Další krůček – základní polohy psa
SEDNI, LEHNI, VSTAŇ
Motto: Nebudeš-li ovládat svého psa, bude ovládat on tebe…
K základním polohám psa, které by měl umět na povel zaujmout, patří „sedni, lehni, vstaň“. Bez těchto poloh se v každodenním soužití se psem neobejdeme.
SEDNI
Poloha „sedni“ je každému jasná – pejsek by se měl na povel umět posadit buď u levé nohy páníčka, nebo zaujmout tuto polohu, i když je od nás třeba vzdálen. Pejsek by měl v těchto polohách umět vydržet po dobu, než dostane jiný povel, např. „volno“.
Každou z poloh učte nejprve u nohy páníčka s pomocí granule nebo pamlsku.
Pejska si naveďte k noze a poté zvedněte ruku s granulkou pejskovi před čumákem směrem vzhůru. Pokud je pejsek z předchozích cvičení zvyklý sledovat ruku s granulkou, posadí se – a vy ho okamžitě po dosednutí pochvalte a odměňte. Zpočátku nevyžadujte, aby pejsek v této poloze setrvával moc dlouho, spokojte se s tím, že pochopil, co se po něm žádá.
Postupně prodlužujte čas, po který pejsek v této poloze vydrží sedět, a vždy ho na konci cviku odměňte. Mezitím několikrát vyslovte pochvalu, aby bylo pejskovi jasné, že si počíná správně, a soustředil se na vás očekávaje pamlsek.
LEHNI
I tuto další polohu učte s pomocí gesta a granulky. Pejsek vám sedí u levé nohy a vy před něj položíte až na zem ruku s granulí. Pes by měl ruku následovat a lehnout si.
Zpočátku by vaše gesto mělo být spíš pomalejší, postupně ho zrychlujte, až sebou pejsek na zem „plácne“.
Granuli dejte pejskovi okamžitě po dolehnutí na zem, a nezapomínejte na pochvalu.
Ruku s granulí nechte na zemi, aby si pejsek mohl pamlsek z dlaně dobývat – tím se doba, kdy leží, postupně prodlužuje.
Také mu můžete mezi přední tlapky dát pár granulek, čímž pejska přimějete zůstat nenuceně v této poloze delší dobu.
Zpočátku cvičte pouze na gesto ruky s granulí, až potom přidejte povel „lehni“ a přestávejte s podáváním granulky.
Pokud už pejsek zvládá cvik i bez pamlsků a gesta, udělá ho na povel, ukazuje vám, že jste mu cvik správně vysvětlili a on ho pochopil. Ale i v této fázi nezapomínejte pejska, sotva polohu zaujal, pochválit a poté v klidu odměnit. Chválení nepřehánějte, aby se vám pejsek z polohy nezvedl, chvalte spíše klidným hlasem a popřípadě pejska pohlaďte po boku, čímž ho uklidníte. Můžete také přidat granulku jako bonus. Snažte se také vyvarovat stereotypu, v tomto případě toho, že pokaždé pejska z povelu „lehni“ posadíte. Je lepší, když ho z lehu vyvedete na granuli s pochvalou a dáte mu volno.
Měňte také délku doby, po kterou pejsek v dané poloze zůstane. Pokud byste pejska vyváděli vždycky za stejně dlouhou dobu, začne se vám po několika takto provedených cvicích sám zvedat, což nechcete.
VSTAŇ
A nyní se dostáváme k povelu „vstaň“ nebo „stůj“. Na tento povel by se měl pejsek postavit na všechny čtyři nohy a v této poloze setrvat až do dalšího povelu. Připadá-li vám tento cvik těžký, nemějte obavy. Pejska posaďte k noze a před čumák mu dejte ruku s granulí; poté s ní pohybujte směrem dopředu od psa. Pokud jste zvolili správnou polohu ruky, pejsek se sám postaví. A opět ho okamžitě pochvalte a odměňte granulí.
Když se vám to moc nedaří, můžete pejskovi pomoct tím, že se pohnete celým tělem dopředu, jako byste chtěli vykročit. Zpravidla na tento pohyb pes reaguje tím, že se zvedne. A i teď ho pochvalte a odměňte. Hned od počátku cvičení se snažte, aby pejsek nedělal krůčky, ale stál klidně na místě.
Pochvala a odměna musí přijít okamžitě po vykonání povelu, aby pejskovi bylo jasné, že ho udělal správně.
Pokud jste postupovali správně, měl by si pejsek po pár cvičeních na povel sám stoupnout.
Ani u jedné z poloh byste se neměli spokojit jen s tím, že ji pejsek jakžtakž zvládl, ale měli byste se k nim vracet a cviky upevňovat. Každý z těchto povelů je důležitý a v běžném životě vám často pomůže, např. se socializací, v neposlední řadě má jednu z hlavních úloh i v ovladatelnosti pejska.
Přemysl Jaroš
Kynologií se zabývá od roku 1990. Se psy, které cvičil, složil téměř třicet zkoušek z výkonu a absolvoval desítky závodů. Je několikanásobným účastníkem Mistrovství ČR obranářů TARTu (kynologický klub zabývající se služební kynologií) a účastníkem MČR stopařů TARTu. Kurzy štěňat i dospělých psů vede už déle než deset let, přičemž mnoho z těchto psů úspěšně složilo i několik zkoušek. Nabízí také pomoc při socializaci psů a jejich chování v běžném životě, učí je být příjemnými společníky a kamarády.
Článek vyšel v časopisu č.5/2013
Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.Děkujeme Vám |