Preventivní prohlídky u starých pacientů

Publikováno: 12.8.2014
Autor: MVDr. Milena krátká
Foto: Pavel Hurecký

Podívejme se na přepočet věku našich miláčků. U pejsků je stárnutí a délka života závislé na plemeni a tělesné hmotnosti. Obecně platí, čím větší plemeno, tím rychleji stárne. Někdy nám unikne, že náš sedmiletý pejsek se přehoupnul do kategorie seniorů.

Přepočet věku psa a kočky na lidský podle hmotnosti
Mnohá onemocnění přicházejí s přibývajicím věkem (některá pozvolna, jiná náhle).Rozšířené preventivní prohlídky u geriatrických pacientů cíleně směřují k odhalení prvních příznaků těchto typických nemocí.

Naši staří pejsci a kočky často trpí nadváhou, nemocemi srdce, cukrovkou, degenerativními změnami kloubů, záněty dásní a zubním kamenem, který je zdrojem bakteriální kontaminace a toxinů. Ty představují zvýšené riziko pro starší organizmus. U koček je typické hubnutí a průjmy způsobené nadprodukcí hormonů štítné žlázy. Typická jsou nádorová onemocnění (časté jsou nádory sleziny, které lze odhalit v ranném stadiu při naší prohlídce sonograficky a i starému pejskovi lze pomoci . Provádíme cytologické posouzení různých kožních novotvarů, kde z jednoho píchnutí jehlou patolog posoudí typ buněk a možná rizika, která daná „boulička“ v budoucnu může pro pejska znamenat.

U obezních pacientů je často diagnostikovaná nadprodukce hormonů nadledvinek (opět možná neinvazivní a nebolestivá diagnostika ultrazvukem.)

Staří pejsci a kočky často trpí nadváhou, nemocemi srdce, cukrovkou, degenerativními změnami kloubů, záněty dásní a zubním kamenem, který je zdrojem bakteriální kontaminace a toxinů.

Běžné roční předvakcinační prohlídky neposkytují tolik prostoru a nejsou tak konkrétně zaměřeny na tato onemocnění, proto jsme pro naše starší pacienty připravili Preventivní prohlídky seniorů.Více zde

MVDr. Milena Krátká
www.veterinanebusice.cz

Kam dál: 

Pozor na zmije!

Zvířata se svojí slepotou netrápí

Anální žlázky

Stafylokok

Hladovění, anorexie

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...