás měl poslouchat kdykoliv, v dešti i v horku. Vždyť, jak jsme si už dříve řekli, všechno je jen o správné motivaci a tréninku. Ve velmi teplých dnech ale cvičte raději ráno nebo navečer, kdy jsou teploty přece jenom příznivější. Trénink ale vysokým teplotám přizpůsobte – pejska zbytečně nepřetěžujte, cvičte raději krátce, ale třeba víckrát, s několika pauzami pro odpočinek. Také běhání a aportování např. míčku usměrněte podle počasí – někteří aportéři by za míčkem byli schopni běhat, dokud by nezkolabovali. Podobnou aktivitu včas ukončete, nechte pejska odpočinout, doplňte mu tekutiny a pokračujte, až bude zase v kondici. Totéž platí o tréninku např. agility, coursingu, dogfrisbee apod., i tady je důležité včas aktivitu ukončit a nechat psa odpočinou.

Určitě budete chtít v letních měsících nechat pejska vykoupat, aby se osvěžil. Ale pozor – ne každý pejsek má rád vodu, a pokud má něco podobného absolvovat poprvé v životě, mohl by s tím mít problém. Proto ho s vodou postupně seznamujte, snažte se, aby do ní náhodou nespadl, v žádném případě ho do vody neházejte – nechcete přece, aby se vody bál. A pustí-li se do vody sám, máte vyhráno.
V případě, že si smočí jen přední tlapky a hurá pryč, musíte ho na vodu přivyknout. Zkuste mu do vody, někam ke kraji, kde ještě nemusí plavat, hodit třeba granuli nebo hračku, povzbuzujte ho, a když do vody vleze, hodně ho chvalte a odměňujte.
Další z možností je, že se do vody pustí spolu s jinými pejsky, pak máte vyhráno, protože se nenásilnou formou přestane vody bát.
Nejsou-li po ruce kamarádi psi, může do vody vlézt páníček. Máte-li k sobě vybudovaný správný vztah založený na důvěře, bude vás pejsek následovat, protože uvidí, že se vám nic nestalo, že je všechno v pořádku. Jeho obavy by tedy měly zmizet a bude se k vám na přivolání snažit dostat.

Pokud pes sám od sebe nejde do vody, přivykejte ho postupně, motivujte jej pamlskem atp.

Plavání jako takové je výborný doplněk pohybové aktivity vašeho psa, také posiluje jeho kondici a rozvíjí tělesný aparát. Ovšem nic se nemá přehánět – nechte pejska pravidelně odpočívat, zejména pejsci s vysoce rozvinutým pudem pro aport by to mohli přehnat, jsou ochotni vrhat se do vody pro míček nebo klacek až do „roztrhání těla“.
A hlavně nezapomínejte na fakt, že psi se nepotí, ochlazují se vyplazeným jazykem, proto v horku nepoužívejte např. ohlávky a těsné košíky, kdy pejsek nemůže dost otevřít mordu. Pokud s pejskem cvičíte či provádíme jiné aktivity, můžete ho po jejich ukončení nechat trošku napít, ale opravdu jen trošku, pořádně napít ho nechte, až se trošku uklidní. Pro přehřátý organismus není ideální vypít najednou hodně vody, někdy navíc ledové. A v horkých dnech nezapomínejte na stálý příjem tekutin, bude samozřejmě o něco vyšší než obvykle.
Pokud pejsek o pití nejeví až takový zájem (i s tím jsem se již setkal), můžete mu k tomu, aby vypil potřebné množství tekutiny, pomoci tím, že mu do ní hodíte pár granulí nebo piškotů. Většinou to zabere a pejsek vodu vypije.

Plavání jako takové je výborný doplněk pohybové aktivity vašeho psa.

Další podstatnou věcí v létě je dostatek stinného místa na odpočinek. Rozpálený kamenný dvorek není zrovna ideální a i v kotci by měl najít během celého dne alespoň kousek stínu, kam by se před sluncem mohl uchýlit. V bytě větrejte, aby v něm nebylo dusno. Pozor na klimatizace, a to jak v budovách, tak i v autech, rozdíl mezi teplotami by neměl být větší než 5–7 stupňů. Nejen psí organismus se s rozdílem teploty špatně vyrovnává, pejsek vám může nastydnout, mít dýchací či jiné potíže, což nejspíš nechcete.

V letních měsících se tedy nemusíte vyhýbat žádným aktivitám, na které jste zvyklí, ale přizpůsobte výcvikový rytmus momentálním teplotám a dbejte na dostatek odpočinku a tekutin.

Přemysl Jaroš
Kynologií se zabývá od roku 1990. Se psy, které cvičil, složil téměř třicet zkoušek z výkonu a absolvoval desítky závodů. Je několikanásobným účastníkem Mistrovství ČR obranářů TARTu (kynologický klub zabývající se služební kynologií) a účastníkem MČR stopařů TARTu. Kurzy štěňat i dospělých psů vede už déle než deset let, přičemž mnoho z těchto psů úspěšně složilo i několik zkoušek. Nabízí také pomoc při socializaci psů a jejich chování v běžném životě, učí je být příjemnými společníky a kamarády.

Článek vyšel v časopisu č.7-8/2013

logo Haf a Mňau

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Překonávání překážek

Další krůček – základní polohy psa

Začínáme s výcvikem

Výcvikové video Brit (48) - Loudění 

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...